Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Vkladní knížka | foto: Běla Fialová, iDNES.cz

Vkladní knížky stále fungují, ale některé jen do konce roku 2012

  • 5
Vkladní knížky jsou stále oblíbené zejména mezi lidmi 60 plus. Zhodnocení peněz je jisté, bez rizika, ale malé. Mít peníze na knížce je rozhodně bezpečnější, než doma ve slamníku.

Pokud si budete chtít založit vkladní knížku, počítejte s tím, že vybrat peníze nemusí být snadné. Nejprve je třeba podat výpověď, někdy i rok předem.

Založit lze i výherní vkladní knížku – k ní banka nepřipisuje vůbec žádný úrok, ale klient má šanci vyhrát třeba dvojnásobek svého vkladu.

Anonymní knížky brzy skončí

Jen České spořitelně leží na vkladních knížkách přes 78 miliard korun, z toho 2,8 miliardy na anonymních vkladních knížkách na doručitele. Tyto anonymní knížky již nově založit nelze, jejich platnost končí v roce 2012. Co bude pak? Peníze na nich uložené nejspíš propadnou bance.

„Pokud nám zákon nepřikáže něco jiného, počítáme s tím, že i po tomto limitu budeme anonymní vkladní knížky vyplácet i dále,“ uklidňuje klienty mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Když takovou vkladní knížku objevíte v rodinném archivu, poznáte ji podle toho, že někde v úvodu je napsána formulka „na doručitele“. Případně obrácený postup: pokud je někde uvnitř knížky napsané jméno majitele, je to v pořádku, vkladní knížka není anonymní.

Knížky na doručitele v každém případě změňte na knížku na jméno – už od roku 2003 na nich totiž nejsou vklady nijak úročeny. Takže je to vlastně jen úschovna peněz zdarma, ale výnos žádný. Navíc spořitelna sice slibuje vstřícný postup, ale lepší je předcházet případným problémům, kdyby se zákony vyvinuly jinak.

Vkladní knížky letí, zvláště v kampeličkách
V již zmiňované České spořitelně jich každý měsíc zakládají několik tisíc. Poštovní spořitelna nechce uvádět žádná čísla, ale její mluvčí Denisa Salátková říká: „Vkladní knížky jsou stále oblíbené mezi vybranou skupinou klientů, kteří jsou zvyklí mít své finance ve fyzické podobě a zároveň nechtějí shromažďovat peníze doma pod polštářem.“

Jaký úrok na klienty čeká? Samozřejmě je závislý na výpovědní lhůtě, kterou je vkladní knížka vázána. A úroky nejsou moc vysoké. Například Poštovní spořitelna úročí vklady bez výpovědní lhůty 0,10 procenta.

Pokud přistoupíte na výpovědní lhůtu, bude úrok záviset na její délce a na zůstatku. V Poštovní spořitelně dostanete nejvíc 1,30 procenta ročně u vkladu s dvouletou výpovědní lhůtou, musíte však uložit víc než půl milionu. Česká spořitelna nabízí při stejných podmínkách o 0,10 procenta víc.

Fakta

Jaké jsou úroky na vkladních knížkách pro vklad 50 000 korun, výpovědní lhůta tři měsíce.

Banky:
Česká spořitelna: 0,35 %
Poštovní spořitelna: 0,40 %
Volksbank: 0,75 %

Záložny:
Creditas: 2,15 %
Fio: 1,80 %
MPÚ spořitelní družstvo: 2,70 %

Zdroj: ceníky a úrokové listy bank

Výrazně zajímavější úrok nabízejí spořitelní družstva. Například záložna Creditas nabízí vkladní knížku s měsíční výpovědní lhůtou s úrokem 1,95 procenta (ročně), pokud si klient vybere dvouletý termín výpovědi, vyroste úrok na 3,90 procenta ročně. Podmínkou je, že se stanete členem družstva a zaplatíte poplatek, ten je však jen symbolický, v tomto případě 100 korun.