žena, pihy, úsměv - ilustrační foto

žena, pihy, úsměv - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výhody penzijního připojištění

Penzijní připojištění se může chlubit třemi velkými výhodami – státní podporou, daňovými úlevami a příspěvkem zaměstnavatele. To z něj dělá produkt, který je zajímavý pro spoustu lidí. Konkrétně v Česku pro tři a čtvrt milionu klientů penzijních fondů.

Ne všichni však využívají zmíněné výhody v plné míře. Někdy třeba jen proto, že neznají jejich podstatu.

Příspěvky a daně

Státní příspěvky se poskytují všem klientům, kteří si platí penzijní připojištění. Nejnižší částka, kterou lze od státu získat na stokorunovou úložku, je 50 korun. Nejvíce dostanou ti, kdo ukládají 500 korun, státní příspěvek v tom případě činí 150 korun.

Část vaší měsíční úložky, která převyšuje 500 korun, si můžete odečíst od daňové základu, a dosáhnout tak úspory na daních. Tato výhoda je však omezena. Od daňového základu si za rok můžete odečíst maximálně 12 000 korun, za podmínky, že fondu během roku zašlete 18 000 korun.

Maximální daňové úlevy tedy dosáhnete při měsíční úložce ve výši 1500 korun. Úsporu inkasujete v podobě vrácení daňového přeplatku při ročním zúčtování daně z příjmu. Pokud jste zaměstnanec, stačí, když předáte své mzdové účtárně potvrzení o zaplacených příspěvcích, které vám pošle penzijní fond.

Chybné by bylo se domnívat, že člověk ušetří celých 12 000 korun, jak to někdy může mylně vyplývat z prezentace některých finančních poradců. Jde skutečně jen o snížení daňového základu, výše úspory pak závisí na vašem příjmu a případných dalších slevách na dani.

Příspěvky zaměstnavatele

Na příspěvek zaměstnavatele se nevztahují výše uvedené státní podpory. Váš zaměstnavatel si však může příspěvek na vaše penzijní připojištění odečíst ze svého daňového základu až do výše tří procent vaší „hrubé mzdy“. Přispívat vám samozřejmě může i víc, to už však není pro něj tak daňově zajímavé.

Pro zaměstnavatele je do určité míry výhodnější přispět na penzijní připojištění než o stejnou částku zvýšit mzdu. Příspěvek na penzijní připojištění je totiž na rozdíl od mzdy osvobozen od sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnavatel tak při poskytnutí příspěvku na penzijní připojištění ušetří 35 procent, nebo o tuto úsporu může zaměstnanci navýšit příspěvek.

Příspěvek zaměstnavatele dokonce nemusíte zdanit, a to až do chvíle, pokud nepřekročí 5 procent vašeho měsíčního vyměřovacího základu pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění (hrubé mzdy).

Co když smlouvu ukončíte předčasně

Ukončit předčasně smlouvu není rozumné. Pokud klient předčasně vypoví penzijní připojištění a požádá o odbytné, nedostane státní příspěvky, stejně tak jako zhodnocení z nich. Penzijní fond mu vyplatí pouze jeho vlastní úspory a 75 procent příspěvků zaměstnavatele a dosaženého zhodnocení (jinak řečeno zhodnocení a příspěvky zaměstnavatele se daní 25 procenty).

O daňovou úlevu přijde klient také, respektive, v následujícím daňovém přiznání uvede dosud odečtené částky jako příjem. Týká se to ale až budoucnosti - pouze té daňové úspory, která byla získána až po roce 2006, kdy začala novela zákona o daních z příjmů platit.