Výnosnost penzijního připojištění lze zvýšit kombinací s akciovým fondem

  • 22
Penzijní připojištění je dlouhodobým nástrojem spoření, jehož vnitřní výnosové procento s přibývajícími roky výrazně klesá. Na druhé straně se díky tvorbě části výnosu pomocí státní podpory, případně
Penzijní připojištění je dlouhodobým nástrojem spoření, jehož vnitřní výnosové procento s přibývajícími roky výrazně klesá. Na druhé straně se díky tvorbě části výnosu pomocí státní podpory, případně daňovou úlevou, jedná o bezpečný způsob spoření.

Velmi významným efektem penzijního připojištění je ovšem vedle dosaženého výnosu možnost volby měsíční penze (namísto jednorázového vyrovnání), jejíž celková suma může přesáhnout výši naspořených prostředků. To je vlastnost penzijního připojištění, díky které také získalo svůj název, neboť v případě jednorázového výběru se jedná spíše o spoření. Tato skutečnost je obvykle v analýzách ortodoxních zastánců otevřených podílových fondů (OPF) neprávem opomíjena. Samotné zhodnocení by nemělo být jediným hodnotícím kritériem tohoto produktu.

Vyplatí se ovšem přemýšlet, jak u penzijního fondu (PF) dosáhnout vyššího výnosu, než je předpokládaných 5 – 6 % ročně plus státní podpora. Jednou z možností je využití tzv. výsluhové penze k vložení 50 % naspořených prostředků po patnácti letech spoření do výnosnějšího produktu. Tím může být například právě akciový otevřený podílový fond. Pokud bude chtít účastník využít některou z nabízených penzí, může nakonec vložit lépe zhodnocené prostředky z OPF zpět do penzijního fondu a čerpat o to vyšší měsíční dávku.

Příklad kombinace

1) Spoření v penzijním fondu – 1. až 30. rok

Měsíční úložka: 500 Kč
Příspěvek státu: 150 Kč

Při průměrném výnosu 5% p.a. naspoříte během 15 let cca. 172 500 Kč . Polovinu, tj. 82 110 Kč po zdanění vyberete formou výsluhové penze a vložíte do akciového fondu. Druhá polovina, tj. 86 250 Kč se dále zhodnocuje v penzijním fondu spolu s úložkami za dalších 15 let. Po třiceti letech tak stav vašich prostředků v penzijním fondu dosáhne po zdanění hodnoty 325 100 Kč.

2) Zhodnocení prostředků v akciovém OPF – 15. až 30. rok

Za předpokladu průměrného 10% výnosu p.a. bychom z jednorázového vkladu 82 110 Kč získali za dalších 15 let celkem 365 711 Kč, které by se pochopitelně již nedanily.


Celková bilance kombinace

Během 30 let tedy při pravidelných měsíčních úložkách 500 Kč celkem vložíte 180 000 Kč. a celková výše částky, kterou naspoříte na penzi (při kombinaci PF a OPF) by se měla za daných podmínek pohybovat kolem 690 811 Kč. Vnitřní výnosové procento takovéto kombinace by dosáhlo úrovně 7,89% p.a.

Pokud byste po celou dobu nechali všechny prostředky v penzijním fondu, dosáhli byste při průměrném ročním zhodnocení 5 % zůstatku po zdanění zhruba ve výši 485 000 Kč a vnitřního výnosového procenta 5,97 % p.a.

Při investování stejné částky měsíčně do akciového otevřeného podílového fondu by při průměrném ročním výnosu 10 % činil zůstatek 1 130 000 Kč a vnitřní výnosové procento 10,46 % p.a.


Myslíte si, že byste mohli tohoto systému kombinace PF + OPF využít? Vyplatilo by se jako prostředek k zajištění penze investovat pouze do akciových OPF? Co byste zvolili Vy? Vaše názory rádi uvítáme.