Vymáhání mzdy

V listopadu 2000 jsme s ostatními zaměstnanci obdrželi výpověď. Podnik zkrachoval a dodnes mi dluží 31 tisíc na výplatách. V srpnu 2001 jsem zaslal na krajský soud přihlášku pohledávky - nevyplacení mzdy za leden až březen 2001. Do dnešního dne mi nebyly žádné peníze vyplaceny. Co mám dělat?

P. Zítko, Brno

Pokud jste do dnešního dne od soudu neobdržel žádnou písemnost ohledně situace s bývalým zaměstnavatelem, doporučuji vám dostavit se k soudu a nahlédnout do spisu o konkurzu na vašeho zaměstnavatele. Jeho číslo byste se měl dozvědět v podatelně soudu. Zde zjistíte, v jaké fázi se věc nachází, zda již byl jmenován správce konkurzní podstaty a podobně.
Osobu správce konkurzní podstaty můžete zjistit také přímo na aktuálním výpisu z obchodního rejstříku svého zaměstnavatele, kde by měl být správce uveden. Pak doporučuji obrátit se přímo na něj, aby vás o průběhu konkurzu informoval.
Existuje zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Tento zákon umožňuje zaměstnancům, na jejichž zaměstnavatele byl podán návrh na prohlášení konkurzu, uplatnit pohledávku dlužné mzdy maximálně za tři měsíce a odstupného.

Ovšem pokud nárok na ně vznikl v období šesti měsíců před podáním návrhu na konkurz u příslušného úřadu práce.
Ten zaměstnancům dlužnou mzdu vyplatí, a to v maximální výši 1,5násobku takzvané rozhodné částky, kterou každý rok stanovuje vyhláškou ministerstvo práce a sociálních věcí.
Možnost obrátit se na příslušný úřad práce se vztahuje na všechny fyzické osoby, jejichž pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti trvala ke dni podání návrhu na prohlášení konkurzu. Anebo také na fyzické osoby, jejichž pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti skončily v průběhu šesti měsíců předcházejících tomu, v němž byl podán návrh na prohlášení konkurzu.