Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výpověď dohodou je v podstatě mýtus

Pracovní poměr může skončit výpovědí, ale i dohodou. Mezi těmito způsoby existují rozdíly. Zatímco s výpovědí jedna ze stran nemusí souhlasit, k dohodě je třeba souhlasu obou.
Strach ze ztráty zaměstnání je jednou z nejstresovějších situací v životě člověka.

Strach ze ztráty zaměstnání je jednou z nejstresovějších situací v životě člověka. | foto: Profimedia.cz

Výpověď dohodou?

Je k neuvěření, jak hodně se nejen mezi laiky, ale také mezi personálními či mzdovými odborníky některých menších a středních firem stále objevuje nesmyslný pojem "výpověď dohodou". Takový termín si vlastně protiřečí a zákoník práce jej nezná.

Při ukončení pracovního poměru se v zásadě jedná buď o výpověď (projev vůle ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, k němuž není nutný souhlas druhé strany), nebo naopak o dohodu (oboustranný souhlas).

K platnosti výpovědi postačí, když ji podepíše ten, kdo výpověď podává (zaměstnanec nebo zaměstnavatel). Druhá strana s ní ani nemusí souhlasit, přesto je výpověď vůči ní účinná.

Naopak u dohody je nutný podpis obou – zaměstnance i zaměstnavatele. Zatímco u výpovědi běží klasická výpovědní doba, u dohody si lze určit jiný termín ukončení pracovního poměru, třeba i okamžitý.

Požadujte potvrzení o doručení

Jak již bylo zmíněno, výpověď je jednostranným úkonem a pro její platnost není potřeba souhlasu či dokonce podpisu druhé strany. Přesto se ale přílišná lehkovážnost v praxi nevyplácí.

Pro běh výpovědní doby je totiž rozhodující datum doručení výpovědi, tedy kdy ji zaměstnanec (nebo zaměstnavatel) obdržel. Výpovědní doba začíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž je výpověď doručena druhé straně.

Zákoník práce požaduje doručení do vlastních rukou. Z toho důvodu je velmi vhodné chtít po druhé straně písemné potvrzení o převzetí výpovědi (ačkoliv s ní třeba nesouhlasí). Není-li adresát ochoten takové potvrzení podepsat, předejte mu výpověď před svědky (to platí i v případě, že například zaměstnanec odmítne výpověď převzít).

Další možností je zaslání výpovědi poštou na adresu trvalého bydliště zaměstnance (nebo sídla zaměstnavatele), samozřejmě jako doporučený dopis. Využít lze také e-mail, ale jen pokud s takovou formou doručování písemností už dříve obě strany písemně souhlasily a používají elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu.

V praxi se poměrně často stává, že výpověď je předána druhé straně bez jakéhokoliv důkazu. Jestliže výpověď dává firma zaměstnanci, může pak zaměstnanec popřením skutečného termínu prodloužit svou výpovědní dobu o další dva měsíce. Do stejné situace se může dostat i zaměstnanec, pokud podal výpověď a počítá s odchodem z firmy, zatímco firma zaměstnance ještě potřebuje a zapře skutečný termín obdržení výpovědi.

K platnosti výpovědi je potřeba písemná forma. Teprve doručení této písemnosti je rozhodující pro běh výpovědní lhůty. Nestačí tedy zaměstnanci ústně sdělit "máte výpověď".

Beru to zpátky

Řada zaměstnanců i zaměstnavatelů se domnívá, že danou výpověď je možno vzít zpátky, tedy zrušit. Ve skutečnosti však jednou daná výpověď stále platí a bez souhlasu druhé strany (adresáta) ji už nelze odvolat. To platí jak pro výpověď danou zaměstnancem, tak pro výpověď danou zaměstnavatelem. 

Nelze argumentovat tím, že samotné podání výpovědi bylo projevem vůle (jen) jedné strany, takže i případné vzetí zpět je plně v kompetenci této strany. 

Stejně je tomu také při ukončení pracovního poměru (oboustrannou) dohodou. Tu lze samozřejmě změnit nebo zrušit také jen se souhlasem obou stran – zde je argumentace logičtější, protože už samotná dohoda byla společným projevem vůle zaměstnance i zaměstnavatele. 

Hodím se marod!

Řada nejasností je také kolem souběhu výpovědi a nemocenské (dočasné pracovní neschopnosti). Často se například stává, že hrozí-li zaměstnanci výpověď, "hodí se marod", aby tak dobu zaměstnání co nejdéle prodloužil.

Skutečně platí, že během nemocenské je zaměstnanec chráněn, zaměstnavatel mu tedy nemůže dát výpověď. Oproti tomu nic nebrání tomu, aby výpověď podal sám zaměstnanec. Stejně tak je možná dohoda obou stran. Vždy je tedy nutný souhlas zaměstnance. Pokud souhlasí, je i během nemoci ukončení možné.

Co se stane, když zaměstnanec už dostal výpověď a teprve poté nastoupil nemocenskou? Rozhodující bude, zda nemocenská potrvá i v poslední den výpovědní doby, respektive zda by výpovědní doba uplynula během nemocenské.

Jestliže nemocenská skončí před uplynutím výpovědní doby, nic zvláštního se neděje. Výpovědní doba se o prostonané dny neprodlužuje.

Jestliže však nemocenská trvá i v poslední den výpovědní lhůty, pak se do této lhůty doba nemocenské nezapočítává, tj. pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající  části  výpovědní  doby  po  skončení  nemocenské. Toto pravidlo by se nepoužilo jen v případě, že by zaměstnanec výslovně sdělil, že na takovémto prodloužení pracovního poměru netrvá.

Ilustrační příklady

První příklad:
Zaměstnanci běží výpovědní doba od 1. října do 30. listopadu. V pracovní neschopnosti je od 3. října do 27. listopadu. I přesto mu pracovní poměr skončí 30. listopadu, protože výpovědní doba neuplynula během nemocenské.

Druhý příklad:
Zaměstnanci běží výpovědní doba od 1. října do 30. listopadu. V pracovní neschopnosti je od 10. listopadu do 15. prosince. Protože výpovědní doba uplynula během nemocenské, její běh se staví. Teprve po ukončení pracovní neschopnosti začne běžet zbývající část výpovědní doby, tedy počet dnů zbývajících před začátkem pracovní neschopnosti.

Právě možné problémy s nemocenskou jsou jedním z důvodů, proč pro zaměstnavatele bývá výhodnější preferovat dohodu o ukončení pracovního poměru před výpovědí. Přistoupí-li totiž zaměstnanec na dohodu, vyjadřuje tím i svůj souhlas s termínem ukončení pracovního poměru. Ani následná nemocenská už na tomto termínu (na rozdíl od výpovědi) nemůže nic změnit. 

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...