Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyvarujte se u přijímacího pohovoru zásadních chyb

U pohovoru dělá řada tazatelů tradiční chyby, kvůli kterým se o uchazeči nedozvídá takové informace, jaké by se dozvědět mohl. Které chyby jsou zaručenou cestou k výběru špatného uchazeče a naopak ke ztrátě vynikajícího kandidáta?
Při pohovoru je vhodné pokládat doplňovací otázky

Při pohovoru je vhodné pokládat doplňovací otázky

Jak správně zvládat přijímací pohovor, jsme si ukázali již v řadě článků. Tentokrát se ovšem na pohovor podíváme ze zcela jiného úhlu. Podíváme se, jakých chyb, kterých se tazatelé při pohovoru dopouštějí nejčastěji, byste se měli vyvarovat.

Nemluvte, ale nechte mluvit!
Řada tazatelů se mylně domnívá, že jsou u pohovoru především od toho, aby uchazeči o zaměstnání řekli především maximum o firmě, o dané pozici, o benefitech. Zapomínají, že princip pohovoru má být přitom zcela opačný. Vy jako vedoucí, který chce nového člověka do svého týmu, přeci chcete především zjistit co nejvíce informací o něm.

Detailní informace o pozici zajímají uchazeče, ne vás. Proto se soustřeďte na to, aby při pohovoru mluvil on. Vy jej správnými a cílenými dotazy korigujte k tomu, aby z jeho úst vyšly všechny informace, které vám naznačí, zda je pro vás vhodným kandidátem, či nikoliv. Váš monolog zde tedy rozhodně není na místě.

Z odpovědí ano/ne moudří nebudete
Když už mluvíme o správných dotazech směrem ke kandidátovi, narážíme na další častý neduh tazatelů. Mnoho z nich totiž pokládá uzavřené dotazy. Kvůli nim se pak nic důležitého nedozví. Jsou to dotazy typu: Myslíte si, že…? Byl byste ochoten...? Vyhovovalo vám…? Všem těmto otázkám se vyhněte a ptejte se dotazy otevřenými, jako jsou: Jakou máte představu o…? Z jakého důvodu jste byl…? Jak jste dokázal řešit…? Využívejte v dotazech slov "jaký" a "z jakého důvodu". 

A zvláště pokud vám o sobě sdělí uchazeč informaci, která vás nadmíru zajímá, přeptejte se otevřenými dotazy na detaily. Stejně tak v případech, kdy máte pocit, že uchazeč své schopnosti a zkušenosti naddimenzovává. Otevřenými dotazy se máte možnost dostat k pravdě.

Pozor na ukvapená rozhodnutí
Řada tazatelů se potýká s problémem, že jejich rozhodnutí o tom, zda je uchazeč na danou pozici vhodný, či nikoliv, podvědomě padne již na úplném začátku pohovoru. Hrají v tom roli momentální sympatie, schopnost některých lidí vyvolat silný úvodní dojem stejně jako vytvoření určité konkrétní iluze o ideálním kandidátovi (někdy dokonce tazatel hledá uchazeče podobného vzhledově i schopnostně sobě samému).

Možná to znáte ze své vlastní praxe. Účetní by přeci měl být "konzervativní solidní muž s brýlemi, čistého a upraveného vzhledu, jemného vystupování, svým způsobem tzv. šedá myš". Tak ovšem uvažovat nikdy nesmíte. To, že má uchazeč kravatu hýřící barvami nebo na hlavě rozcuchané vlasy podle posledního trendu, přeci nic nevypovídá o jeho schopnostech. Ani to, jak vám v daném jediném případě vstoupil do místnosti či jak vám stiskl ruku při pozdravu.

Pochopitelně i to je informace, která vám může leccos napovědět, ovšem zařaďte ji až do celkové mozaiky o uchazeči, nestavte na ní. Okamžitým zavržením takového člověka se můžete snadno připravit o vynikajícího odborníka či manažera. Dejte proto až na výstupy z pohovoru samotného, a to nejlépe strukturovaného, aby byly výsledky jednotlivých uchazečů srovnatelné, a na celkový obraz o uchazeči.

Rovněž se nenechte unést nějakým výrazným rysem uchazeče. To, že zadrhává v řeči, má tik v oku nebo že pracoval pro vysoce známou firmu na stejném trhu jako firma vaše, přeci není až tak důležité, jak se vám může v daný moment zdát. Oprostěte se od takových nepodstatných detailů, nedělejte rychlé závěry, nesnažte se utvrzovat dojem, který jste si o uchazeči v krátkosti udělali. Jen se soustřeďte na své připravené dotazy na uchazeče a především na uchazečovy reakce na ně.

Ne vše na pohovoru zjistíte
To, jestli je uchazeč spolehlivý nebo důvěryhodný, nemáte prakticky žádnou šanci zjistit na základě přijímacího pohovoru. Ať už vám o sobě uchazeč sdělí cokoli, takové jeho vlastnosti si buď můžete ověřit tím, že se na něj přeptáte předchozího zaměstnavatele (ovšem pravdu zjistíte pouze v případě, že je oním zaměstnavatelem váš známý; je-li to naprosto cizí osoba, může mít tendenci svému bývalému podřízenému nadržovat, aby s ním neměl v budoucnu problémy atd.), nebo vlastní zkušeností poté, co jej přijmete do své firmy. Neztrácejte tedy dotazy na spolehlivost při pohovoru čas.

Důležitý je i střed
Poslední závažnou chybou tazatelů je zapomínání získaných informací z prostřední části rozhovoru. Lidé mají tendenci přikládat váhu především informacím získaným na začátku a na konci. Dělejte si proto poznámky a celkový obraz o uchazeči si udělejte až analýzou všech získaných informací o něm.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...