Redaktoři si vytipovali zboží v akčních letácích a vybrané zboží museli najít...

Redaktoři si vytipovali zboží v akčních letácích a vybrané zboží museli najít za výhodnou cenu v německých i v českých obchodech. | foto: zdroj: Česká televize

Vyzkoušeli jsme nákupy ve slevě v Německu a v ČR. Výsledné skóre 3:1

  • 550
Slevy nabízejí zákazníkovi výhodnější nákup. Ten výhodnější nákup ale může být ještě výhodnější, když popojedeme na západ. K takovému výsledku se dopracovali redaktoři České televize, když v pořadu Černé ovce zkoumali slevy v ČR a v Německu. Nákupy za hranicí vyšly téměř vždy levněji.

Jaké akční zboží se vyplatí kupovat v Česku a jaké v Německu? Redaktoři Černých ovcí rozdělili produkty do tří kategorií – potraviny, akční průmyslové zboží a drogerie. Zvýhodněné ceny pak porovnávali v maloobchodních řetězcích, z nichž většina operuje na obou stranách hranic.

Pro potraviny zašli do obchodů Albert, Billa, Penny a do německého supermarketu Edeka. Ceny akčního průmyslového zboží srovnávali v rámci jediné značky, totiž v diskontním řetězci Lidl, a podobně postupovali u drogistických produktů, jejichž ceny sledovali v prodejnách sítě Rossmann.

1. Potraviny

Nákup v německých řetězcích obnášel deset položek vybraných v akčním letáku: banány, mrkev, jablka, sýr s bílou plísní, máslo, trvanlivé mléko, ledový čaj, kečup, čokoládu a pizzu. Pak se redaktoři vydali shánět stejné zboží za zvýhodněnou cenu v jihočeských supermarketech a hypermarketech. Ledový čaj stejné značky pořídili na západní straně hranic v přepočtu za 23,11 korun, zatímco na východní za 24,90. U mrkve, másla a sýru byl rozdíl ještě patrnější. Kilo mrkve bylo v Německu k mání za 11,69 korun, v ČR za 16,90; německé máslo stálo 26,92 a české za 32,90; sýr s bílou plísní se dal v SRN koupit za 45,95, kdežto na jihu Čech skoro o deset korun dráž, za 54,90 korun.

Tip pro nákupy

Do e-shopu nepůjdete přímo, ale přes speciální odkaz „Přejít do obchodu“, který najdete u každého obchodníka na VratnéPeníze.cz. Získáte tak zpět až 10 % z nákupu.

U dalších položek se ale poměr otočil: kupříkladu kilo zlevněných banánů stálo v SRN 23,93 korun, ovšem v ČR jen 21,90. Celkem polovina z deseti produktů vyšla v ČR levněji a celková úspora mírně nahrává České republice. Zatímco za německý nákup museli redaktoři zaplatit 319,93 korun, v českých obchodech oproti tomu ušetřili pětikorunu (314,55 Kč). „Ale když vezmeme v úvahu, jaké jsou platy v Německu a jaké jsou platy v Čechách, tak tam už je velký rozdíl,“ komentuje to Jana Havlínová, která jako figurantka pomáhala redaktorům s nákupem.

Slevy potravin v obou zemích autoři testu ohodnotili výsledkem 1:1.

2. Průmyslové zboží

U průmyslového zboží se redaktoři tolik nenachodili. Na každé straně hranic navštívili jednu prodejnu Lidl, který zrovna nabízel v akci zboží pro automobilisty.

Za momentový klíč německá prodejna žádala 407,57 korun, česká 499; koberečky stály v Německu 353 korun, v Česku 399, střešní nosič mohli Němci koupit za 815 korun, Češi za 999. Za celý nákup redaktoři vydali v německém Lidlu v přepočtu 2 839 korun, kdežto v českém 3 294 korun. Rozdíl činí 455 korun, tedy 14 procent.

Čím takový rozdíl vysvětluje sám Lidl? „Skutečně není možné, aby ceny v ČR a ceny v jiné zemi, tedy v Německu, byly stejné, a to z toho důvodu, že do té ceny se právě promítají faktory, jako je výše DPH, která je rozdílná, tržní podmínky daného státu, poptávka, energie, logistické náklady. Všechny tyto faktory mají právě vliv na tu konečnou cenu,“ objasňuje mluvčí řetězce Jitka Vrbová. Podle ní je v Německu úplně jiná konkurence než v ČR, a proto Češi musejí nakupovat dráž.

Nákup v Lidlu změnil skóre na 2:1 ve prospěch Německa.

3. Drogerie

Rozdíl 14 procent je ale pořád stravitelný v porovnání s cenami drogerie v řetězci Rossmann. Tam redaktoři utratili na německé straně 518 korun, jenže na české si museli připravit 778 korun, tedy o 260 korun víc. To představuje rozdíl 33 procent.

Například dětská zubní pasta Elmex stála v Německu 36,70, v Česku 54,90, ústní voda Listerine se dala na v SRN pořídit za 81,30, zatímco v ČR za 134 korun. Ale to ještě není nic proti tělovému mléku, které se v jižním Německu výhodně kupuje za 75,86 a v jižním Česku za cenu o sto procent vyšší, tedy za 159 korun - což se taky kdovíproč tvářilo jako výhodná cena.

Na rozdíl od Lidlu se síť Rossmann omezila na písemné vyjádření, které neobsahovalo ani náznak vysvětlení: „Informace týkající se cenové a sortimentní politiky z interních důvodů neposkytujeme.“ Jinými slovy – do toho přece zákazníkům nic není.

Nebylo divu, že i z oblasti drogerie vyšlo Německo z testu s jedním bodem, kdežto Česko si odneslo nulu. Konečné skóre se tak upravilo na 3:1 ve prospěch západních sousedů.

To nám dává odpověď na otázku, ve které zemi se výhodněji nakupuje ve slevách. Při nákupu potravin v ČR se sice dá ušetřit v jednotkách procent ve srovnání s Německem, ale při pořizování průmyslového zboží a drogerie se musíme připravit na diferenci v desítkách procent. A takový rozdíl už je znát.

, pro iDNES.cz