Vyplatí se investovat do trhu s tabákem?

  • 5
Pražská burza tento rok dosáhla růstu kolem 55 %. Zdaleka ne všechny tituly však posilovaly takovým tempem, a to platí také pro akcie zařazené do segmentu SPAD. Ke konci roku tak některé dosahují svých dlouholetých maxim a jejich růst je spíše otázkou spekulací, jiné mají naopak růstový potenciál před sebou a v budoucnu od nich můžeme čekat ještě zajímavé zhodnocení. K těm druhým rozhodně patří tabákový koncern Philip Morris.

Světové akciové trhy letos dosahují výnosy v řádech jednotek procentních bodů a i když se ke konci roku trhům daří a očekávání investorů určitě nenaplnily. Úplně jinak ovšem dopadli investoři, kteří se letos rozhodli zhodnotit své prostředky na trzích rozvíjejících se zemí, mezi které můžeme počítat i Českou republiku. Burza jako celek posílila o neuvěřitelných 55 % a ke korekcím zatím dochází jen sporadicky.

 

K takovému růstu jí pomáhají společnosti, jako např. Český Telecom, nebo ČEZ, které letos překonávají svá historická maxima. Ačkoli tyto společnosti již mají podle mnoha analytiků svůj vrchol za sebou a spíše se u nich očekává stagnace, přeci jen se najdou tituly, které letos sice neohromily, ale existuje zde prostor pro jejich budoucí růst. Jednou z mála takových firem je i tabákový koncern Philip Morris.

 

Philip Morris ČR a.s.(PMČR) vznikl v roce 1992 akvizicí společnosti Tabák Kutná Hora gigantem Philip Morris. Vstupní investice činila 420 milionů Kč a po zeštíhlení a restrukturalizaci se stala jednou z nejúspěšnějších firem v ČR a po Eurotelu je druhou nejvýdělečnější společností u nás. PMČR  je součástí společnosti Philip Morris International (PMI), která sídlí ve švýcarském Lausanne a je největší tabákovou společností mimo spojené státy s podílem na trhu přes 14 %. PMI patří společně s Philip Morris USA do skupiny společnosti Altria.

 

Na Pražské burze patří společnost mezi tituly s největší kapitalizací. Co je ale pro akcie společnosti charakteristické, jako jedna z mála dodržuje od svého vzniku stabilní dividendovou politiku, což je na domácí poměry dosti výjimečný jev. Akcionáři společnosti se tak každoročně můžou spolehnout na dividendový výnos ve výši přibližně 10 % (za minulý rok obdrželi akcionáři dividendu na akcii ve výši 1575 Kč). A právě dividendová politika společnosti může být jedním z činitelů, které budou v nejbližší době příznivě ovlivňovat cenu akcie na našem trhu. Dividendové období se totiž blíží.

 

Dalším pozitivním impulsem pro nastartování růstu cen akcií může být klesající kurz dolaru. Firma totiž nakupuje suroviny za dolary, což při klesajícím dolaru výrazně snižuje náklady. Ceně akcií určitě napomáhají také výsledky společností v tabákovém průmyslu a konkrétně mateřských společností. Za tři čtvrtletí tohoto roku vzrostly tržby společnosti PM USA o 2,6 % na 13,1 mld. USD, u společnosti PMI, součástí které je také PM ČR, byl vzrůst o 2,6 % na 5,1 mld. USD.

 

I přes tyto pozitivní zprávy však tabákové společnosti nemají na růžích ustláno. Toto odvětví je zejména v USA terčem mnoha kampaní namířeným proti nim a soudních řízení. Proti samotné společnosti PM v současnosti běží dva procesy a na únor je připraven další. Současně probíhá devatenáct odvolacích řízení proti již vyneseným verdiktům. Tyto skutečnosti tak mohou společnost připravit v budoucnu o několik desítek až stovek miliard dolarů (sama americká vláda vede proti tabákovým společnostem spor, ve kterém požaduje odškodné v astronomické výši 280 miliard dolarů, ( v přepočtu 7,3 biliónů Kč).

 

Vývoj cen akcií společnosti Philip Morris za poslední rok a objem obchodů

graf PM

 

U nás doma negativně ovlivňuje výsledky společnosti postupné zvyšování spotřebních daní a s tím související zdražování cigaret, které má na svědomí snížení podílu společnosti na trhu o několik procent. Již v průběhu roku vedly spekulace o zdražování cigaret k dosti výraznému poklesu cen akcií společnosti. Ještě v březnu atakovala cena akcií úroveň 20 000 Kč za akcii, v srpnu se naopak obchodovala pod hranicí 14 000 Kč, čemuž dopomohly i horší hospodářské výsledky za první pololetí. V srpnu cena akcií nepřiměřeně reagovala také na zveřejnění plánu ministerstva financí ohledně růstu spotřební daně na cigarety, která zdraží cigarety příští rok zhruba o šest korun, o dalších sedm korun v roce 2006 a další zvýšení je na programu v roce 2007. Spotřební daň se zvyšuje kvůli požadavkům EU, konečné srovnání však bude záležet i na kursu koruny k euru a růst cen cigaret v roce 2007 je tak ještě otevřený.

 

Zákon zvyšující daně má však začít platit až od dubna příštího roku, na což se výrobci i obchodníci určitě pečlivě připraví podobně, jako tomu bylo při předchozím zvýšení. Firmy rozjedou výrobu na dvě směny a prodejci nakoupí cigarety se starými kolky do zásoby, takže zvýšení pocítí zákazníci nejdříve někdy v létě. Ekonomové také předpokládají posilování české koruny, které by mělo zvyšování cen zmírnit. I přes určité snižování poptávky po cigaretách známých značek a přechodu k levnějším druhům nemusí být výsledky společnosti v budoucnu výrazně ohroženy a pro své akcionáře nabízejí, i vzhledem k dividendové politice určitý prostor k zhodnocení.