Cenově nejvýhodnější je vždy prevence.

Cenově nejvýhodnější je vždy prevence. | foto: Profimedia.cz

Vykradení bytu se dá předejít. Radíme jak

  • 14
Vloupání do bytu, rodinného domu či rekreační chaty je nejčastější příčinou škod na majetku. Jak se proti nim bránit? Nestačí mít jen kvalitní pojištění. Je třeba důkladně zabezpečit nemovitost.

Přestože sebelepší zabezpečení domácnosti nevyloučí zcela riziko krádeže, na jeho snížení má podstatný vliv. Zloděj spíše vnikne do objektu, kde bude mít menší obtíže a bude mu hrozit menší šance zmaření krádeže. Zloděj si zpravidla vybírá slabá místa bytu či rodinného domu.

Pokud necháte otevřené dveře na zahradu, bezpečnostní vchodové dveře vykradení nezabrání. U bytových domů není neobvyklé kupříkladu vloupání světlíkem, kam má sice zloděj o něco obtížnější přístup, při svém jednání je ale nerušen a vstup do bytu bývá jen chatrně zabezpečen.

Zabezpečit domácnost před vloupáním je potřeba nejen z důvodu snížení rizika vloupání. Zpravidla až v případě vykradení bude pojišťovna zkoumat, zda zabezpečení odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V případě, že zloděj nemusel překonávat překážky, může být pojistné plnění kráceno nebo i zcela odmítnuto.

Jak se k zabezpečení staví pojišťovny
Pojišťovny zpravidla zjišťují zabezpečení objektu až po pojistné události (vloupání). Pokud zabezpečení neodpovídá pojistným podmínkám, plnění krátí - nedostanete tolik, na kolik jste byli pojištěni. To se samozřejmě netýká škody vzniklé při živelní katastrofě. V tomto případě pojišťovna zabezpečení nezkoumá.

U některých pojišťoven není rozhodující pojistná částka, ale skutečně vzniklá škoda. Pokud škoda přesáhne limity pro zabezpečení, pak pojišťovna plnění krátí. Zloděj může do bytu či domu vniknout různými cestami. A jejich zabezpečení pak pojišťovna zkoumá. Ponechané otevřené okno od světlíku se tak může hodně prodražit.

. Trocha statistiky aneb co řeší policie

Pohled do statistik Policie ČR nepatří mezi optimistické. Jen v prvním pololetí letošního roku zaznamenala 176 847 trestných činů. Mezi nimi sice dominují "krádeže prosté" (73 993 případů), ovšem krádeže vloupáním také nejsou zanedbatelné - 27 194 případů. Z nich na vloupání do bytů připadá 2 236, do rodinných domů 2 435 a do rekreačních chat 2 869 vloupaček.


Jen v rodinných domech v prvním pololetí pachatelé způsobili škody za 165 mil. korun. Zadržet se přitom podařilo věci jen za 193 tis. korun. U bytů je situace obdobná. Ze škod ve výši 129,6 mil. korun se podařilo zajistit jen 249 tis. korun.

Jakou úroveň ochrany tedy zvolit?
Vyšší úroveň zabezpečení domácnosti sníží pravděpodobnost vloupání. Kvalitní bezpečnostní zámek a dveře zloděje spíše odradí (a on raději navštíví méně zabezpečeného souseda), pokud si ovšem z nějakého důvodu nevytipoval váš byt. Pokud se pak dobře připraví, nezastaví ho nic.

Vyšší úroveň zabezpečení je samozřejmě také dražší. Zatímco jednokřídlé bezpečnostní dveře s 3. úrovní zabezpečení pořídíte řádově od 10 tis. korun, za 4. úroveň připlatíte minimálně dalších 5 tis. korun. Cena není jediný aspekt, na který je vhodné dbát. Dalším jsou kupříkladu podmínky pojišťovny. Ty zpravidla obsahují minimální úroveň zabezpečení bytu či domu pro určité pojistné částky.

Pokud budete chtít pojistit domácnost v hodnotě několika milionů, připravte se na nutnost vybavení domácnosti sofistikovaným bezpečnostním systémem (pohybová či světelné čidla, napojení na bezpečnostní službu apod.). Pojišťovna navíc zpravidla zkoumá zabezpečení až po pojistné události.

Nezanedbatelné je nalezení nejslabšího článku objektu. Před časem jsem v tomto směru slyšel o kuriózním případu, kdy byl vykraden luxusně zařízený srub. Byl dobře zabezpečený kvalitními bezpečnostními dveřmi s odpovídajícím zámkem, závorami, okenicemi zamknutými zevnitř. Zloději vnikli do srubu pomocí obyčejné motorové pily, kterou uřízli roh domu.

Více se dočtete na Hypoindex.cz