Výhodou penzijního připojištění jsou daňové úlevy

  • 10
V poslední době se kolem nás stále více ozývá pojem penzijní pojištění. Jedná se o velice zajímavý produkt, kterým máte možnost zajistit si budoucnost a současně zhodnotit své volné finanční prostředky. Víte, jak vysoký státní příspěvek máte možnost získat nebo zda na vás číhají nějaká rizika? Pojďme se na tento finanční instrument podívat podrobněji.

Každý, kdo spoří v penzijním fondu, dostává ke svému minimálně stokorunovému vkladu na účet další peníze od státu. Státní příspěvky se pohybují od 50 do 150 korun, podle výše vkladu klienta. Sto padesát korun měsíčně dostávají lidé, kteří spoří 500 a více korun. Vklady a příspěvky státu pak zhodnocují ještě samy fondy svým hospodařením. Průměrné zhodnocení fondů od založení se pohybuje okolo 8 procent. Další výhodou penzijního připojištění je možnost odepisovat naspořené částky z daňového základu. Tuto možnost však mají jen klienti, kteří spoří více než 500 korun měsíčně. Nejvyšší daňový odpočet, a to 12 000 korun ročně, se dá uplatnit u měsíčních vkladů 1500 korun. Spořit nad tuto částku není příliš výhodné, protože už se nezvyšuje ani daňová úleva ani příspěvek státu. Na penzijní připojištění mohou přispívat také zaměstnavatelé.

Finanční kalkulačky, na kterých máte možnost propočítat si výši naspořených  částek v penzijním fondu i úspory na daních najdete ZDE.

S penzijním připojištěním se dá začít po dosažení osmnácti let. V takovém případě je vhodné posílat penzijnímu fondu  zpočátku nižší částky a zvýšit je až v případě, že pro klienta bude výhodné uplatnit daňový odpočet. Nejefektivnější je podle mínění odborníků spořit v penzijním fondu nejkratší možnou dobu, a to je, pokud člověk nechce přijít o státní příspěvek, pět  let. Navíc po celou dobu spoření klienti ke svým penězům nemohou, a pokud by je potřebovali ze závažných důvodů vyzvednout dříve, tratili by na tom.

Jaké je riziko, že klienti o své peníze ve fondu přijdou? Nevelké, ale je. Vklady nejsou pojištěny státem, podmínky pro investování penzijních fondů jsou ale poměrně přísné.

Výhody penzijního připojištění:

  • možnost snížení daňového základu ročně až o 12 000 korun z měsíčních příspěvků, které přesahuje 500 korun
  • státní příspěvek až 150 korun měsíčně

Nevýhody penzijního připojištění:

  • je potřeba spořit minimálně pět let
  • vklady účastníků nejsou pojištěny státem

 

Stačí se spoléhat v důchodu na pomoc státu?

Oslovili jsme Mgr. Hanu Řezáčovou, vedoucí personálního úseku Allianz pojišťovny, a.s

Výše státního důchodu málokdy stačí na více než na pokrytí základních potřeb a v budoucnu tato situace pravděpodobně nebude lepší. Pokud se tedy člověk ke konci produktivního věku nechce smířit s výrazným poklesem životního standardu, měl by se dostatečně včas poohlédnout po dalších možnostech, jak své příjmy zabezpečit. Za nejdostupnější a nejméně rizikové pokládám penzijní připojištění nebo kapitálové životní pojištění u některé solidní, nejlépe silné mezinárodní finanční společnosti.

Nemáte ještě sjednané penzijní připojištění? Jak na vás tento produkt zapůsobil? Nadchl vás nebo naopak? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.