Graf, index, investice

Graf, index, investice | foto: Profimedia.cz

Vyplatí se vám nákup investičního certifikátu?

  • 5
Mezi četnými finančními inovacemi, které byly v uplynulých letech emitovány finančními zprostředkovateli, si pozornost potencionálních investorů zaslouží skupina investičních produktů s názvem “investiční certifikát”.

Jde o instrument, jehož výnos kopíruje hodnotu podkladového aktiva, kterým jsou nejčastější akciové indexy, koše akcií (obory nebo soubory akcií vytvořených podle jiných kritérií). Certifikáty emitují významné finanční instituce a jsou obchodovány na burzách, nebo přímo s emitenty, kteří k nim zveřejňují nákupní i prodejní kurzy. Získávají si stále větší oblibu - celkový objem obchodů burzovně obchodovaných certifikátů neustále roste. Také celkový počet nabízených produktů se neustále zvyšuje. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Klady:

+ velká míra transparentnosti – jednoduché zjištění aktuální tržní hodnoty certifikátu v reálném čase.
+ likvidita – běžně dostupné u obchodníků s cennými papíry na burze, je možné je kdykoli prodat a nakoupit.
+ daňové zvýhodnění – FO neplatí daně ze zisku při investici delší než půl roku
+ diverzifikace – nákupem jediného CP kupujeme celý index, případně koš akcií
+ velký výběr produktů – dostupné jsou certifikáty od nejméně rizikových, garantující minimální výnos až po nejrizikovější, nabízející vysoké zhodnocení v krátkém čase.

Zápory:

- v současnosti nejsou dostupné certifikáty v české koruně (dokonce ani ty, které mají jako podkladové aktivum české CP, nebo index), a tak každý investor musí podstupovat měnové riziko
- kreditní riziko emitenta – certifikát je v podstatě dlužní úpis a podobně jako u dluhopisů hrozí riziko nesplacení závazků emitenta
- ochuzení o dividendu - jako podkladové aktivum slouží jen cenové indexy, které dividendu nezohledňují
- poněkud vyšší jednorázové nákupní poplatky u brokerských společností