Výhody a nevýhody družstevního a vlastního bydlení

Stručný přehled výhod a nevýhod družstevního a vlastního bydlení.
Družstevní byt

Výhody:

  • nižší náklady při převodu družstevního podílu
  • neplatí se daň z nemovitosti
  • menší výdaje na správu nemovitosti
  • zkušenosti družstva s údržbou domu
  • zkušenosti s "nastavením" správné velikosti fondu oprav

Nevýhody:

  • není možné financovat hypotékou
  • nelze ho jednoduše pronajímat jako byt v osobním vlastnictví
  • nelze ho použít jako zástavu pro případ půjčky od banky

Osobní vlastnictví

Výhody:

  • lze financovat pomocí hypotéky s bytem lze jednoduše obchodovat, pronajímat ho lze ho použít jako zástavu pro případ půjčky od banky
Nevýhody:

  • výdaje na fungování orgánů družstva mohou být vyšší větší poplatky spojené s prodejem nemovitosti platí se daň z nemovitosti

Finanční poradce doporučuje:

Vlastní, nebo družstevní? Jak financovat koupi?

Naspořen jeden milion korun
V tomto případě lze těžko jednoznačně radit. Člověk, který nemusí hledět na způsob financování, se může řídit jinými kritérii, například tím, kde bude mít lepší sousedy, jak velké budou poplatky spojené s prodejem nemovitosti, zda není družstvo, jehož byt si vybral, zadlužené, jak by se lišila cena nákupu srovnatelného družstevního a vlastního bytu nebo jestli má možnost jako člen družstva převést byt do osobního vlastnictví. Otázky může částečně zodpovědět kvalitní realitní kancelář.

Naspořeno 200 tisíc korun, dobíhá pětiletý cyklus stavebního spoření, úložka 1500 korun měsíčně

Při osobním vlastnictví lze použít hypoteční úvěr a zástavu, u družstevního nikoli.

Družstevní byt: Doporučuji použít stavební spoření s potřebným vkladem 40 procent z cílové částky. Dále založit stavební spoření tak, aby bylo možno ručit ručiteli. To znamená rozdělit je na dvě smlouvy a zvolit správnou spořitelnu. Ne každá totiž takový postup umožňuje. Je třeba se předem informovat. Rozdělení může být například 400 tisíc korun na jednu a 400 tisíc korun na druhou smlouvu. Pro zajištění úvěru budou třeba minimálně tři ručitelé. Splátka překlenovacího úvěru bude 6700 korun, u úvěru ze stavebního spoření 6000 korun. Pozor! Ne u každé stavební spořitelny "projde" model s ručiteli, ne všude stačí 40 procent naspořené částky.

Byt v osobním vlastnictví: U založeného stavebního spoření by měl být brzo přidělen úvěr, nebude tedy třeba splácet překlenovací úvěr. Jestliže jde o stavební spoření, kde stačí naspořit pouze 40 procent cílové částky, aby si mohl klient vzít úvěr, je možné zvýšit tuto cílovou částku na 300 tisíc korun (120 tisíc korun je naspořeno). Dalších 200 tisíc korun lze uhradit z vlastních prostředků a zbytek, tedy 300 tisíc korun z hypotečního úvěru. Splátka bude 2250 korun u stavebního spoření a 2350 korun v případě hypotečního úvěru. Také je možné použít hypoteční úvěr ve výši 500 tisíc korun (to je 62,5 procenta z ceny bytu). Splátka pak bude 5800 Kč. Zbylých 200 tisíc si lze ponechat třeba na vybavení nového bytu.

Zajímáte se při koupi družstevního bytu o situaci konkrétního bytového družstva? Zvolili byste si raději koupi družstevního bytu, nebo bytu v osobním vlastnictví? Těšíme se na vaše názory.