Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpis z účtu do koše zatím nepatří

aktualizováno 
Počátkem tohoto měsíce jsme se zajímali o to, jak naložit s výpisy z osobního bankovního účtu. Další článek se zabýval ostatními doklady, které plní naše poštovní schránky. Nyní se podívejme na to, zda stejná pravidla platí i v případě výpisů z účtu podnikatelského.

Dokumenty, byrokracie | foto: Profimedia.cz

Něco málo o výpisu z účtu

Výpis z účtu jako takový je přehledem o pohybech finančních prostředků na účtu, a to včetně zůstatku účtu ke stanovenému datu v závislosti na dohodnuté frekvenci (např. týdenní, dekádní, měsíční aj., včetně výpisů předávaných vždy po každém zúčtovaném pohybu). Vzhledem ke zvýšené potřebě evidence a sledování aktuálního vývoje financí je u podnikatelských účtů častěji upřednostňována frekvence výpisů vyšší než u soukromých účtů.

Banka tím na základě ustanovení obchodního zákoníku plní svou povinnost a dle podmínek uvedených ve smlouvě o běžném účtu informuje svého klienta o přijatých vkladech a platbách, stejně jako o provedených výplatách a platbách.

Význam výpisů z bankovního konta podnikatele nabývá obecně poněkud jiných rozměrů než u konta osobního. Výpisy se totiž stávají součástí účetnictví, které má většina podnikatelů povinnost vést. Např. jednorázové příkazy k převodu prostředků, jež se na účtech jako běžné položky nejčastěji objevují, nejsou samy o sobě účetním dokladem, jelikož dostatečně neprokazují realizaci podaného příkazu. Vzhledem k tomu lze příslušné položky do účetnictví zahrnout až na základě doložených výpisů z účtu.

A za tím vším stojí pouze snaha zajistit dostatečnou průhlednost a lepší evidenci příjmů a výdajů v účetní evidenci.

K čemu výpis a v jaké formě

V současné době se v některých bankách objevují nabídky získávání výpisů z účtu pouze v elektronické podobě. Tím se otevírá se možnost definitivně se zbavit poštovních poplatků za jejich zasílání. Prozatím se však bohužel převážně banky soustředí na nepodnikatelskou klientelu.

Pochopitelně k zajištění dostatečně aktuálních informací o stavu a pohybu na bankovním účtu lze využívat rovněž služeb přímého bankovnictví a pak není nutné vyžadovat výpisy s kratší než měsíční frekvencí. Nicméně je nastavení frekvence věcí spíše individuální a nutno přihlédnout zejména k množství položek, které jsou za příslušné období na účtu evidovány.

Výpis z bankovního účtu upotřebíte, byť spíše v krátkodobém horizontu, např. při žádostech o úvěr, či leasing.  Zde nejsou výjimkou požadavky doložit výpisy nejen aktuální, ale i několik měsíců zpětně (např. 3 poslední výpisy z účtu).

Archivace bankovních výpisů

A kdy přijde čas zauvažovat, zda ten který výpis z účtu ještě potřebuji a kdy už ne? Lhůta je podstatně delší než u výpisů z účtů soukromých nepodnikajících osob a vyplývá to z obecné právní úpravy.

Obdobou ustanovení občanského zákoníku jsou v obchodních vztazích ustanovení obchodního zákoníku. Zde nalézáme první rozdíl. Obecná promlčecí doba je dle obchodního zákoníku čtyřletá (oproti tříleté dle zákoníku občanského). Tudíž je nutné přihlížet v první řadě k této úpravě.

Ovšem obchodní zákoník není jediným právním předpisem, který přímo ovlivňuje uchovávání dokladů. Zmíněnou čtyřletou lhůtu proto ještě o něco prodloužíme, a to konkrétně na pět let, což je lhůta pro uchovávání a archivaci účetních dokladů dle platné úpravy zákona o účetnictví.

Stejně jako v případě výpisů z osobního účtu, je možné výpisy z účtu podnikatelského prokázat nejen úhradu různých služeb, poplatků, ale stejně tak dalších povinných plateb a závazků včetně daní. Ve vybraných případech může výpis z účtu zastávat rovněž místo dokladu o uskutečněné platbě. Pro ilustraci uveďme poskytnutí daru na veřejnou sbírku finančních prostředků určených pro pomoc postiženým povodní.

V neposlední řadě bychom neměli zapomínat taktéž přihlížet k běhu záručních lhůt pořizovaného zboží, a to v souvislosti s bezhotovostními platbami realizovanými z běžného účtu. Jak jsme již zmínili, není samotný příkaz k převodu prostředků z účtu důkazem skutečného provedení úhrady.

popisekVÝPISY Z ÚČTU NEVYHAZUJTE:
proč je skladovat


Shrnutí

Lze poměrně snadno dovodit, že spíše dobrý přehled o situaci na bankovním účtu má podnikatel na účtu podnikatelském než na svém soukromém. Vyplývá to nejen z platné legislativy, ale i z nutnosti dobré evidence s přihlédnutí k mnohdy obtížně řešitelným obchodním vztahům a z nich vyplývající povinnost platit, či naopak finanční prostředky obdržet (případně včas vymáhat). Většinou se také na soukromém účtu neobjevuje takové množství položek, jako je tomu u účtů podnikatelských. Lze jen doporučit, aby každý přihlédl ke své finanční situaci a nutnosti výpisy z účtu dlouhodobě archivovat. Jsou sice nastavena určitá pravidla, na rozdíl od výpisů z účtů soukromých, nicméně ani ta mnohdy nezaručí, že bude uvedená pětiletá lhůta dostatečná. Dobré účty dělají dobré přátele, říká jedno úsloví - a zde to platí minimálně dvojnásob. Lépe je případným problémům předcházet, než jim vycházet vstříc.

Zde naleznete bližší informace k potřebě archivovat i ostatní běžné doklady, které se objevují i v domácnostech podnikatelů. 

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.