Člověk se časem může ocitnout v situaci, kdy i při veškeré vůli už prostě pracovat nedokáže. Ilustrační snímek

Člověk se časem může ocitnout v situaci, kdy i při veškeré vůli už prostě pracovat nedokáže. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Technika zrychlila, mozek ne. Čtyři způsoby, jak předejít vyhoření

  • 14
Nemáte motivaci, chybí vám energie, nechce se vám do pracovních úkolů. Takové příznaky mohou ukazovat na velký problém.

Díky internetu a novým technologiím vše může být hned, což na mnoha pracovištích také znamená, že to musí být okamžitě. Výsledný tlak a stres pak mohou způsobit vyhoření. To dnes hrozí všem, protože díky technologiím je vše rychlejší a více na dosah, ale lidské mozky zůstaly stejné.

Máme kapacitu dlouhodobě pracovat pouze určitým tempem. Neuvědomujeme si, že pokud tento nárůst dostupnosti informací, úkolů a rozhodování nebudeme umět kontrolovat, bude to mít pro nervový systém fatální důsledky.

Jak poznáte, že jste vyhořelí?

Vyhoření se projevuje demotivací, nedostatkem energie i pro běžné aktivity, odporem k pracovním úkolům, stresem nebo rostoucí úzkostí, která někdy přerůstá až do úzkostné poruchy. Na tělesné úrovni je může doprovázet zvýšená teplota, opakovaný pocit, že na člověka "něco leze", či bolesti.

Může se hodit

Buďte úspěšní. Najděte si novou práci ještě dnes na jobDNES.cz.

Vyhoření nastupuje pozvolna, ale pokud se rozvine, trvá dlouho, než se člověk dokáže vrátit do normálu. Může se ocitnout v situaci, kdy prostě už dál pracovat nedokáže, ani přes veškerou vůli.

Termínem vyhoření se původně označovalo přepracování u lékařů, psychologů, učitelů apod., které bylo vyvoláno intenzitou mezilidských kontaktů. Stejný stres teď způsobují nové technologie všem. Jak mu předcházet?

1. Nutit se k zastavení

Už od rána zařazujte dost přestávek a pokud to jde, měňte činnosti. Krátkou pauzu byste si měli udělat po každé půlhodině či hodině práce a ne až tehdy, když jste unaveni.

Každodenní delší odpočinek není luxus, ale podmínka výkonnosti pro další dny. Jeden až dva dny v týdnu je třeba zcela vypnout. A nezapomínat ani na aspoň týdenní volno víckrát ročně.

2. Nechtít zvládnout vše

Od chvíle, kdy si uvědomíte, že nelze stihnout všechno, budete produktivnější. Abyste byli úspěšní, musíte vybrat to, co je důležité. Může vám pomoci dobrý kurz time managementu.

Rozlišujte však také, kdy je zahlcení způsobeno neefektivitou a kdy prostě nezvladatelným množstvím práce. Ani nejlepší metody nedokážou zvyšovat výkon donekonečna.

3. Spát, zdravě jíst, hýbat se

Spát výrazně méně, než potřebujete, je přímou cestou k vyhoření. Spánek totiž ovlivňuje stav nervové soustavy a výkonnost.

Enormně důležitý je dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravá strava.

4. V nejlepším přestat

Myslete na potřebu odpočívat a omezovat se v intenzitě práce právě tehdy, když vám jde nejvíce a kdy máte pocit, že byste v ní vydrželi věčně. Právě tento falešný pocit je nebezpečný.

Nemáme přímá čidla vyčerpání. Usuzujeme na ně spíše nepřímo. A to trvá. Pokud čekáte až na patrné známky únavy, můžete se ocitnout ve stavu, kdy bude každá obnova sil nesrovnatelně delší.