Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrácení osetých pozemků není bezdůvodným obohacením

  21:23aktualizováno  21:23
Nejvyšší soud ČR ve svém nedávném rozsudku sp.zn. 26 Cdo 2145/2011 řešil otázku vrácení zemědělských pozemků pronajímateli. Nájemce ve sporu tvrdil, že se pronajímatel obohatil tím, že mu byly vráceny oseté pozemky, z nichž mohl následně sklidit úrodu.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Bezdůvodné obohacení jen při převzetí pozemků s úrodou

Nejvyšší soud dospěl k závěru, že v daném případě se pronajímatel – vlastník pozemku – neobohatí a není tak povinen nájemci hradit za předání takovýchto osetých pozemků žádnou kompenzaci. Nárok na takovou kompenzaci (za bezdůvodného obohacení) by nájemci vznikl teprve tehdy, pokud by pronajímateli vrátil pozemky již s vyrostlou plodinou (např. obilím), které by pak pronajímatel sklidil.

U zemědělských pozemků je datum ukončení smlouvy důležité

Plný text rozsudku Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 26 Cdo 2145/2011 ze dne 10.7.2012

V praxi z tohoto rozhodnutí plyne to, že pronajímatelé mohou v klidu smluvně sjednat s nájemcem to, že i v posledním roce provede veškeré potřebné polní práce a např. pole oseje, aniž by se museli obávat, že mu budou muset hradit nějaké kompenzace. Je ale vždy vhodné dohodnout si ukončení nájemní smlouvy a předání polí nejlépe na podzim po skončení prací. Pokud by bylo předání polí dohodnuto na jaro či léto, může mezi pronajímatelem a nájemcem vzniknout spor o to, komu vzešlé plodiny náleží (pokud by osud takových plodin nebyl přímo v nájemní smlouvě sjednaný, náležely by tyto tzv. užitky nájemci). Z tohoto důvodu ostatně § 677 Občanského zákoníku předpokládá, že nájem má být ukončen vždy k 1. říjnu, tedy až po sklizni. Stejně tak i nový občanský zákoník stanoví, že pachtovní rok je vždy od 1. října do 30. září.

Okrajově se Nejvyšší soud v tomto rozsudku vyjádřil i k tomu, že neuvedení data uzavření smlouvy automaticky nezpůsobuje její neplatnost.

Právní věty rozsudku sp.zn. 26 Cdo 2145/2011

I. Pronajímatel nezíská majetkový prospěch z toho, že mu nájemce po skončení nájmu odevzdá zemědělský pozemek s rozpracovanou výrobou zemědělských produktů. Pronajímatel se tedy neobohatí již tím, že převezme zemědělský pozemek poté, co na něm nájemce učinil určité práce (pozemek – pole zoral a osel), jež mu teprve v budoucnu měly přinést užitky z pronajaté věci (zemědělské produkty). Naopak pronajímatel by se v naznačených souvislostech obohatil (mohl obohatit) jedině tehdy, pokud by pronajatý pozemek převzal s takto již vytvořenými užitky a tyto užitky by si neoprávněně přivlastnil, ačkoli vznikly za trvání nájmu a přináležely nájemci (§ 663 obč. zák.).

II. Z absence údaje o datu uzavření určité smlouvy na listině, na níž je tato smlouva zaznamenána, nelze bez dalšího usuzovat, že jí byl zastřen jiný právní úkon (smlouva jiného smluvního typu), a že se tedy v tomto směru jedná o právní úkon simulovaný.

Rozhodné právní předpisy

Ukončení nájemní smlouvy je v současnosti upraveno v § 677 Občanského zákoníku. V novém občanském zákoníku (č. 89/2012 Sb.) je ukončení tzv. pachtu upraveno v § 2339. Úprava simulovaného (tzv. zastřeného) právního úkonu je pak uvedena v § 41a současného Občanského zákoníku. 

Současný Občanský zákoník (zákon č. 40/1964 Sb.):

§ 663

Nájemní smlouvou pronajímatel přenechává za úplatu nájemci věc, aby ji dočasně (ve sjednané době) užíval nebo z ní bral i užitky.

§ 677

(1) Zrušit nájemní smlouvu sjednanou na neurčitou dobu lze, nedojde-li k dohodě pronajímatele s nájemcem, pouze výpovědí.

(2) Nájemní smlouvu lze vypovědět při nájmech pozemků patřících do zemědělského půdního fondu nebo lesního půdního fondu v jednoroční lhůtě, a to ke dni 1. října běžného roku; při nájmech jiných nemovitostí v tříměsíční lhůtě, při nájmu movitých věcí v jednoměsíční lhůtě.

Nový Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.)

§ 2339

(1) Pacht ujednaný na dobu neurčitou lze vypovědět v šestiměsíční výpovědní době tak, aby skončil koncem pachtovního roku. Byla-li smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i výpověď písemnou formu.

(2) Má se za to, že u zemědělského pachtu je pachtovní rok období od 1. října do 30. září následujícího roku, u ostatních pachtů jde o kalendářní rok.

Současný Občanský zákoník (zákon č. 40/1964 Sb.):

§ 41a

(1) Má-li neplatný právní úkon náležitosti jiného právního úkonu, který je platný, lze se jej dovolat, je-li z okolností zřejmé, že vyjadřuje vůli jednající osoby.

(2) Má-li být právním úkonem zastřen právní úkon jiný, platí tento jiný úkon, odpovídá-li to vůli účastníků a jsou-li splněny všechny jeho náležitosti. Neplatnosti takového právního úkonu se nelze dovolávat vůči účastníku, který jej považoval za nezastřený.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Předpisy ve sbírkách zákonů od 15.5.2013 do 31.5.2013

I ve druhé polovině května 2013 byl aktivnější evropský zákonodárce.  celý článek

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat
Patentový úřad upozorňuje na soukromé databáze patentů a známek

Český Úřad průmyslového vlastnictví uveřejnil na svých webových stránkách upozornění na množící se případy nabídek na registraci tzv. průmyslových práv...  celý článek


Uveřejněn manuál pro veřejnou podporu obecně prospěšných služeb

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejnily obsáhlý manuál, který má dát poskytovatelům veřejné podpory návod, jak se při...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.