Vybavení na dovolenou se dá půjčit. Leckdy se to ale nevyplatí.

  • 3
Vše, co potřebuje rodina ke stanování a turistice, se dá půjčit. Počínaje turistickým vybavením, jako jsou stany, spacáky, kempinkový nábytek či sportovní potřeby, lodě nebo kola. Ale na půjčení některých věcí je potřeba myslet ve značném předstihu.

„Největší zájem je o lodě, ty je vhodné rezervovat předem, zvlášť o prázdninách,“ míní Luboš Kycler z pražské půjčovny ABC Sport. Za závaznou rezervaci se zde platí záloha ve výši 20 až 40 procent, ta se při placení odečte od půjčovného.

 

K létu patří cestování, zájemci si nemusí lámat hlavu ani s přepravou či sháněním ubytování, pokud si půjčí obytný automobil nebo přívěs. Zvlášť o obytná auta je velký zájem. „Lidé si je objednávají už od ledna, na přelom července a srpna už jsou z osmdesáti procent zadaná,“ říká majitel stejnojmenné půjčovny obytných vozů a přívěsů Vladimír Horký.

 

Podle vyjádření pracovníků půjčoven je vedle lodí velká poptávka po všem, co souvisí s vodáckou turistikou, zatímco například o karimatky lidé příliš nestojí. A není ani divu, za jejich týdenní půjčení zaplatí zájemci okolo 40 korun, nová se dá pořídit od 75 korun, takže se půjčení ani nevyplatí. Podobné je to se stany či spacími pytli. Nové lze koupit zejména v akcích hypermarketů okolo 500 korun, půjčovné na týden se pohybuje okolo 250 korun, navíc musí zájemce složit vratnou zálohu.

 

Platí se předem

 

Platíte kartou? Chcete se dovědět všechny potřebné informace o platebních kartách? Klikněte ZDE.

Půjčovné musí zájemce uhradit předem. Levněji mu v přepočtu na jeden den vyjde půjčení na delší dobu - například kánoe Vydra stojí na jeden den 150 korun, ale má-li ji zákazník na tři a více dní, vychází denní půjčovné na sto korun. Některé půjčovny započítávají víkend jen jako dva dny, i když si zájemce přijde pro vybavení v pátek a vrací je v pondělí, podobně při týdenním půjčení naúčtují pouze šest dnů. Slevu až 10 procent získávají stálí klienti nebo lidé, kteří si naráz půjčí větší množství vybavení. Naopak o prázdninách mohou být sazby půjčovného vyšší než mimo ně.

 

Vedle zaplacení půjčovného je potřeba složit v mnoha případech, a to zejména u dražších věcí, ještě vratnou zálohu. Ta slouží k úhradě případných škod, které způsobí zákazník, a je mu obvykle vrácena v den odevzdání půjčené věci. „Zálohu vracíme například u lodí až druhý den, když se důkladně přesvědčíme, že je loď v pořádku,“ uvádí Luboš Kycler. Pokud zákazník vrátí například spacák či stan ušpiněný, strhne si půjčovna ze zálohy peníze za vyčištění, a to konkrétně u půjčovny ABC v rozmezí 50 až 250 korun. Vyšší částky platí klienti za ušpinění obytných přívěsů či automobilů. Za jejich mírné znečištění účtuje firma Horký 1000 korun, za velké až 5000 korun.

 

Půjčovny turistického vybavení nejsou většinou pojištěny, takže také případnou škodu vymáhají na klientovi. Podle Hany Jelínkové z libereckého Adrenalin Centra nejsou škody většinou vysoké. „Obvykle se jedná o díru v lodi, jejíž oprava stojí okolo dvou tří set. Horší je to se škodami z nedbalosti, kdy například praskne na sluníčku z horka zcela nafouknutý raft. Pak jde oprava do tisíců,“ upozorňuje Jelínková s tím, že jsou na to klienti předem upozorněni. „Sepisuji se zákazníkem předem dohodu o náhradě způsobené škody, a když ji způsobí, snažím se s ním dohodnout,“ vysvětluje majitel firmy WS-SKI-RENT Bedřich Smetana.

 

Chcete vědět, jak nakupovat v zahraničí, abyste se vyhnuli dovoznímu clu? Čtěte.

Klienti musí většinou zaplatit škodu z vlastní kapsy, protože pojistit ji obvykle nelze. Existuje sice pojistka za škodu způsobenou třetí osobě, ale z ní jsou například u České pojišťovny či Generali právě půjčené věci vyloučeny a pojistka domácnosti se vztahuje jen na věci, které jsou poškozeny při použití v domácnosti.

 

Půjčit se dá všechno

 

Kdo se věnuje vysokohorské turistice či sjíždění divokých řek jednou za čas, nevyplatí se mu pořizovat si kvůli tomu nové vybavení. V půjčovnách se dá najít všechno potřebné pro vysokohorskou turistiku, rafting, stanování či cyklistiku. Potřebné věci však nemusí mít v první půjčovně, navíc se vyplatí ve větších městech mezi půjčovnami vybírat - podmínky půjčení mohou být dost odlišné. Hodně informací se může zájemce dozvědět i na internetu.

 

 

Orientační ceny týdenního půjčovného (Kč)

Zboží

Cena za týden

Záloha

karimatka

40

0

spací pytel

250

500

kempinkové křesílko

150

200

dvouvařič

250

300

bomba

100

100

stan pro 4 osoby

700

1 000

autobox

500

2 000

raft pro 4 osoby

2 800

5 000

kánoe Vydra

1 000

2 000

cepín

250

500

mačky

250

1 000

karabina

80

100

horské kolo

1 000

2 000

cyklohelma

180

200

cyklistická brašna

50

100

obytný přívěs

8 400

15 000

obytný automobil

2 0000

15 000

Zdroj: půjčovny

 

 

 

Orientační ceny nového vybavení (Kč)

spací pytel

od 500

raft pro 4 osoby

od 4000

stan pro 4 osoby

od 2000

horské kolo

od 2000

kempinkové křesílko

od 500

karimatka

od 75

Zdroj: obchody

 

 

Půjčujete si vybavení na prázdniny? Zdají se vám ceny za půjčení turistické výstroje příliš vysoké? Jaké máte s půjčovnami zkušenosti? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.