Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, hodinky, dluh | foto: Profimedia.cz

Vyvarujte se chyb při zadání příkazu přes sběrný box. Ukážeme vám kterých

  • 23
Čtyři tuzemské banky nabízejí možnost zadat příkaz k úhradě prostřednictvím sběrných boxů. Výhodou proti podání na přepážce je nižší poplatek, nevýhodou vyšší riziko neprovedení platby. A to v případě, že se dopustíte chyb při vyplňování formuláře. Banka vás na neprovedenou platbu upozorní dopisem až za několik dní.

Rozhodnete-li se zadat platbu ze svého účtu na pobočce banky, máte na výběr. Buď využijete služeb pracovníka přepážky, nebo se o zadání jednorázového příkazu k úhradě postaráte sami a doklad vhodíte do sběrného boxu. Ušetříte tím sice peníze za nižší poplatek i čas, který byste mohli strávit čekáním na odbavení u přepážky, ovšem riskujete i možnost, že banka váš příkaz neprovede, pokud při vyplňování uděláte chybu.

Sběrné boxy jen ve velkých bankách

Sběrné boxy mají na svých pobočkách čtyři největší banky, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Raiffeisenbank.

ceny

Ceny za jednorázový příkaz k úhradě podaný prostřednictvím sběrného boxu jsou mnohem nižší než na přepážce banky.

Česká spořitelna -
8 korun
ČSOB - 15 korun
Komerční banka -
29 korun
Raiffeisenbank -
0-35 korun podle druhu účtu

Princip fungování sběrných boxů je jednoduchý. Do předepsaného formuláře vyplníte veškeré požadované údaje o platbě, podepíšete se, orazítkujete připraveným razítkem banky a originál hodíte do připravené schránky, sběrného boxu.

Vhodíte-li kopii dokladu, banka ho nezpracuje. "Na kopii formuláře není vidět podpisový vzor," vysvětluje Irena Zatloukalová z externí komunikace ČSOB.

Podrobnosti o možnostech sběrných boxů si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Příkaz nebyl proveden, banka se vám ozve

Protože správnost zadání příkazu přes sběrný box kromě vás nikdo nezkontroluje, může se stát, že ho banka neprovede. Upozorní vás na to písemně, případně elektronicky, nebo se vám ozve osobní bankéř.

ČSOB vám avízo zašle ihned po odmítnutí příkazu. Ostatní banky tak učiní následující pracovní den po dni, kdy nebylo možné příkaz provést.

Avízo o neprovedení platby
Banka Poplatek Typ avíza, odeslání
Česká spořitelna 10 korun + poštovné dopis - následující pracovní den
ČSOB zdarma písemné avízo, elektronicky - po odmítnutí příkazu
Komerční banka 20 korun písemné avízo - následující pracovní den
Raiffeisenbank zdarma dopis, bankéř - následující pracovní den
Zdroj: banky

Česká spořitelna vám dopis o tom, že platba nebyla zaúčtována, nezašle pouze v jednom případě, pokud příkaz nebylo možné provést z důvodu nedostatečného finančního krytí. Tuto informaci se dozvíte až z výpisu z účtu.

Hlavně se podepište podle podpisového vzoru

Zásadní prohřešek pro neprovedení příkazu k úhradě je, když váš podpis neodpovídá podpisovému vzoru. Pokud si nejste jisti, zda jste se podepsali správně, můžete si podpis nechat ověřit u přepážky. Na základě předloženého průkazu totožnosti by to měl na požádání provést pracovník pobočky.

Komerční banka zároveň nezpracuje doklad, který je podepsán černou barvou.

Mezi další závažné chyby patří nečitelnost údajů, především číslic, které lze mezi sebou snadno zaměnit. Pro tento případ banky doporučují seznámit se se způsoby vyplňování platebních dokladů, které jsou uvedeny na příkazech jako vzor.

Klienti také často nedostatečně vyplní povinné údaje na příkazu, jako čísla účtu příjemce i plátce, chybné kódy bank, případně neuvedou všechny potřebné zúčtovací údaje.

Přepsat údaje můžete jen u ČS, vyplnit tužkou jen u ČSOB

Pokud budete chtít na dokladu cokoli škrtnout či přepsat, vezměte si raději nový formulář. Kromě České spořitelny žádná z bank nezpracuje příkaz, na kterém budou přepisované údaje.

"V případě, že klient opraví některý z údajů na platebním příkazu účetním způsobem, tj. škrtnutím jednou čarou a uvedením nového údaje s datem opravy a podpisem shodným s podpisovým vzorem, pak tento příkaz akceptujeme," upřesňuje Klára Pačesová z Tiskového centra České spořitelny.

Obyčejnou tužku pro vyplnění údajů na platebním dokladu nepoužívejte. "Příkaz k úhradě je účetní doklad, je tedy nutné zajistit, aby záznamy na něm uvedené byly trvalé. Vypsání dokladu obyčejnou tužkou proto není přípustné," podotýká Pačesová z České spořitelny.

Údaje vyplněné obyčejnou tužkou připouštějí pouze v ČSOB. Příkaz ovšem musí být čitelný.

Hlídejte si zůstatek účtu

Banky vám prostřednictvím sběrného boxu nedovolí poslat jakoukoliv částku. Mají nastavené maximální limity a pokud je platba přesahuje, příkaz není proveden. Limity se pohybují od 100 tisíc korun u České spořitelny a ČSOB až po 499 999 korun u ostatních bank.

Dalším důvodem pro neprovedení jednorázového příkazu je nedostatek peněz na účtu. Komerční banka opakuje pokus o zaúčtování ještě jednou následující pracovní den. Systém Raiffeisenbank se pokouší realizovat platbu i následující dva pracovní dny po datu splatnosti a v České spořitelně a ČSOB příkaz zkouší zúčtovat po dobu tří pracovních dnů.