Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškoláci se mohou zúčastnit stáží, kde stínují manažery

aktualizováno 
Poznat provoz obchodních firem, mezinárodních společností, výrobních podniků, hotelů i státních úřadů v České republice mohou studenti posledních dvou ročníků vysokých škol.
Poznat provoz obchodních firem, mezinárodních společností, výrobních podniků, hotelů i státních úřadů v České republice mohou studenti posledních dvou ročníků vysokých škol. V rámci programu stínování špičkových manažerů - Manager Shadowing Programme se zúčastňují dvouaž třítýdenních stáží. Vysokoškoláci se do projektu mohou přihlásit do 5. a firmy do 20. listopadu 2000.

Program poskytuje studentům příležitost vyzkoušet si práci špičkových vedoucích pracovníků - poznat jejich pracovní náplň, dovednosti, metody řízení a proniknout do organizace a řízení společností. Letos již podeváté mohou zájemci pod vedením zkušených manažerů různých podniků v praxi získat množství nepostradatelných informací, zkušeností a doplnit si své teoretické znalosti ve skutečném provozu institucí. "Naším zájmem je vytvořit pro studenty co nejvíce příležitostí k doplnění a rozšíření jejich studia. Pro mnohé je stáž také dobrou průpravou pro rozhodování se o budoucím zaměstnání," vysvětluje Michaela Lukášková ze sdružení Business Leaders Forum (BLF), které tyto projekty pořádá, "letos se přihlásilo přes padesát společností, které mají o spolupráci se studenty zájem, poprvé mohou studenti nahlédnout i do činnosti poslanců."

Jak se na praxi dostat

Zájemci, kteří se do programu přihlásí, si mohou vybrat tři podniky, jejichž provoz je nejvíce zajímá či se vztahuje k oboru jejich studia. Musí absolvovat vstupní pohovory s personalisty. "Pohovory jsou vedeny zkušenými odborníky a jsou velmi podobné těm, které studenty čekají před vstupem do skutečného zaměstnání," potvrzuje Michaela Lukášková. Sdružení poté materiály vybraných studentů postupuje společnostem zapojeným do projektu. Ty si vybírají studenty buď pouze na základě doporučení a výsledků od BLF, nebo pořádají další, vlastní pohovory. "I ti studenti, kteří nejsou na stáž vybráni, získávají během přijímacího řízení cenné zkušenosti a informace, například jak psát životopis a jak se chovat při přijímacím řízení do zaměstnání," doplňuje Lukášková. Na termínu a konkrétní podobě stáže se studenti dohodnou přímo se společností, ve které ji absolvují. Studenti nemají nárok na mzdu.

Průběh stáže

Studenti mohou stínovat jednoho až čtyři manažery, se kterými poznávají různá pracoviště, oddělení nebo výrobní podniky. Celý program by společnost či firma měla upravit tak, aby student mohl co nejvíce nahlédnout do skutečného světa organizace práce. "V naší firmě praktikují studenti technických oborů v rámci tohoto programu již několik let. Dělají "kolečko" po závodě a seznamují se s výrobou a provozem. Ukazujeme jim, jak to v praxi chodí," říká Lubomír Krátký, vedoucí personálního úseku TRW Autoelektronika, s. r. o., z Benešova. Ve státních institucích praktikují studenti ze seznamu s pracovní náplní úředníků, senátorů nebo poslanců. Absolvují s nimi celý pracovní den, všechny schůzky. Připravují pro ně podklady k jednání. "Pokud poznají naši práci v Senátu, zaujme je a neodejdou do komerční sféry, která je třeba původně více lákala, máme možnost z nich vychovat kvalitní státní úředníky na evropské úrovni," tvrdí Ivan Havlíček, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky. Studenty ekonomických směrů často zajímá provoz velkých mezinárodních společností, například hotelů nebo obchodních firem. Poznají problematiku řízení podniku s mnoha zaměstnanci a konkrétní problémy každodenního provozu těchto organizací. "Studenti, kteří se stáží u nás zúčastňují, se během dvou týdnů setkají s prací více oddělení (personální, finanční kontrola, provoz restaurací a barů, vedoucí recepce nebo hotelové hospodyně), vysvětluje Roman Zaoral, personální manažer hotelu Radisson SAS v Praze. "Budou vědět, co obnáší provoz velkého mezinárodního hotelu se špičkovou klientelou. Setkají se s problémy, které jsou běžné a je třeba se jim věnovat neustále, ale mohou zažít i nezvyklé situace, jež je třeba okamžitě profesionálně řešit. Někteří naši hosté mívají velmi specifické požadavky a my se jim snažíme, pokud je to v našich silách, vyhovět."

Přínos pro profesionály

Pro manažery, kteří se studenty přímo tráví všechen pracovní čas, může být přítomnost stážistů zatěžující. Na druhou stranu jsou takové akce podle zúčastněných přínosné. Manažer, který svou práci již v mnoha případech vykonává rutinně, se alespoň zamyslí nad zaběhnutými postupy. "Je dobré, že si člověk uvědomí, co dělá a proč. Je to vlastně taková zpětná vazba," dodává Roman Zaoral. Pro firmy je také přínosná možnost vybrat si budoucí pracovníky.

Co firmy požadují:

* dobré studijní výsledky

* zájem o konkrétní stáž, (student by měl mít o firmu zájem, měl by se předem stručně informovat o její činnosti)

* mimoškolní zájmy a aktivity (vysoce se hodnotí iniciativa a tvořivost)

* jazykové znalosti (student by měl velmi dobře ovládat úřední jazyk firmy, nejčastěji angličtinu)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Alex Craffonara
Byl u nás Murdoch či princ Albert, říká šéf luxusní horské restaurace

V nadmořské výšce dvou tisíc metrů servírují mořské plody, zvou ty nejznámější DJ a zdejší večírky jsou vyhlášené tak, že sem jezdí celebrity z celého světa....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.