Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desetitisíce pojistných smluv v ohrožení

Lobby pojišťoven zvítězilo. Měsíc platné znění zákona o daních z příjmu je zcela protichůdně změněno. Desetitisíce smluv soukromého životního pojištění se podle nového právního předpisu staly od letošního roku daňově neuznatelnými.

26. ledna podepsal prezident Václav Klaus zákon ze dne 14. ledna 2004, kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla jehož součástí je i další úprava novely zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Příslušná ustanovení zákona týkající se daňové odečitatelnosti životního pojištění byla již tak poněkolikáté zcela protichůdně změněna. Jak je to možné?

Během legislativního procesu může kterýkoliv z poslanců v rámci projednávání jakéhokoliv zákona předložit pozměňovací návrh k právní úpravě, která vůbec není předmětem diskuze. Poslanec Michal Kraus z ČSSD tímto způsobem (nikoliv poprvé) podal během projednávání novely zákona o „povinném ručení“ celkem nenápadně novelu zákona o daních z příjmu, která z mnoha uzavřených smluv vytvořila od roku 2004 daňově neuznatelná pojištění. Nová právní úprava podmiňuje daňovou odečitatelnost výplatou pojistného plnění (důchodu nebo jednorázového plnění) po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let a nově u smluv s pevně sjednanou pojistnou částkou sjednáním minimální pojistné částky pro případ dožití. Minimální pojistné částky stanovuje pozměňovací návrh pro tyto pojistné smlouvy s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně na 40 000 Kč a pro pojistné smlouvy s pojistnou dobou nad 15 let na 70 000 Kč.

Schválené znění § 15 odst. 13 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

"(13) Od základu daně za zdaňovací období lze odečíst poplatníkem zaplacené běžné pojistné ve zdaňovacím období na jeho soukromé životní pojištění podle pojistné smlouvy uzavřené mezi poplatníkem jako pojistníkem a pojištěným v jedné osobě a pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území České republiky podle zvláštního právního předpisu89) za předpokladu, že výplata pojistného (důchodu nebo jednorázového plnění) je ve smlouvě sjednána až po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let a u pojistné smlouvy s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití, navíc za předpokladu, že splňuje podmínku minimální pojistné částky. Minimální pojistná částka se stanoví pro tyto pojistné smlouvy s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně na 40 000 Kč a pro pojistné smlouvy s pojistnou dobou nad 15 let na 70 000 Kč. U důchodového pojištění se za minimální pojistnou částku považuje odpovídající jednorázové plnění při dožití. Jednorázově zaplacené pojistné se poměrně rozpočítá na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny. Maximální částka, kterou lze podle tohoto odstavce odečíst ve zdaňovacím období činí v úhrnu 12 000 Kč, a to i v případě, že poplatník má uzavřeno více smluv s více pojišťovnami. Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné částky základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen. U pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro daňovou uznatelnost, není poplatník jako pojistník a pojištěný v jedné osobě povinen podat daňové přiznání a uvést v něm jako příjem podle § 10 částky, o které mu byl v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen."

Zdroj: dokumenty Parlamentu ČR

Staré smlouvy? Za každou cenu zrušit

Za Krausovým návrhem nestojí nic jiného než snaha pojišťoven o snadnější argumentaci při konverzi (přeměně) starých smluv, které jsou svázány s vysokými garancemi ze strany pojišťovny. Nejvíce starých pojistných smluv s vysokou technickou úrokovou mírou má ve svém portfoliu největší pojišťovna na trhu, a tak není těžké si domyslet, kdo za celým kontroverzním návrhem pravděpodobně stojí. Vlivné finanční skupiny, pro které riziko technické úrokové míry představuje reálnou hrozbu, se již v létě loňského roku snažily přes poslance Krause prosadit v rámci projednávání novely zákona o pojišťovnictví vyhlášku, která by kdykoliv umožňovala pojišťovnám změnit podmínky pojistné smlouvy podle aktuální finanční situace na kapitálovém trhu. Tento bezprecedentní pokus o změnu smluvních podmínek kdykoliv během trvání smlouvy byl však naštěstí poslanci shozen ze stolu. (Více se dočtete ZDE).

Celý legislativní proces můžete shlédnout ZDE.

Z průběhu schvalování pozměňovacího návrhu zákona o daních z příjmů je více než zřejmé, že tato novela byla šita horkou jehlou a že naléhání vlivných finančních skupin bylo silnější než rozum poslanců. Novela nestanovuje povinnost sjednat pojistnou částku pro dožití, nýbrž u pojistných smluv s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití navíc stanovuje požadavek na minimální pojistnou částku. Nedává to logiku, když tuto povinnost u pojistné smlouvy bez pojistné částky s jakkoli malým pojistným lze obejít. V Krausem předkládaném a také schváleném návrhu navíc ve větě "za předpokladu, že výplata pojistného (důchodu nebo jednorázového plnění)" za slovem "pojistného" není slovo "plnění". Tato věta vůbec nedává smysl (pojistné platí klient pojišťovně, pojistné plnění naopak vyplácí pojišťovna klientům), stejně tak jako v následující větě zmíněná podmínka na sjednání jednorázového plnění u důchodového pojištění, kde se žádné jednorázové plnění obvykle nesjednává. Novela je tím absurdnější, že požadavkem na minimální pojistnou částku je podmíněn pouze individuální příspěvek. Pojistné placené zaměstnavatelem bude nadále daňově uznatelné dle původních podmínek platných od roku 2001.

Zájmy klientů na druhé koleji

Co vám pojišťovna ráda zamlčí? Informace nejsou nebo je pojišťovny tají.
Čtěte ZDE.

Jak často a hlavně jakým způsobem byly za několik posledních měsíců novelizovány ustanovení zákona o daních z příjmů týkající se životního pojištění je více než zarážející. „Krausův“ návrh vyvolal zděšení a hrůzu i v odborných kruzích, a tak v Senátu byl předložen pozměňovací návrh, který podmiňoval zachování daňové odečitatelnosti namísto sjednání pojistných částek pro případ dožití zaplacením minimálního pojistného ve výši 2 400 Kč ročně. Poslanecká sněmovna však Senátem navržené změny neakceptovala, a novelu schválila v původním „Krausově“ znění. Daňově neuznatelná se tak stanou ta soukromá životní pojištění, u kterých je sjednána pevně sjednaná pojistná částka pro případ dožití, která nebude splňovat požadovaný limit. Vzhledem k tomu, že se bude většinou jednat o smlouvy pro klienta výhodné (s vysokou technickou úrokovou mírou), neměli by podlehnout tlaku agentů, dokonce motivovaných provizemi, o převod kapitálové hodnoty na novou smlouvu.

Typy pojištění, kterých se schválená novela dotkne:

- kapitálové životní pojištění (pojištění pro případ smrti nebo dožití);

- pojištění pro případ dožití (dávkově definované)

Novela zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, do které je vložena i novela zákona o daních z příjmů, nabývá účinnosti až 1. května 2004. Podmínky pro daňovou uznatelnost soukromého životního pojištění se tak pravděpodobně budou ještě měnit. Životní pojištění je ale dlouhodobý produkt a časté změny příslušných právních předpisů nepřispívají příliš k jistotě občanů a dobrému jménu celého odvětví. Jednoznačně se tak potvrzuje skutečnost, že uzavření životního pojištění bez příspěvku zaměstnavatele kvůli daňovým úlevám je za současné absence celkové koncepce důchodové reformy a role soukromého životního pojištění v ní přinejmenším nelogické.

Je pro vás daňová podpora životního pojištění důvodem k jeho uzavření? Má podle vás podpora individuálního pilíře místo v celkové koncepci důchodové zabezpečení? Děkujeme za vaše názory a připomínky?

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...