Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úrokové sazby hypoték začaly růst

Po několika letech poklesu došlo v říjnu poprvé k obratu ve vývoji úrokových sazeb u nově poskytovaných hypoték. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu dosáhla úrovně 4,93 procenta a oproti minulému měsíci vzrostla o 0,09 procentního bodu. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za poslední čtvrtletí.

Téměř polovina ze sledovaných bank přistoupila během října k zvyšování úrokových sazeb. Vzhledem k výši objemu poskytnutých úvěrů těchto bank vzrostla i celková průměrná úroková sazba měřená FINCENTRUM HYPOINDEXem. 

Klesl také počet i celkový objem nových hypotečních úvěrů, osm bank v říjnu poskytlo fyzickým osobám téměř o 170 hypoték méně než v září a výše průměrné hypotéky poklesla ve srovnání s předchozím měsícem o 14 000 korun.

S největší pravděpodobností jsme svědky zlomu ve vývoji úrokových sazeb hypotečních úvěrů, neboť i prohlášení ČNB o růstu úrokových sazeb v nejbližším období dává tušit, že dalšího snižování sazeb se již zřejmě jen tak nedočkáme. V období oživování ekonomiky, které se již začíná projevovat, se zvyšováním úrokových sazeb centrální banky snaží zabránit přespříliš rychlému hospodářskému růstu a přehřátí ekonomiky. Je tu také obava, že ti, kdo si nyní pořizují zboží i bydlení na dluh (jelikož jsou motivováni nízkými úrokovými sazbami), by se v budoucnu mohli dostat do problémů se splácením.

Jak se splácí bydlení ?
Více ZDE.

Je otázkou, zda očekávání budoucího růstu úrokových sazeb bude nyní motivovat zájemce o hypotéku k výběru delší doby fixace úrokové sazby, tak, aby si dnešní výhodné podmínky uchovali po co nejdelší dobu.


Problematiky fixační doby úrokových sazeb u hypotečních úvěrů jsme se dotkli již v zářijovém vydání FINCENTRUM HYPOINDEXu a jelikož toto téma zajímá mnoho zájemců o hypoteční úvěr, nyní se k němu znovu vrátíme.

Volba délky doby fixace úrokové sazby

Jak dlouhou dobu fixace úrokové sazby klienti bank v současnosti nejčastěji volí? Z devíti bank, které poskytují hypoteční úvěry, šest z nich uvádí, že jejich klienti dávají rozhodně přednost pětileté fixaci. Poté následuje v oblibě doba tříletá a roční. Naopak nebyl  podle dostupných informací zaznamenán zvýšený zájem o delší doby fixace, například deset nebo patnáct let.

Proč si zájemci o úvěr fixují pevnou úrokovou sazbu nejraději právě na pět let? Především je to řešení, které odráží výhody a nevýhody krátkého i dlouhého období. Helena Matuszná z České spořitelny říká: „V současné době, kdy jsou úrokové sazby na historickém minimu, volí klienti převážně pětiletou fixaci, která je pro ně zřejmě optimálním kompromisem mezi dlouhodobou stabilitou a možností předčasné mimořádné splátky, kterou banky umožňují právě v době změny pevné úrokové sazby bez jakéhokoli poplatku.“

Co zkoumat při rozhodování, kterou spořitelnu si vybrat? Jak si vybrat úvěr na bydlení? Čtěte ZDE

Krátkodobá pevná úroková sazba přináší především větší volnost, umožňuje totiž pružně reagovat na nastalé životní situace. Mimořádné splátky nebo celkové umoření úvěru jsou bez sankcí možné právě jen v okamžiku, kdy skončí doba fixace a kdy si klient s bankou sjednává novou úrokovou sazbu. Pokud je zvolena příliš dlouhá doba fixace, nebude možné úvěr snížit beze ztrát po celou tuto dlouhou dobu. „Některé banky nabízejí možnost fixace úrokové sazby dokonce až na patnáct let. V těchto případech je však dobré mít na paměti, že se může klient dostat do situace, kdy bude chtít hypotéku předčasně splatit a pak se  mu může tento krok velmi prodražit“, říká David Sahula z ČMHB.

Pro volbu fixační doby kratší než pět let některé klienty motivuje také nižší úroková sazba. Většina bank totiž krátkodobě fixované sazby zvýhodňuje. Romana Kubálková z Raiffeisenbank vysvětluje: „V případě kratší doby fixace úrokové sazby je klient zvýhodněn nižší úrokovou sazbou z důvodu, že de facto "přebírá" riziko z vývoje tržních úrokových sazeb, ze kterých banka při konstrukci sazeb vychází. V případě volby delší doby fixace je to naopak banka, která na sebe bere riziko vyplývající z pohybu úrokových sazeb na trhu.“

Kratší doba fixace se některých případech může nepřímo promítnout také do úvěruschopnosti žadatele o úvěr. Ne že by banka musela kratší fixace přímo zvýhodňovat. Ale díky tomu, že úvěr může být úročen nižší sazbou, sníží se měsíční splátka a klient tak může mít větší šanci, že jeho příjmy budou na úvěr o daném objemu dostatečné. 

Přesto však většina bankéřů v současné situaci doporučuje volit spíše delší fixace než jedno či dvouleté, a to především proto, že jsou dnes hypotéky poskytovány za velmi výhodné nízké úrokové sazby. To platí o to více, že se jejich další pokles neočekává, spíše je třeba do budoucna počítat s jejich nárůstem.

„Dá se předpokládat, že stávající podmínky jsou dlouhodobě neudržitelné a tím se i sazby v časovém horizontu vydají vzhůru. Pak stojí za úvahu v této době preferovat spíše střednědobé či dlouhodobé fixní sazby“, radí Pavel Makovský z eBanky. Že k mírnému nárůstu již došlo ukazuje i hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, jak je názorně vidět v grafu. Z pohledu rizika zvýšení budoucích úrokových sazeb přináší delší fixační doba v současné situaci větší jistotu. Také umožňuje naplánovat si na několik let dopředu vlastní výdaje vzhledem k očekávaným příjmům a přizpůsobit tomu své chování a plány.

Hlavní přednosti a nevýhody zvolené doby fixace úrokové sazby
krátká doba fixace: větší flexibilita, větší nejistota

o       umožňuje pracovat s dluhem pružně podle momentální situace, která může nastat

o       přináší riziko nepředvídaných nepříznivých změn, na které nemusí být dlužník předem dostatečně připraven

dlouhá doba fixace: větší jistota, riziko problémů s předčasným umořením úvěru

o       umožňuje snadněji a přesněji plánovat budoucí finanční situaci a možnosti dlužníka, který se na ně může dopředu lépe připravit a přizpůsobit jim své chování. Zná výši měsíčních splátek na několik let dopředu a předem ví, jak bude jeho úvěr vypadat, bez ohledu na to, co se děje na trhu

 

o       finanční ztráty v případě, kdy nebude možné úvěr snížit v situaci, kdy na to jsou k dispozici volné prostředky – buď bude třeba zbytečně dále platit úroky, nebo bude zřejmě zaplacena dosti vysoká sankce

Riziko změny úrokových sazeb nesou samozřejmě obě varianty. V situaci, jaká je dnes, je spíše škoda nezajistit si výhodné úročení na delší dobu, zvláště pokud očekáváme jeho budoucí růst. Naopak v období s vyššími úrokovými sazbami je tu riziko jejich poklesu, kdy bude dlužník s delší sjednanou dobou fixace platit bance zbytečně dlouho vyšší úroky.

Podle čeho se tedy rozhodovat, když váháme, na jak dlouho si úrokovou sazbu hypotečního úvěru zafixovat? Vše shrnuje František Pavelka z Wüstenrot hypoteční banky:

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

„Zájemce o hypotéku by se měl řídit svými budoucími očekáváními. Čeká-li v krátkém čase větší jednorázový příjem (např. z prodeje bytu, když si na úvěr pořizuje rodinný dům), pak volí kratší dobu platnosti úroků. Naproti tomu, chce-li mít relativní jistotu z hlediska úrokového zatížení, volí střednědobé fixace.

Dalším rozhodovacím kritériem je očekávaný vývoj jeho příjmů. Pokud očekává, že jeho příjmy budou stabilní nebo porostou, bude volit střednědobou dobu fixace. Pokud se obává poklesu nebo ztráty příjmu, o hypotéce by neměl uvažovat.“

Dále František Pavelka doplňuje: „Kromě toho by se měly vzít v úvahu také informace o tom, jaký byl minulý vývoj úrokových sazeb a jaký se očekává jejich vývoj budoucí. V situaci jaká je dnes, kdy sazby klesaly a kdy se očekává jejich růst, je lépe volit střednědobé až dlouhodobé fixace.“

Souhrn za  říjen 2003 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 4,93%
 Změna oproti minulému měsíci Ý9 b.p.*
Průměrná výše hypotéky 1 127 654 Kč
  Průměrná výše hypotéky s žádostí o státní podporu 1 136 748 Kč
  Průměrná výše hypotéky bez žádosti o státní podporu 1 126 120Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 559 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 870Kč
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na počtu celkových úvěrů 14,4 %
Podíl úvěrů se žádostí o státní podporu na objemu celkových úvěrů 14,6 %
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 59%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 29%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 12%

*9 bazických bodů = 0,09 procentního bodu

Zdroj: Fincentrum

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Jakou délku doby fixace úrokové sazby hypotéky byste volili vy? Podle čeho jste nerozhodovali při jejím výběru? Jaké vidíte výhody a nevýhody delší doby fixace?


 

reklama
 

Fincentrum Hypoindex říjen

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...