Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Začátky platebních karet v Evropě

Evropské banky sledovaly vývoj kreditních karet ve Spojených státech a byly alarmovány velkými ztrátami, které řada amerických bank utrpěla. Platební karty ale Evropa přijala, i když v různých formách, v závislosti na podmínkách toho kterého státu. Velmi brzy se nejrozvinutějšími státy v oblasti platebních karet staly Velká Británie a Francie.
Kreditní karta

Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

VELKÁ BRITÁNIE

První plastovou identifikační kartu pro bankovní účely vydala ve Velké Británii National Provincial Bank v roce 1965. Svým klientům vydala šekovou záruční kartu, která sloužila k výběru hotovosti v jejích pobočkách do částky 20 GBP. Tento projekt byl v říjnu 1965 rozšířen do celostátního měřítka v rámci UK Domestic Cheque Guarantee Card Schneme. Zapojila se do něj řada bank a zaručená částka se zvýšila na 30 GBP.

Jednotný způsob identikace šeku a záručních karet a zúčtování transakcí zvýšilo zájem obchodníků tyto šeky přijímat. Začátkem roku 1969 bylo do šekového systému zapojeno 53,5 milionů klientů 57 britských bank.

Zaručená částka byla v roce 1977 zvýšena ze 30 na 50 GBP a později byly zavedeny dva druhy karet s limity 100 GBP a 250 GBP. Od října 1990 jsou šekové záruční karty chráněny hologramem s vyobrazením busty Williama Shakespeara. Šekový systém je zastřešen britskou asociací pro platební styk APACS (Association for Payment and Clearing Services).

Je lepší elektronická, nebo embosovaná karta?

První mezinárodní platební kartu v Evropě vydala v roce 1965 Westminster Bank. Vybraným klientům nabídla Charge Card ve spolupráci se společností Diners Club International. O rok později, v roce 1966, Barclays Bank koupila licenci BankAmericard jako první banka mimo území Spojených států. Ve stejném roce nasmlouvala 30 000 obchodníků a vytipovala potenciální klienty v řadách svých klientů. Do konce roku vydala 1 milion karet. O rok později zavedla první bankomaty „Cash Point“ na světě.

V dalších letech rostl počet držitelů karet Barclaycard i počet obchodníků a banka rozvinula tento obchod také v dalších zemích: Irsko, Malta a Gibraltar (1967), Jihoafrická republika a Mexiko (1969), Francie (1971). V roce 1971 používalo její karty přes 32 000 klientů mimo Velkou Británii.

K úspěchu Barclays Bank výrazně pomohl kvalitní marketing. Ten od roku 1968 k reklamě využíval i speciální magazín pro obchodníky (1968) a pro klienty – „Barclaycard“ (1971) a od roku 1972 také televizní reklamu. Cílevědomá práce s obchodníky vedla k získání více než 400 obchodních domů ve Velké Británii již během prvních 5 let od zahájení programu. V roce 1974 banka zavedla záruční šekovou kartu garantující šeky do částky 30 GBP a v následujícím roce na ně doplnila symbol eurošeku. V roce 1977 se Barclays Bank s 3,3 mil. kreditních karet stala největším vydavatelem karet VISA mimo území Spojených států a toto prvenství si udržela dosud. Až o 11 let později, v roce 1988, se banka stala také členem asociace MasterCard. Banka pracovala se segmentací klientů a již v roce 1977 zavedla . remní kartu Corporate Card a v roce 1982 prestižní Barclays Premier Card. Do 3. tisíciletí Barclaycard vstoupil s 8 944 000 kartami.

Další přední britské banky – National Westminster Bank, Midland, Lloyds a The Royal Bank of Scotland – založily v roce 1972 konkurenční kreditní kartu s názvem Access, která platila pouze na území Velké Británie.16 K zajištění provozu a reklamy tohoto národního kartového systému založily banky společnost s názvem Joint Credit Card Company (v roce 1982 přejmenovaná na Signet a v roce 1996 prodaná First Data Resources Ltd.). V dubnu 1975 se britský národní systém Access stal členem Interbank Card Association (Master Charge) a dodal tak svým kartám mezinárodní platnost. V té době byly banky členy výhradně jednoho z mezinárodních systémů – BankAmericard nebo Master Charge. Duální členství v obou bankovních systémech ještě neexistovalo.

Čím si vítězové Banky roku 2005 své vítězství zasloužili? Jaké bylo pořadí v dalších kategoriích? To se dozvíte v naší speciální příloze.

FRANCIE

Stranou vývoje ve Spojených státech a Velké Británii nestály ani francouzské banky. V roce 1967 vydala Société Marseillaise de Crédit děrné štítky, které sloužily k výběrům hotovosti z prvních bankomatů. Se švédským kapitálem vznikla finanční společnost SOVAC (de la „Société Française de Cartes de Crédit France Cartes“), která začala vydávat první „zlaté karty“ Carte d´Or. V roce 1973 ji koupila Crédit Agricole a Crédit Mutuel a v roce 1978 ji transformovali do společosti Eurocard France.

V roce 1967 byli dva bankéři ze Société Générale a Crédit Lyonnaise na školení o bankovní automatizaci ve Spojených státech. Oba si uvědomili význam nově přicházejících platebních karet a bankomatů. Pro Francii to mělo v té době velký význam. Podobně jako ve Spojených státech a ve Velké Británii rostla kupní síla obyvatelstva, lidé jezdili obchodně i soukromě mimo svá bydliště a dostupnost peněz se pro ně stala důležitá.

Klienti si otvírali běžné účty, na které zaměstnavatelé převáděli jejich výplaty, a s penězi disponovali pomocí šeků. Jejich počet rostl, stejně jako náklady na jejich zpracování a ztráty z nekrytých šeků. Navíc francouzské zákony zakazovaly bankám účtovat klientům poplatky za vydání a zúčtování šeků, takže banky hledaly řešení, jak růst šeků zastavit.18 Např. ve Francii bylo v roce 1967 vystaveno 400 milionů šeků, v roce 1970 700 milionů, v roce 1978 2,1 miliardy a roku 1984 přes 4,5 miliardy kusů šeků. Průměrné náklady na jejich zpracování byly 3 FRF.

Jaké výhody vám může přinést co-brandovaná kreditní karta? Čtěte ZDE.

Société Générale se chopila iniciativy a začala s ostatními bankami konzultovat možnosti zavedení společného systému platebních karet, podobného, jakými byly Interbank Card Association nebo BankAmericard. Velmi brzy, ještě v roce 1967, Société Générale, Crédit Lyonnaise Banque National de Paris, Crédit Industriel et Commercial a Crédit Commercial de France založily mezibankovní skupinu nazvanou Carte Bleue (Modrá karta).

V dalším roce již společně vydaly 265 000 těchto karet, které přijímalo 25 000 obchodů ve Francii. Do roku 1970 se počet karet zvýšil na 437 000 a počet obchodů dosáhl 39 000 . Ve Francii vznikly začátkem 70. let ještě další systémy národních platebních karet. V roce 1971 zavedly Crédit Agricole a Crédit Mutuel vlastní kartové systémy, které se v roce 1975 spojily do systému s názvem Carte Verde (Zelená karta). V roce 1984 se Carte Verde stala součástí více rozšířeného systému Carte Bleue.

V roce 1971 Carte Bleue opatřila své karty magnetickým proužkem, sloužícím pro výběry hotovosti z bankomatů (mezinárodní norma ISO byla přijata o 3 roky později). Ve stejném roce začaly banky instalovat první bankomaty, nazývané ve francouzštině „Distributeurs Automatiques de Billets“. V roce 1972 měla Société Générale již 162 bankomatů a v roce 1980 245. Všechny byly zapojeny do systému Carte Bleue.

Ve stejné době dostaly největší francouzské banky nabídky, aby vydávaly karty Diners Club a American Express. Banky ale především chtěly dodat mezinárodní platnost svým kartám Carte Bleue a Carte Verde u svých nejbonitnějších zákazníků. Bernard Sue, bankéř z Crédit Lyonnaise a předseda Carte Bleue, začal jednat o členství této asociace v systému BankAmericard. Banky ale měly dvě podmínky:

• americké banky ztrácely velké peníze v kreditních kartách – pro Francii se koncept musí změnit, má-li být bankami přijat,
• francouzské banky se obávaly kontroly jejich obchodů ze strany amerických bank – z těchto důvodů již banky odmítly vydávat karty Diners Club a American Express.

Po dlouhých jednáních se „CB“ stalo v roce 1973 členem BankAmericard. Vnitrostátní karty „CB“ zůstaly mimo kontrolu VISA. Pouze mezinárodní karty, vydávané od roku 1974, nesly znaky „CB“ i VISA na přední straně. Crédit Agricolle jednala s konkurenčním systémem platebních karet Eurocard, který měl sídlo v Bruselu, na začátku 70. let. Jeho členem se však stala až v roce 1977 a v následujícím roce vydala první mezinárodní karty Eurocard/MasterCard. V té době začala francouzská vláda vyvíjet na banky tlak, aby se spojily do jediného celostátního systému platebních karet. Došlo k tomu na jednáních 31. července 1985, kdy „modré banky“ a „zelené banky“ uzavřely historickou dohodu o sjednocení do systému „Carte Bleue“.

Ukázky z knihy
Pavla Juříka: Encyklopedie platebních karet

1. díl: Jak platit bezpečně i na internetu?

2. díl: Jak vlastně vznikl šek?

3. díl: Jak vznikly peníze?

4. díl: Jak vzniklo bankovnictví

5. díl: Kdy vznikly papírové peníze

6. díl: Peníze a Čechy: kdy vznikla koruna?

7. díl: Jak se tisknou bankovky?

8. díl: Ochrana bankovek proti padělání

9. díl: Jak a kde vznikly platební karty

10. díl: Jak vznikly platební karty-II

11. díl: Kdo vydal první univerzální platební kartu

12. díl: Kdy začaly banky vydávat karty

13. díl: Jak vznikla kartová asociace MasterCard

14. díl: Jak vznikla kartová asociace VISA

reklama


Úryvek je z knihy "Encyklopedie platebních karet" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Investování pro začátečníky
Finanční matematika pro každého, 5.vydání



 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...