Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vklad hotovosti: jednou zdarma, jindy za stovku

  • 77
Stejná transakce, za kterou někdy nezaplatíte nic, stojí jindy desítky a občas dokonce stovky korun. To je hotovostní vklad na účet, jedna z nejběžnějších bankovních operací. Bankovní sazebníky navíc skrývají zajímavý paradox.

Pokud do banky přinesete peníze a chcete je vložit na svůj vlastní účet, banka tak učiní zdarma nebo za pár korun.

Situace se ovšem výrazně mění v případě, kdy nejste ani majitelem účtu, ani nemáte právo s účtem disponovat. Pak banka totožnou operaci vyhodnotí jako takzvaný vklad třetí osobou, a za ten si třeba Česká spořitelna naúčtuje 50 korun.

"Každá operace pro nás znamená náklady. Poplatkem ve výši 8 korun zvýhodňujeme naše klienty, kteří si vkládají peníze na vlastní účet," objasnila cenový rozdíl Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

Poplatky za hotovostní vklady u přepážky banky
Banka Pokladní operace
v měně účtu
Poplatek
(v korunách)
Citibank Vklad hotovosti zdarma
Česká spořitelna Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou

8
45

ČSOB Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou
 9
50
GE Money Bank Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou
zdarma*
70
Komerční banka Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou
zdarma
50
LBBW Vklad hotovosti zdarma
Poštovní spořitelna Vklad hotovosti 0 - 9**
Raiffeisenbank Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou
0 / 10***
55
UniCredit Bank Vklad hotovosti
Vklad 3. osobou
15
40
Volksbank Vklad do 250 tis. korun
Vklad nad 500 tis. korun/den
zdarma****
0,1 % z vkladu, max. 1 000
WSPK Vklad hotovosti
Vklad nad 500 tis. korun/den
7
0,1 % z vkladu
Zdroj: banky
Pozn.: * 2. a další vklad v měsíci á 6 korun; ** v závislosti na programu účtu činí poplatky 0, 4, 6 až 9 korun; *** vklad na eKonto zdarma, za vklad nad 500 tisíc korun se připočítává 0,15 z celkové vložené částky; **** platí se 10 korun za účetní položku

Tradičně k nejdražším hotovostním položkám v sazebnících bank pak patří vklady na účty jiných bank. Za tyto transakce zaplatíte přinejmenším 100 korun, běžná je přitom cena 2 % z vkládané částky (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, aj.). Například vklad 20 tisíc korun vás při poplatku 2 % z výše vkládané částky přijde na rovných 400 korun.

Vklady hotovosti v bankomatu jsou nejlevnější

Jestliže chcete vkládat peníze na účet, nemusíte nutně chodit jen do pobočky. Některé tuzemské banky totiž mají bankomaty, které kromě výdeje hotovosti umí také hotovost přijímat. Není jich sice mnoho, avšak ceny za provedené vklady jsou na rozdíl od těch na pobočkách nižší.

Vkládat hotovost můžete také
v bankomatech

Depozitní bankomaty provozuje:
- UniCredit Bank - 55 bankomatů, vklad banka nezpoplatňuje
- Česká spořitelna - 2 bankomaty, vklad banka nezpoplatňuje (od 1. 5. 2009 bude cena 6 korun za vklad na účet v ČS, na ostatní účty 25 korun + 0,5 % z vkladu)
- ČSOB/Poštovní spořitelna - 1 bankomat, za vklad zaplatíte 6 korun
- GE Money Bank - 1 bankomat, vklad banka nezpoplatňuje

Depozitní bankomaty u nás v současnosti provozují čtyři banky – UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB/Poštovní spořitelna a GE Money Bank. Vklady hotovosti uskutečněné prostřednictvím bankomatů zatím zpoplatňuje pouze ČSOB/Poštovní spořitelna. Za transakci na účet vedený ČSOB/Poštovní spořitelnou zaplatíte 6 korun.

Od 1. května zpoplatní stejnou službu i Česká spořitelna. Výhodou u ní však je, že jako jediná ve svých depozitních bankomatech umožňuje vkládat i na účty vedené jinými tuzemskými bankami. Za to si ale již brzy řekne o 6 korun za vklad na vlastní účty, za vklad na účet jiné banky o 25 korun + 0,5 % vkládané částky.