Vloni se nejvíce vyplatila sázka na akcie

  • 1
Rok akcií - tak by se dal ve stručnosti charakterizovat loňský rok z pohledu výnosnosti investic. Peníze na termínovaných vkladech či v zahraničních měnách svým vlastníkům přinesly jen minimální uspokojení.

Ternem mezi českými akciemi byly akcie Nové huti

Po třech letech poklesů a stagnace ukázal vloni svou příznivější tvář akciový trh. Ten, kdo počátkem loňského roku investoval na Pražské burze, může být spokojen. Hodnota oficiálního indexu PX-50 meziročně vzrostla o 43 procent. Pravým ternem se pak ukázala koupě akcií Nové huti. Během jediného roku jejich cena vyšplhala o úctyhodných 472 procent. Tomuto výsledku pomohla především restrukturalizace firmy pod novými vlastníky.

Největší propad naopak zaznamenaly akcie společnosti JČ Papírny Větřní, když jejich hodnota poklesla o 65 procent, zejména kvůli podání návrhu na prohlášení konkurzu společnosti.

Zajímáte se o akcie? Bližší informace a aktuální zpravodajství naleznete na akcie.idnes.cz.

Pokud se někomu zdál domácí akciový trh poněkud těsný, mohl zkusit prostřednictvím několika obchodníků s cennými papíry investovat i v zahraničí. I zahraniční burzy zažily poměrně zajímavý růst, dokladem toho je například americký trh, který, měřeno známým indexem S&P 500, posílil o 23 procent. Kdo důvěřoval společnosti Ener1, která se zabývá rozvojem nových energetických technologií šetrných k životnímu prostředí, mohl své investované peníze rozmnožit až sedmadvacetinásobně. 

Když fondy, tak akciové

Na akciové vlně se v loňském roce svezly i akciové podílové fondy. Mezi nejlepší korunové fondy patřil ING Český akciový fond, který dokázal zhodnotit prostředky svých podílníků o 41 procent, a to především díky sázce na růst akcií v oblasti střední Evropy. To, že loňský rok akciím skutečně přál, dokládá skutečnost, že i nejhorší domácí akciový fond vydělal svým klientům přes 5 procent. 

Zatímco si investoři v akciových fondech mohli mnout ruce, lidé, kteří svěřili své prostředky dluhopisovým fondům, pocítili asi menší rozčarování. Desetiprocentní výnosy z roku 2002 se totiž neopakovaly, a zhodnocení se ve většině fondů pohybovalo kolem nuly. Nejlepší tuzemský dluhopisový fond, ISČS Bondinvest, připsal svým podílníkům pouze 2,5 procenta, když ve svém portfoliu držel převážně české, německé a polské dluhopisy. Na opačné straně pak zůstal fond ISČS Trendbond, který podílníkům přinesl 4,5 procent ztrátu.

Fondy peněžního trhu, které se vyznačují velmi malým kolísáním investice v čase, nabídly v loňském roce výnosy v rozmezí jednoho až dvou procent. Nejlepším z domácích fondů se stal ISČS Sporoinvest s výnosem 2,2 procenta, naopak nejméně, 0,07 procenta, vydělali investoři ve fondu OPF Akro Obligace.

Jak si vybrat ten pravý fond pro vás? Čtěte ZDE.

I mezi zahraničními fondy se nejvíce dařilo fondům akciovým. Primát si v tomto ohledu zasloužil fond CS EF (LUX) Small & Mid Cap Germany, který se orientoval na investice do akcií malých a středních podniků s vysokým potenciálem růstu. Za loňský rok si připsal více než 70 procent.
 
Termínované vklady: bezpečné, ale málo výnosné

Ten, kdo v loňském roce volil bezpečnější uložení peněz formou termínovaných vkladů nebo běžných účtů, zřejmě příliš jásat nebude. Výnosy byly samozřejmě ovlivněny loňskou velmi nízkou hladinou úrokových sazeb. Sto tisíc korun uložených na počátku loňského roku u bank přineslo výnos necelých 900 korun. Peníze ponechané na běžném účtu nesly ještě méně - necelého půl procenta. Loňská minimální inflace 0,1 procenta pak hrála do karet všem těm, kteří své peníze nechali „ve slamníku“. Jejich znehodnocení bylo téměř nulové.
 
Americký dolar padal, euro posílilo

Chcete se dozvědět více o investičních fondech? Navštivte naši speciální sekci.

Poměrně nepříjemné překvapení zažil v roce 2003 ten, kdo měl své peníze uloženy v amerických dolarech. Dolar vůči koruně oslabil o patnáct procent, a tak lidem příliš nepomohly ani úrokové sazby ve výši půl procenta. Poněkud lépe dopadli ti, kteří uložili na termínovaný vklad eura. I vzhledem k posílení eura vůči domácí měně mohli vydělat přes 4 procenta. Pokud se někdo v loňském roce rozhodl investovat do zlata, mohl trpět schizofrenními pocity. Zlato sice na zahraničních trzích vzrostlo o 20 procent, oslabení dolaru jej však poslalo z hlediska domácího investora jen mírně nad jednoprocentní výnos.
 
Kam letos s penězi?

Troufat si odhadnout, které investice letos přinesou nejvyšší zhodnocení, by bylo poněkud neodpovědné. Situace na devizových a kapitálových trzích se mění každou minutu a přinášet odhad na rok či více dopředu může být ošemetné. Investiční analytici doporučují v tomto roce investovat do fondů peněžního trhu a akcií. Dluhopisové fondy by měla čekat stagnace, případně záporná výkonnost.

V každém případě, pokud se rozhodnete investovat, nikdy nevsázejte vše na jednu kartu. Vždy se vyplatí své finanční prostředky rozdělit na několik „hromádek“. Pokud nesnesete pomyšlení na jakoukoliv ztrátu, měli byste volit konzervativnější způsob investování, jaký mohou například nabídnout fondy peněžního trhu. Rizikovější investice, jako jsou akcie či akciové fondy, lze doporučit převážně těm, kteří jsou odolnější vůči případným finančním ztrátám a své prostředky investují v dlouhodobém horizontu.

Jakou má dnes hodnotu 100 000 korun investovaných před rokem
běžný účet 100 531
roční termínovaný vklad 100 893
devizový účet v dolarech 84 894
devizový účet v eurech 102 983
termínovaného devizového vkladu v dolarech 85 179
termínovaného devizového vkladu v eurech 104 110
nejvýkonnější zahraniční akcie Ener1 Inc 2 713 280
nejhorší zahraniční akcie Grupo Simec SA de CV 10 836
nejvýkonnější tuzemské akcie ISPAT NOVÁ HUŤ 472 100
nejhorší tuzemské akcie JČ PAPÍRNY VĚTŘNÍ 34 800
Nejvýkonnější české fondy
peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 102 194
dluhopisový ISČS-BONDINVEST 102 522
akciový ING Český akciový fond 141 400
Nejhorší české fondy
peněžního trhu OPF AKRO OBLIGACE 100 070
dluhopisový ISČS-TRENDBOND 95 568
akciový ČPI OPF Fond farmacie a biotec 105 35
Nejvýkonnější zahraniční fondy
peněžního trhu KBC MULTI CASH CAD MEDIUM 107 807
dluhopisový AMRO GLOBAL EMERGING MARKETS B.F. 128 576
akciový CS EF (LUX) SMALL & MID CAP GERMANY 174 448
Nejhorší zahraniční fondy
peněžního trhu TEMPLETON US DOLLAR LIQIUD RESERVE 84 366
dluhopisový ERSTE-SPARINVEST BOND DOLLAR A 83 517
akciový PARVEST EUROPE 64 730
zlato 101 892
slamník 99 900


Poznámka: údaje v korunách, u běžného a termínovaného, devizového vkladu výnos zdaněn 15 procenty
Zdroj: Fincentrum

Jak jste zhodnotili své peníze v uplynulém roce vy? Chystáte se změnit své investiční zvyky? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.