Elektřina, elektrická energie

Elektřina, elektrická energie - Elektrická energie - ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MF DNES

Vyplatí se vám alternativní zdroje energie?

Loňský rok byl pro oblast energií doslova legislativní smrští, když po schválení Státní ekonomické koncepce byla schválena ještě novela zákona o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích. Jak růst cen elektřiny i plynu začíná u nás měnit pohled na alternativní zdroje získávání tepla?

Navíc byl následně schválen v Parlamentu ČR i vládní návrh zákona o podpoře výroby elektřiny a tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie. Tím byly vytvořeny, spolu s celkovou liberalizací energetiky, kterou požaduje Evropská unie, předpoklady pro možnost rozhodování podniků, podnikatelů i obyvatel k jakému systému a pro jaké energetické médium se rozhodnou.

Až potud je vše v naprostém pořádku, ale určitý kámen úrazu přináší právě to vlastní rozhodování.

Pro a proti

Na jedné straně stojí před podniky skutečnost, že skokový růst cen elektřiny i plynu začíná i u nás měnit pohled na alternativní zdroje získávání tepla, na druhé straně stojí protiargument jejich vysoké prozatímní ceny (i když jsou zčásti dotovány státem), potřeba technického „přezbrojení“ a velmi pomalá návratnost vstupních investic.

Někteří experti odhadují tuto dobu na 5-6 let, ale to jen za předpokladu, že ceny elektřiny a plynu budou dále narůstat…!

Pro ilustraci si dovolím jen malý příklad ze čtvrtého největšího města České republiky – Plzně. Magistrát konstatuje, že zájem o alternativní zdroje energie v Plzni vzrostl dvojnásobně...

Jaká čísla se za tímto nárůstem skrývají. Počet žádostí v roce 2004 byl sedm, v letošním roce je to 12 žádostí – 6 provozovatelů nových tepelných čerpadel, 4i případy se týkají solárních kolektorů a 2 speciálních kotlů na zplyňování biomasy. Přitom na každý kilowat nainstalovaného výkonu město přispívá tisíci korunou…
  
Největší překážkou při rozhodování podniků i podnikatelů v přechodu na alternativní energetické zdroje zůstávají vysoké vstupní investice a jejich pomalá návratnost, což jsou zatím, při zpravidla obtížně vyčíslitelných ekologických přínosech, obtížně překonatelné překážky.

Stát a podnikatelé

Stát si výrobu elektřiny a tepla z alternativních zdrojů může dovolit, a řečeno s mírnou nadsázkou, ještě se přitom tak trochu furiantsky řídí příslovím: „Uspoříme stovku, i kdyby to mělo stát tisíce!“  

Podnikatelé takhle neuvažují. Vědí, že elektřina nebo teplo z biomasových kotelen, větrná elektřina, anebo teplo a energie ze slunečních kolektorů neškodí klimatu, jejich zdroj je nevyčerpatelný…ALE…ani v dnešní době ještě energie z obnovitelných zdrojů stále nepřekonala dvě základní překážky – její málo a je drahá.
 
Nakonec lze ve výše uvedených vládních dokumentech rozpoznat, že to „de facto“ přiznává i stát – dlouhodobý energetický cíl je získat 8-10 % tuzemské energie z obnovitelných zdrojů. Podle některých autorů tomu prý nevěří ani ministr životního prostředí Ambrozek.

Druhý díl miniseriálu o alternativních zdrojích energie si můžete přečíst na našem webu ve čtvrtek 22.12.

Jakou kartu k firemnímu účtu?  
Čtěte ZDE.