Vybíráme brokera – 3. část

V České republice existuje asi deset obchodníků, pro něž tvoří drobní investoři nezanedbatelnou část klientely. Z nich šest nabízí on-line obchodování českých akcií.
Aktuální nabídka
V České republice existuje asi deset obchodníků, pro něž tvoří drobní investoři nezanedbatelnou část klientely. Z nich šest nabízí on-line obchodování českých akcií. Jedná se o Böhm & partner, Fio, HBS, Komerio, Online Investor (pouze RM-Systém) a Sati. Nákup amerických akcií přes Internet pak nabízí Böhm & partner, Fio a Online Investor. Žádný z českých brokerů zatím nenabízí on-line obchodování v dalších zemích. Co se týče kvality analýz domácích akcií, žádný ze jmenovaných brokerů výrazně nevyniká. V případě amerických akcií nabízí nejkvalitnější zpravodajství a komentáře Online Investor.

Broker Česká republika (100 000 Kč) USA (bez omezení)
Böhm & partner 720 Kč 17,95 USD*
Fio 865 Kč 17,95 USD
HBS 600 Kč nenabízí
Komerio 800 Kč nenabízí
Online Investor 250 Kč 19,95 USD**
Sati 600 Kč nenabízí
Ceny za on-line obchody
Zdroj: Jednotliví obchodníci.
*Profi balíček
**Při více než deseti obchodech za měsíc se poplatky snižují.

Pokud hodláte investovat do zahraničních akcií a zvládáte dobře angličtinu, případně němčinu, nabízí se široký výběr kvalitních zahraničních brokerů, jejichž služby jsou na mnohem lepší úrovni než jejich českých kolegů. Nabízejí kvalitnější informace, více investičních možností a doplňkových služeb. Nejen to, někteří z nich jsou i podstatně levnější. Je to možné především díky tzv. úsporám z rozsahu. Jelikož obsluhují velký počet klientů, mohou si dovolit nabízet nižší ceny. Přehled cen některých z nich přináší následující tabulka.

Broker USA (bez omezení)
Ameritrade 8 USD
Charles Schwab 29,95 USD*
Datek 9,99 USD**
E*Trade 19,95 USD
Firstrade 6,95 USD
Scottrade 7 USD
* za 1000 akcií. Za každou další akci 0,03 USD.
** za každých 5000 akcií
Zdroj: Xolia.com

Nevýhodou zahraničních brokerů je stížený přístup k českým akciím (buďto je nejde koupit vůbec nebo by byl takový nákup velmi drahý). Můžete si sice otevřít ještě jeden účet u českého brokera, převody peněz mezi českým a zahraničním brokerem mohou být ale komplikované a drahé.

Ve Spojených státech funguje mnoho internetových stránek, které se zabývají srovnáním brokerských služeb. Z těch známějších můžete vyzkoušet např. www.xolia.com nebo www.gomez.com. Tyto stránky porovnávají pouze solidní a osvědčené obchodníky. Z velkých evropských obchodníků Vás zajisté dobře obslouží, v angličtině i němčině, Comdirect (dceřiná společnost německé Commerzbanky) nebo ConSors.

Co nového se připravuje
Sektor služeb obchodování s cennými papíry se velmi dynamicky vyvíjí nejen na západ od nás. Do konce roku možná spustí on-line obchodování pro drobné investory Patria Online, dceřiná společnost známé finanční společnosti Patria Finance. V první polovině příštího roku se můžeme těšit na slibovanou nabídku internetového obchodování od Erste Bank a společnosti Caibon, dceřiné společnosti rakouské Bank Austria Creditanstalt. Tyto dvě společnosti by měli přinést možnost výhodného on-line obchodování i v Polsku a Maďarsku.

Konec seriálu

První část třídílného seriálu najdete #!Vybíráme brokera – 1. část##zde!#.

Druhou část třídílného seriálu najdete #!Vybíráme brokera – 2. část##zde!#.