Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysokým školám chybí konkurence, píše děkan

  9:23
P r a h a - Na webových stránkách internetového magazínu Česká škola se zamýšlí děkan Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné Stanislav Polouček nad tím, kudy se poslední dobou ubírá české vysoké učení. Problémů je v českém vysokém školství nepochybně celá řada - některá místa nevyřešil a nemohl vyřešit ani nový vysokoškolský zákon. Ten spíše celou řadu problémů nastolil a otevřel, konstatuje Polouček.
Je nutné si ujasnit, co vlastně společnost chce: jak má vysokoškolské vzdělání vypadat a k čemu má sloužit. Před přijímacím řízením se více než kdy jindy v průběhu roku setkáváme se srovnáváním podílu vysokoškolsky vzdělaných lidí na obyvatelstvu a s konstatováním, že v České republice je tento podíl podstatně nižší než v jiných srovnatelných zemích.

Ve skupině dvaceti- až čtyřiadvacetiletých studuje v tuzemsku jen dvaadvacet procent lidí, zatímco v zemích Evropské unie je to kolem čtyřiceti procent. I když údaje nejsou plně srovnatelné, neboť ve většině zemí se do tohoto počtu započítávají i absolventi kratších profesně orientovaných programů, rozdíl je příliš výrazný. Stejně tak slyšíme, a opět zvláště v období přijímacího řízení na vysoké školy, že za jejich branami zůstává více než polovina uchazečů o studium.

I tento fakt je pravdou - z více než sto čtyř tisíc podaných přihlášek bude letos uspokojeno kolem pětačtyřiceti tisíc uchazečů o studium na vysokých školách. Více než šedesát tisíc žadatelů tak bude odmítnuto a chabou útěchou pro ně zůstává, že v příštím roce budou mít velkou naději na přijetí díky chybějícícmu ročníku maturantů. Ochota dát sto tisíc korun za výsledky přijímacích testů svědčí o tom, že nechtějí čekat a mají zájem studovat i za tuto relativně vysokou cenu.

Výše uvedená dvě konstatování jsou však v rozporu s tím, jak jsou realizovány možnosti vytvořené novým vysokoškolským zákonem. A právě tady je jádro položené otázky. Co vlastně od vysokoškolského vzdělávní chceme a očekáváme? V obecné rovině všichni souhlasí s tím, že vzdělanost národa je třeba zvýšit. Celá řada výzkumu ale ukazuje, že veřejnost pohlíží na vzdělání "přes prsty" a nedoceňuje jeho kvalitu, ani obecný růst potenciálu společnosti díky vyšší vzdělanosti.

To se pravděpodobně odráží i v nedostatečném tlaku na odpovídající přísun peněz nejen na vzdělávání, ale především na vědu a výzkum na vysokých školách. Důsledkem je negativní dopad na kvalitu vzdělávání. Ten není v počtu studentů a názory, že zvyšování počtu studentů vysokých škol by vedlo k výraznému poklesu kvality vysokoškolského vzdělávání je velice laciným argumentem.

Přijetí vyššího počtu uchazečů na existující vysoké školy není možné především díky limitům ministerstva školství. V loňském roce mohly tehdy příspěvkové vysoké školy přijmout maximálně o tři procenta posuchačů více, v letošním roce je povolený nárůst o dvě procenta. V úvahu je třeba vzít i konzervativnost české společnosti a praxi, která stále s nedůvěrou přijímá vyšší odborné školy. Jak ukazuje i rozhodnutí Akreditační komise ministerstva z konce května letošního roku, s potížemi se bude potýkat i další možný zdroj získání vysokoškolského vzdělání soukromé vysoké školy.

Tak jako v jiných sektorech české ekonomiky, i ve školství chybí více konkurence. Podnikání ve vzdělávání je totiž přes celou řadu specifik podnikání jako každé jiné. Svědčí o tom dotace ministerstva, které tlačí vysoké školy nikoliv ke kvalitě, ale k úsporám z rozsahu. Soukromé vysoké školy a jejich žadatelé si ale budou muset ještě chvíli počkat, než se v České republice změní klima tak, abychom opravdu respektovali potřebu tržních principů v ekonomice a konkurence obecně. Věřme, že tomu tak bude dříve než vstoupíme do Evropské unie. A to i pro uchování pozic veřejných vysokých škol, pro jejich dobro.

Zatím celá řada škol nemá jinou šanci, než akreditovat studijní programy v zahraničí nebo nechat potvrdit svoji kvalitu evaluační komisí ze zahraničí. V českých podmínkách by se jim patřičného uznání nikdy nemohlo dosat. Vstup do unie tento postup usnadní. Vyšší zastoupení zahraničních odborníků a zahraniční evaluace, které budou ministerstvem a Akreditační komisí respektovány, mohou být jedním z řešení. Dalším z kroků, který by částeně řešil situaci, je zrušení limitu pro počet přijímaných uchazečů na vysokých školách.

Je faktem, že na řadě z nich (zvláště velkých školách a pražských školách) zájem o přijímání většího počtu studentů není a také to může být jedním z důvodů, proč tyto limity máme. Vzdělávání na univerzitách mimo Prahu je však stejně kvalitní a je mnohem levnější. Pro uchazeče, jeho rodinu i pro stát. Argumentem proti přijímání vyššího počtu uchazečů na některé obory a mimo hlavní centra není ani nezaměstnanost vysokoškoláků.

Důvody jsou nejen ekonomické, neboť studující vysokoškolák je pro stát mnohem "levnější" než nezaměstnaný registrovaný na úřadu práce. Navíc: zatímco průměrná nezaměstnanost lidí se základním vzděláním činí v EU v průměru dvancát procent, u vysokoškoláků je poloviční. (redakčně upraveno)
Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...