Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Vybrat nejvýhodnější bankovní účet je kumšt. Šest kroků, jak na to

  • 110
Změnit banku je mnohem snadnější než dřív. Pokud vás štve, že váš stávající bankovní účet není z levného kraje, nebo patří k letitým či zastaralým, zkuste se poohlédnout jinde. Zmapovali jsme doporučení, která vám výběr nového vhodnějšího účtu usnadní.

Běžný účet, který jste si zřídili před pár lety, už pro vás nemusí být nejšikovnější ani nejlevnější. Třeba proto, že využíváte oproti dřívějšku víc bankovních služeb nebo jste se dosud nerozhlédli, zda existují i nové výhodnější účty. Pokud je to i váš případ, nebojte se změny a neplaťte zbytečně za něco, co vám nevyhovuje.

1. Pro dobrý výběr si připravte přesné informace
Aby vám specialista na přepážce banky nebo po telefonu byl schopen doporučit nový optimální účet a sdělit i cenu, musíte mu poskytnout přesné informace. Zmapujte proto, kolik transakcí za měsíc na stávajícím účtu provedete a vypište na papír počet příchozích a odchozích transakcí, plateb SIPO, trvalých příkazů i počet výběrů z bankomatu. Z bankovních výpisů si také poznamenejte, kolik vás bankovní účet stojí měsíčně na všech poplatcích.

Poznamenejte si rovněž, jaká částka na váš účet pravidelně dochází a kolik korun na účtu necháváte zpravidla ležet. Některé banky, jako třeba Raiffeisenbank, GE Money Bank nebo Citibank totiž účtují nižší nebo nulové poplatky při splnění určitého obratu na účtu nebo při vyšším průměrném zůstatku.

2. Zvažte obsluhu účtu po internetu nebo i na pobočce
Zvažte také, zda chcete svůj účet obsluhovat výhradně po internetu, nebo máte rádi i kontakt s bankou. Účty s internetovou obsluhou bývají cenově výhodné, protože mají celou škálu bankovních služeb zcela zdarma. V nabídce je má například mBank (mKonto) nebo Poštovní spořitelna (Osobní účet zadarmo) či banka FIO. Vždy se ale poptejte, jaké transakce už jsou zpoplatněné. Například u mKonta jsou zdarma jen tři výběry z bankomatu, jestliže s kartou utratíte více než čtyři tisíce korun. Další výběry pak stojí 35 korun.

Jestliže chcete využívat i pobočkovou síť banky, porozhlédněte se, jaké banky mají pobočky v docházkové vzdálenosti u vašeho bydliště či zaměstnání a zda budete mít poblíž i bankomaty.

3. Porovnejte hotový balíček nebo transparentní účet
Mnohé banky mají připraveny bankovní účty s balíčkem služeb. Podle aktuálního průzkumu je využívá 62 procent Čechů.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Aby vám banka mohla doporučit optimální balíček, poskytněte ji přesné informace o svých bankovních transakcích, které jste si pro tento případ připravili. Nechte si také vysvětlit, jaké služby jsou v ceně balíčku a co již banka zpoplatní.

Cena hotových balíčků se pohybuje v průměru kolem 133 korun za měsíc, což je zhruba 1600 korun za rok. Megabalíčky bývají dražší. Zpravidla k nim ale banky přidávají zdarma i spořicí účet, asistenční služby, pojištění a další případné výhody. Takto je nastavený například megabalíček GE Money Bank (Genius Optimal), který přijde měsíčně na 199 korun, tedy na 2 388 korun za rok.

Pokud chcete platit jen za bankovní služby, které opravdu využijete, je vhodné sáhnout po transparentním účtu. Nechte si ale přesně spočítat, kolik za takový účet zaplatíte, když budete využívat rozsah bankovních služeb jako dosud. Cenové nabídky balíčkových a transparentních účtů pak dobře porovnejte (o rozdílech mezi balíčky a transparentními účty čtěte zde).

4. Ptejte se na počet karet vydávaných k účtu
Bankovní účty se mohou cenově lišit i podle toho, kolik platebních karet k nim banka automaticky vydává. Jestliže potřebujete mít k účtu dvě debetní karty, zeptejte se bankéřů na poplatky a podmínky, za kterých je získáte a nakolik to účet případně zdraží.

Ptejte se také, kolik výběrů z bankomatu je měsíčně z každé karty zdarma a kolik zaplatíte za další výběry. Nezapomeňte se poptat i na poplatek při výběru z cizího bankomatu. Ty bývají zpravidla vysoké, pohybují se kolem 30 až 35 korun.

5. Změnit banku a pořídit si nový účet lze snadno
Zrušit starý nevyhovující účet, pořídit si nový a změnit přitom banku, je dnes velmi snadné. Umožnil to kodex mobility České bankovní asociace, ke kterému se od loňského listopadu, kdy u nás začal fungovat, připojilo 17 největších tuzemských bank. Kupříkladu mBank ke kodexu dosud nepřistoupila, ale zvažuje to (jak snadno lze od listopadu 2009 změnit banku, čtěte více zde).

Celý proces změny trvá zhruba 15 pracovních dnů a o vše se zdarma postará nová banka, u které si založíte nový účet. Počítejte přitom i s tím, že staré bance budete muset pravděpodobně vrátit debetní kartu, kterou vám vydala k původnímu účtu. Předem se na tuto povinnost proto raději informujte.

6. Změnu dobře načasujte, ohlídejte si platby
Založení nového účtu načasujte tak, abyste se pokud možno vyhnuli období, ve kterém pravidelně provádíte trvalé příkazy a platby přes SIPO. V případě, že některé platby spadnou do načasované změny, nezapomeňte transakci provést z nového účtu.

Do nové banky, jejíž běžný účet jste si vybrali jako nejvhodnější, přineste dva doklady totožnosti a nový účet si zde nechte založit. Pokud chcete, aby s účtem disponovala i další osoba, nezapomeňte v nové bance zřídit dispoziční oprávnění.

Bankéře pak požádejte, aby vám pomohl vyplnit žádost o změnu banky. Jakmile podepsaný formulář odevzdáte, vaše nová banka začne jednat s původní a zařídí za vás zrušení starého účtu, převod zůstatku peněz na nový účet i převod všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem.

I když starý účet zrušíte, výpisy k běžnému účtu z původní banky nevyhazujte. Ponechte si je ještě čtyři roky, po které běží promlčecí lhůta pro řešení případných sporů.