Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyřešte spor bez právníků

Jak ukončit pracovní spor a přitom se vyhnout soudu? Mediace je způsob, jak obě strany usmířit bez žaloby.

Se svým bývalým zaměstnavatelem se Pavla z Prahy rozešla ve zlém. Tvrdí, že personální agentura, ve které působila, jí dluží peníze za odvedenou práci – zhruba 10 tisíc korun. Soudu by se však raději vyhnula.

„Po odchodu z firmy jsem byla čtyři měsíce nezaměstnaná a nemám prostředky ani na to, abych se šla svěřit advokátovi.“ Stejně jako řadu jiných lidí Pavlu neláká soudní jednání i z jiného důvodu. „Je nepříjemné, konfliktní, jednotlivé strany na sebe cení zuby, zbytečně tak zvyšují napětí a rozpory se ještě prohlubují,“ popisuje své výhrady Pavla.

Rozhodla se tedy pro jiné řešení – takzvanou mediaci. Jde o mimosoudní řešení sporu s pomocí nezávislého prostředníka. Na Západě je běžná, v Česku se začala používat teprve před několika lety.

Obě strany se sejdou s mediátorem, který se je snaží přivést k vzájemné dohodě. Na rozdíl od soudního řízení má mediace několik výhod. Protivníci se s prostředníkem scházejí dobrovolně, mohou jednání kdykoliv ukončit, nepříjemné otázky probírají v soukromí a výsledkem není výhra jednoho či druhého, ale dohoda, kterou spolu podepíší.

Kde hledat mediátora
V pracovních záležitostech má mediace široké uplatnění. „Může řešit například nedorozumění v otázce hodnocení, ale i neplnění pracovních úkolů či nejasnosti v rozdělení pravomocí,“ říká předsedkyně Asociace mediátorů České republiky Tatjana Šišková. Protože se konflikt nevyhrotí tolik jako u soudu, po jeho vyřešení lze snadno pokračovat ve spolupráci.

Prostředníka můžete najít přímo přes asociaci mediátorů. Měl by mít vysokoškolské vzdělání a speciální mediátorský výcvik.

O mediaci mohou požádat obě strany společně, nebo jen jeden z účastníků sporu. Ve druhém případě je třeba získat souhlas protistrany. „Obracejí se na nás spíš zaměstnanci, pozvat jejich nadřízené bývá samozřejmě těžší, často se bojí přiznat, že mají konflikt, vnímají ho jako osobní selhání,“ říká Tatjana Šišková. Firmy se nakonec nechávají přesvědčit i proto, aby předešly veřejnému probírání věci u soudu, nebo nechtějí-li riskovat prohru.

„Pro znevýhodněné na trhu práce pořádáme projekt ‚Mediace v rámci sociální integrace‘. Mediace je pro ně zdarma, je hrazená z evropských fondů,“ říká Tatjana Šišková. Projekt však platí pouze pro Prahu, o dalších projektech hledejte informace na inspektorátech práce.

Jednejte na neutrální půdě
Jak přesně mediace probíhá? Nejčastěji v uzavřené místnosti jen za účasti znesvářených stran a mediátora. „Měla by se odehrávat na neutrální půdě,“ říká brněnská mediátorka Věra Jelínková. „Kdyby se jednalo u jednoho z účastníků konfliktu, byl by ve výhodě.“ Jelínková nedoporučuje ani restauraci či kavárnu. „Na jednání musí být klid, při mediaci se také hodně píše.“ Vhodný je například salonek či prostory občanských sdružení.

První, přípravná fáze mediace se většinou vede přes telefon. „Stranám vysvětlíme principy mediace, aby se mohly samy rozhodnout, zda na ni přistoupit. Po oboustranném souhlasu domluvíme termín prvního sezení, které trvá většinou tři hodiny,“ přibližuje Tatjana Šišková.

Věra Jelínková zdůrazňuje, že mediátor by se neměl s žádnou stranou potkat dříve než při prvním sezení, aby si zachoval nestrannost. I to je důvod, proč se podmínky domlouvají přes telefon.

Při sezení klade mediátor důraz na to, aby každá strana dostala potřebný prostor a vzájemně si neskákaly do řeči. „Dá každému možnost, aby řekl, jak konflikt vznikl a proč se choval tak či onak,“ doplňuje Tatjana Šišková. Jednotlivé závěry se zapisují, aby byl přehled v tom, co kdo řekl. „Popíšete svou představu, každý řekne třeba několik možností a v některých se shodnete. Pro přehlednost se to zapíše,“ přibližuje Věra Jelínková.

Mediátor zásadně nerozhoduje sám, neradí ani žádnou ze stran netlačí k dohodě. Tu se často podaří uzavřít už během prvního sezení, ve složitějších případech se schůzka několikrát opakuje. A jak to je se závazností podepsané dohody? „Pokud se podmínky jakkoliv změní, mohou účastníci opět přijít za mediátorem a společně vytvořit dohodu novou. Nicméně k soudu mohou jít, kdykoliv si to přejí,“ uzavírá Tatjana Šišková.

Mediace je levnější než soud
Cena se dohodne předem. Minimální hodinová taxa je 600 korun, pro firmy a podnikatele 2000 korun. Obvykle se na ní podílejí obě strany.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...