Nikdy o platu nezačínejte hovořit sami, ale počkejte, až se vás druhá strana zeptá. Ilustrační snímek

Nikdy o platu nezačínejte hovořit sami, ale počkejte, až se vás druhá strana zeptá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest chyb, kterými se můžete připravit o skvělý plat

  • 42
"Kolik chcete brát peněz?" Umíte na to odpovědět? S výjimkou pozic, které se řídí platovými tabulkami, se ve své kariéře s takovou otázkou určitě setkáte. Následujícím šesti chybám se při své odpovědi vyhněte.

1. chyba Nemáte o částce ani ponětí

To se nesmí stát. Zformujte si platovou představu ještě před zasláním životopisu, protože otázku na ni vám může personalista položit telefonicky ještě před pohovorem. Pokud nebudete znát odpověď, ukáže to na vaši nepřipravenost nebo nedostatek zkušeností v oboru.

2. chyba Nechcete svůj požadavek sdělit

Je zásadní chybou říci: "Nechám si předložit vaši nabídku." Zaměstnavatel chce vědět, zda budete na dané pozici spokojeni, a výše platu o tom rozhoduje vysokou měrou. I v případě, že jste osloveni headhunterem a nepřihlásili jste se do výběrového řízení aktivně, mlčením výrazně snížíte své šance.

3. chyba Vaše představa je nepřiměřená

Svědčí to o nepřipravenosti, neobeznámenosti s oborem nebo odlišné kvalifikaci. Nestřílejte od boku. Vezměte do úvahy průměrný plat na dané pozici, své zkušenosti, současnou situaci na trhu práce i specifikum zaměstnavatele. Pokud například pro neformální atmosféru upřednostníte rodinnou firmu, nemůžete očekávat stejnou mzdu jako u nadnárodní korporace.

Informace od známých často nejsou objektivní. Využijte proto platových průzkumů na pracovních portálech. Inzeráty na internetu můžete filtrovat podle výše mzdy. Získáte tím představu o platu, který si zaměstnavatel může dovolit.

4. chyba Částku sdělíte nevhodně

Nikdy o platu nezačínejte hovořit sami, počkejte, až se vás druhá strana zeptá. Osvědčenou strategií je uvést rozmezí - tím necháte otevřená vrátka pro další vyjednávání. Nedorozuměním předejdete, když uvedete, zda hovoříte o hrubé nebo čisté mzdě, o celkové či fixní odměně.

5. chyba Nezajistíte si zpětnou vazbu

Vždy se zeptejte, zda je vaše představa pro zaměstnavatele reálná. Pokud není, můžete díky dřívějšímu udání širšího pásma ještě leccos zachránit. Při příliš nízkém platovém požadavku můžete říci, že jste hovořili o počáteční mzdě, která se po zapracování zvedne. Když jste přestřelili, učiňte opak.

6. chyba Kladete si dodatečné podmínky

Pokud jste vyhráli výběrové řízení a nejste spokojeni s učiněnou nabídkou, zkuste vyjednávat. Záleží na odhadu vašich šancí. Doporučuji nabídku odmítnout maximálně jednou, uvést kompromisní představu a shrnout vaše hlavní přednosti. Zásadní chybou je překročit částku, kterou jste u pohovoru udali. Tím se stanete pro zaměstnavatele nedůvěryhodní.