Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vydělávají až 70 tisíc měsíčně, předtím žily od výplaty k výplatě

S nízkým zaměstnaneckým platem sotva vycházely. Na rodinu neměly čas a šance na zlepšení byla pro ně v nedohlednu. V zaměstnání daly výpověď a zkusily podnikat. Teď si obě ženy vydělávají třikrát víc než průměrný Čech a nová profese je slušně živí i baví.
Nové práci věnují méně času než dřívějšímu zaměstnání

Nové práci věnují méně času než dřívějšímu zaměstnání | foto: Koláž - iDNES.cz

Mají stejné křestní jméno a obdobný příběh. Jitka I. pracovala jako asistentka v masně a měsíčně brala 11 tisíc korun čistého. Volného času při dvou dětech moc neměla. K platu si musela přivydělávat, každá koruna byla v domácnosti dobrá. "Domů jsem se vracela až v devět večer," říká.

I Jitka II. se musela v zaměstnání pořádně ohánět. Jako vedoucí pošty trávila v práci běžně víc než osm a půl hodiny. Ani její plat nebyl příliš vysoký. Při třech dětech, o které se stará sama, to nešlo dohromady. Dala výpověď a pak zjistila, že najít novou práci není vůbec snadné.

Obě ženy se nakonec rozhodly prodávat zboží na živnostenský list. Profesi se věnují naplno, jak ale shodně říkají, nové práci věnují méně času než dřívějšímu zaměstnání. Vydělávají přitom nemalé peníze.

Podomní prodej se jim nezamlouval

"Nejprve jsem jezdila po domácnostech. Brzy jsem ale vyčerpala adresy, na kterých bych mohla zboží předvést. Doporučení do cizích domácností jsem neuměla získat. Otravovat lidi doma, zvonit jim na zvonky a domlouvat si schůzku mě přestalo bavit," říká Jitka I. Od podomního prodeje proto utekla.

Po půl roce dostala nabídku, aby to zkusila znovu. Už nešlo o podomní ale kancelářský prodej zboží. I na ten ovšem potřebovala živnostenský list. Nechala se zlákat a začala být úspěšná. Po třech letech se stala regionální ředitelkou více než dvacetičlenného týmu.

Na přímý prodej zboží z kanceláře kývla i Jitka II. Po dvouměsíčním marném hledání práce jí to přišlo jako dobré řešení. V nové živnostenské profesi to zatím dotáhla na manažerku. "Přístroj, který prodáváme, je pro každého. Pro mladé i staré lidi. Lidé nás kontaktují sami, reagují na inzeráty v časopisech i na internetu. Oslovovat lidi na ulici není v kancelářském prodeji zboží to hlavní."

Co je dobré vědět

Klasický podomní prodej nemá v Česku dobrou pověst. Některé firmy, které s ním začínaly, volí nové formy přímého prodeje. Zřizují prodejní kanceláře, v nichž soustřeďují týmy svých obchodních zástupců. Zákazníci si zde mohou zboží vyzkoušet, vyškolený zástupce jim zboží detailně předvede, ale nesmí výrobek vnucovat.

V průměru mají čtyři akce ve třech dnech

V pražské kanceláři, kde obě Jitky působí, je rušno. Na prezentaci přichází osm lidí. Bioptronovou lampu, kterou využívají v ordinacích i někteří lékaři, si mohou vyzkoušet na vlastní kůži. Ředitelka Jitka je při představování výrobku ve svém živlu, působí důvěryhodně.

"Jsme na prezentování čtyři. Máme tři prodejní dny a v nich průměru čtyři akce," přibližuje. "Mám ráda, když se mnou lidé během představení výrobků komunikují, někdy skáčou i do řeči. Nikdy je ale netlačím k rozhodnutí, aby si zboží koupili," dodává manažerka.

Ze zákaznic, které dnes přišly, si nekoupila lampu ani jedna. Zboží není nejlevnější ani po slevě. Někomu se může zdát dokonce předražené. "Nepřijde mi to drahé. Je to lékařský přístroj s prodlouženou zárukou, má certifikát a je patentován," hájí ředitelka cenu zboží.

Prodejní plán jim stanoví vždy firma

Všichni z jejího týmu, ve kterém jsou čtyři manažerky a zhruba 20 reprezentantů prodeje, si vydělají jen tehdy, když dokážou prodat. Prodejní plán jim stanoví firma, pod jejíž hlavičkou působí. Ta jim přispívá i na část nákladů, například na nájem kanceláře či pronájem prezentačních stánků v obchodních centrech.

Pokud tým poleví, firma už je tak nehýčká. Část nákladů musí vzít na sebe regionální ředitelé a jejich manažeři. Příjem, který je založený na provizích, se tím srazí. Vše pak závisí na tom, jak umí ředitel a manažeři motivovat lidi pod sebou. "Pochvala je důležitá, člověk, který je kritizován, nemá příliš chuť pracovat," poznamenává manažerka.

Tým ředitelky Jitky je velmi různorodý. Jsou v něm studenti, ženy na mateřské i důchodci, kteří nevystačí s penzí a mají ještě chuť pracovat. Uplatnění v něm našli také ti, kdo přišli o práci a zjistili, že pro nové zaměstnavatele jsou po padesátce už staří.

Obě Jitky práce zjevně baví. Dokázaly se postavit na vlastní nohy a dopřát svým dětem víc, než si mohly dříve dovolit. "Po zapracování a zkušební lhůtě se dá takto přivydělat 10 tisíc korun měsíčně, kdo se této profesi věnuje zcela naplno, dosáhne na příjmy několikanásobně vyšší."

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...