Výpis z účtu: platíte za zbytečnou službu?

  • 29
Banky si nechávají za řadu svých služeb pořádně zaplatit. Měli byste se proto nejen dobře orientovat v jejich nabídce, ale také si nenechat vnutit něco, co ve skutečnosti ani nepotřebujete. Jednou z diskutabilních služeb je výpis z účtu. Jak často dostáváte výpis z účtu? Potřebujete jej, nebo byste ho raději úplně zrušili? Co na to vaše banka?

Chtěli byste se zdokonalit v cizím jazyce a zaplatit si jazykový kurz, nebo si užít pořádnou dovolenou? Pokud uvažujete o větších výdajích a chcete mít přehled o tom, co si skutečně můžete, či naopak nemůžete dovolit, měli byste zkontrolovat stav svého konta. Je několik možností, jak stav svého konta prověřit: prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví, nebo na výpisu z účtu, který vám banka zasílá, či předává na pobočce v papírové podobě. Ovšem právě papírový výpis z účtu zdaleka není zadarmo.

Kolik volnosti vám dá vaše banka?

Většinou výpis z účtu nepotřebujete na nic konkrétního (s výjimkou zřízení spotřebitelského úvěru, kvůli daním, atd.) a jeho hlavním cílem bylo vás prostě informovat o stavu konta. K tomuto účelu však můžete stejně dobře využít např. internetové bankovnictví. Není pro vás tato služba tedy zbytečná? Banky výpis z účtu zasílají s různou frekvencí, obvykle jedenkrát za měsíc,  minimálně však jedenkrát ročně. Všechny velké banky zasílají výpisy z účtu v rámci balíčků zdarma. Jedinou černou ovcí je Česká spořitelna, která sice nabízí v rámci svých balíčků (např. Výhodný program) vyhotovení výpisu z účtu zdarma, ale její klient musí zaplatit poštovné, což vynásobeno počtem jejích klientů, není pro Spořitelnu zrovna zanedbatelným příjmem.

Proč čeští klienti mění nejčasteji banku? Čtěte ZDE

Většina bank (kromě České spořitelny) vás také nechá vybrat si, jak často chcete výpisy z účtu zasílat. Některé banky (eBanka a Živnobanka) umožňují klientovi dokonce úplně výpisy z účtu zrušit. Naopak nejméně volnosti mají klienti České spořitelny, která trvá na měsíčním zasílání výpisů z účtu. Pokud se rozhodnete nechat si zasílat papírové výpisy z účtu s menší frekvencí, či je úplně zrušit, můžete na stav svého konta dohlížet prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví (internet, GSM, telefon). Některé z bank nabízejí i jiné cesty, jak zkontrolovat  zůstatek na účtu. Například Volksbank slibuje okamžitou kontrolu bez čekání prostřednictvím samoobslužných Infoterminálů (jsou podobné bankomatu, klient je najde na každé pobočce). Podmínkou pro jejich obsluhu je založení běžného účtu, nebo vydání tzv. Infokarty Volksbank, kterou klient obdrží na každé přepážce. Na otázku, jak vám o výpisu z účtu umožňuje spolurozhodovat právě vaše banka, vám dá odpověď naše tabulka:

  možnost úplně zrušit výpisy z účtu s frekvencí kratší než 1 rok kolik bance zaplatíme za výpis měsíčně možnost změnit frekvenci zasílání
CITI

ne

x

čtvrtletní výpisy jsou zdarma

ano, lze změnit i způsob doručení (poštou, nebo si výpisy vyzvedávat osobně)

ČS ne 5 Kč + poštovné ne, nelze si nastavit jinou frekvenci zasílání než měsíční
ČSOB ne 30 Kč za měsíční vedení účtu spolu s výpisem (20 Kč za čtvrtletní vedení účtu spolu s výpisem) ano
eBanka ano 20 Kč poštovné + 10 Kč za výpis x
GE Capital bank ano vedení účtu + zaslání výpisu při zůstatku vyšším než 40 000 zdarma, při nižším zůstatku 35 Kč (při týdenní frekvenci 75 Kč, při denní frekvenci 265 Kč) ano
HVB Bank ano 12 Kč ano
KB ne 15 Kč ano
Raiffeissenbank ne v rámci ceny  balíčků v CZK zdarma, (běžný účet v CZK banka nenabízí) ano
Volksbank ne týdně nebo měsíčně - 15 Kč, (35 Kč  za čvrtletní, 100 Kč za roční) ano, informaci o svém účtu klient může zdarma získat na samoobslužných Infoterminálech
Živnobanka ano 10 Kč (jakákoliv periodicita) ano, (za výpis převzatý osobně zaplatíme 20 Kč - s jakoukoliv periodicitou)

Zdroj: banky
Poznámky: x – tuto hodnotu banka neuvedla

Na výpisech z účtu lze ušetřit

Ročně nejvíce za měsíční výpisy z účtu zaplatíte u Volksbank a Komerční banky, a to 180 Kč. To není malá částka. Rozhodně se vyplatí zvážit, zda všechny měsíční výpisy skutečně potřebujete, anebo by bylo lepší nechat si je zasílat s menší periodicitou, např. jednou za čtvrt roku. Na konkrétním příkladě u Volksbank si ukážeme, kolik můžete ročně ušetřit:

- měsíční výpis - 180 Kč (ročně),
- výpis 1krát za čtvrt roku - 140 Kč (ročně),
- výpis 1 krát ročně – 100 Kč.

Ještě více můžete uspořit u Živnobanky, která si účtuje shodně za všechny výpisy 10 Kč (nezáleží přitom na periodicitě). Pokud si tedy necháte tento výpis zaslat jednou ročně, zaplatíte 10 Kč. Ovšem chcete-li výpis dostat od Živnobanky každý měsíc, zaplatíte jí 12 krát více.

Se stavem bankovnictví nejsme spokojeni! Proč? Čtěte ZDE.

Výpis z účtu můžete někdy potřebovat podruhé např. při vaší žádosti o spotřebitelský úvěr. Pokud jste jej někam založili, nezbývá vám nic jiného než požádat banku o jeho opětovné vydání. To je většinou několikanásobně dražší než běžné vydání. Do stejné situace se můžete dostat, pokud máte nadstavenou nízkou frekvenci zasílání výpisu z účtu (pouze ročně), ale z výše uvedených důvodů jej potřebujete okamžitě. Někdy se tedy vyplatí zvážit, zda je pro vás minimální frekvence zasílání účtu opravdu ta nejvhodnější. Více informací o opětovném vydání výpisu z účtu naleznete ZDE.

Vybírejte podle všech důležitých kritérií

Cena výpisů z účtu samozřejmě není rozhodujícím ukazatelem, podle kterého bychom si měli vybírat banku. O tom, kolik bance na poplatcích zaplatíte, rozhoduje hlavně měsíční poplatek za vedení účtu (balíčku), počet prováděných transakcí a způsob jejich zadání (na přepážce, nebo prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví). Rozhodně se tedy vyplatí zmapovat ceny konkurence u operací, které nejvíce využíváte.

Jste „běžným příjemcem“ papírových výpisů z účtů? Opravdu papírový výpis z účtu  potřebujete, nebo byste jej raději zrušili? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama