Vůbec nejbezpečnější platební karta

  • 20
Zvýšený zájem o nákupy zboží a služeb po internetu, které slibují větší pohodlí a především markantně nižší ceny, přiměl vydavatele platebních karet k tomu, aby se na tuto oblast zaměřili. Výsledkem jsou speciální platební karty, jejichž používání ve virtuálním světě je údajně maximálně bezpečné. Vyplatí se virtuální platební karta? Jak je to s bezpečností nákupů klasickými platebními kartami po internetu?

Knihy, cd, DVD – to jsou přední zástupci zboží, které se v tuzemsku nakupuje po internetu nejvíce. Ale nejen tyto drobné předměty jsou oblastí zájmu českých spotřebitelů. Na významu začínají nabývat také další – mnohem nákladnější artikly jako jsou mobilní telefony, fotoaparáty, zájezdy nebo letenky. Letenky jsou přitom velice vhodný příklad, protože právě v současné době je velice výhodné nakupovat letenky u tzv. nízkonákladových leteckých přepravců, kteří se snaží minimalizovat náklady i tím způsobem, že prodávají letenky výhradně prostřednictvím internetu.  Proč? Nákupy řešené touto cestou jsou pohodlnější a většinou také výrazně (i o několik desítek procent) levnější než osobní nákupy v obchodech. Otázkou je, jak tyto nákupy financovat.

 

Pryč jsou doby, kdy se zboží objednávalo na dobírku a platilo se pošťákovi v hotovosti za předaný balíček. Trend je jasný - platební karty jsou tu od toho, aby se jimi platilo cokoli, tak proč toho nevyužít v případě nákupů on-line? Jistě, oproti západním zemím máme ještě určité bariéry pro tento způsob plateb: nedůvěra v bezpečnost plateb po internetu či obavy z poskytování osobních dat.

Co zadáváte při platbách platební kartou po internetu?

Poté, co si v internetovém obchodě zvolíte možnost zaplatit za vybrané zboží či službu platební kartou, doplníte číslo karty, její platnost, typ karty a jméno držitele karty (případně kontrolní kód).

 

Tyto obavy však můžete hodit za hlavu, pokud místo platby klasickou kartou použijete speciální virtuální (internetovou) platební kartu. Dle představitelů MasterCard, což je jeden z vydavatelů virtuálních karet (druhým je společnost VISA), dosud nedošlo k jedinému úspěšnému zneužití tohoto typu karty. O jakou kartu se jedná? Slovo karta je v tomto případě trochu zavádějící. Virtuální karta je v podstatě pouze číslo (lépe řečeno soubor čísel), které zákazník získá výhradně pro platby po internetu. Virtuální karta je přitom navázána na váš běžný účet jako klasická debetní karta, ovšem při jejím použití ji bankovní systém od debetní karty rozezná a má tak možnost rozhodnout, zda operaci povolí či nikoliv. Virtuální karty v současné době vydává eBanka, GE Capital Bank a Komerční banka. 

 

Jaké bezpečnostní faktory u virtuálních karet naleznete? Prvním z nich je možnost nastavit si maximální počet transakcí v rámci jednoho dne. Toto nastavení lze poté změnit dle potřeb konkrétního klienta. Pokud byste chtěli kartu na nějaký čas zablokovat proti použití, jednoduše nastavíte počet transakcí v jednom dni na nulu.

 

Hledáte další informace o platebních kartách? Nahlédněte do naší speciální sekce.

Podobně flexibilní je také volba majitele karty o výši denních či týdenních limitů karty pro transakce v daném období. Poslední stupeň ochrany pak představuje monitoring transakcí, které jsou prováděné virtuálními kartami a případné upozornění v případě, že má banka podezření na zneužití karty. Banka tak reaguje kupříkladu na nenadálý počet transakcí v daném období či na výši transakce, která není u příslušného klienta obvyklá. Majitel karty je v takovém případě okamžitě informován o tom, že s jeho virtuální kartou není něco v pořádku a dotazován, zda se má požadovaná transakce opravdu uskutečnit.

 

Určitě vás zajímá, na kolik vás virtuální karta přijde. Předně je nutné si říci, že za vydání, ani za operace provedené virtuální kartou zpravidla neplatíte nic. Jediné, poplatky, které se vás opravdu týkají jsou: poplatek za vedení karty (až 150 korun ročně) a poplatek za změnu limitu pro transakce (i 50 Kč za každou změnu). Pokud pak například ztratíte plast či papír, na kterém je napsané číslo karty, budete nuceni za blokaci virtuální karty zaplatit další poplatek. V případě, že budete chtít kartu zrušit, pak i v tomto případě pak můžete narazit na poplatek (případ GE Capital Bank).

 

Přehled poplatků jednotlivých bank, které virtuální karty nabízí, vám nabízíme v následující tabulce:

 

Poplatky - virtuální karta
  vydání karty vedení karty (ročně) cena za operaci kartou změna limitu na kartě změna počtu trans.  v daném období blokace zruš. karty
KB 0 65 Kč 0 50 Kč/změnu 50 Kč/ změnu 150 Kč 0
GECB 0 108 Kč 0 50 Kč/změnu 20 Kč/ změnu 100 Kč 100 Kč
eBanka 0 150 Kč 0 0 nelze 200 Kč 0

 

Zdroj: bank

 

Je zřejmé, že tomu, kdo je zvyklý běžně nakupovat přes internet, může virtuální karta přinést skutečný pocit bezpečí. Zvláště když si svou debetní kartu proti nákupům přes internet zablokuje a eliminuje tak riziko jejího zneužití. Na druhou stranu, pokud patříte mezi typ lidí, kteří se neobejdou bez toho, aby si právě kupované zboží „neosahali“, k virtuální kartě se bankou nenechte přemluvit. Zbytečně byste totiž ročně platili cenu jedné elektronické karty navíc.

 

Nakupovali jste již někdy přes internet? Jak jste byli spokojeni s cenou a pohodlím, které takový nákup přináší? Myslíte si, že by byla virtuální karta vhodná právě pro vás? Těšíme se na vaše názory.