Význam varianty (tarifu) spoření při čerpání úvěru ze stavebního spoření

Variantu spoření či tarif (podle toho, co která spořitelna konkrétně rozlišuje) si klient vybírá při sjednávání smlouvy. 

Varianta spoření a rychlost přidělení úvěru

Typ varianty rozhoduje především o tom, za jak dlouhou dobu klient získá nárok na přidělení „řádného“ úvěru ze stavebního spoření. Každá varianta má totiž obchodními podmínkami stanovenou výši koeficientu, který se používá k výpočtu hodnotícího čísla. Rychlé varianty mají koeficient vyšší a hodnotící číslo proto narůstá rychleji. Jelikož je dosažení stanovené výše hodnotícího čísla jednou z podmínek přidělení cílové částky, spolurozhoduje volba varianty o tom, za jak dlouhou dobu od sjednání smlouvy klient získá úvěr. Výši hodnotícího čísla nelze porovnávat mezi jednotlivými spořitelnami! Každá má svůj vlastní vzorec na jeho výpočet a vlastní hodnoty koeficientů. (Pro nárok na úvěr však samozřejmě nestačí jen dosažení potřebné výše hodnotícího čísla. Smlouva musí trvat minimálně dva roky a klient musí naspořit stanovenou akontaci úvěru.) Když tedy klient zjistí, že úvěr potřebuje dříve, než předpokládal, může si jeho přidělení uspíšit změnou varianty na rychlejší (pokud mu to spořitelna umožní).

Varianta spoření a rychlost splacení úvěru

Čím rychleji má klient možnost získat úvěr, tím rychleji jej musí na oplátku splatit. Proto jsou obchodními podmínkami u rychlejších tarifů či variant spoření stanoveny vyšší splátky úvěru a doba splatnosti je kratší než u variant pomalejších. Na to by měli předem myslet klienti, kteří se obávají nedostatečnosti svých příjmů. Volbou pomalejší varianty si (v rámci spořitelny) zajistí nižší splátky úvěru, budou mít větší šanci na jeho získání a jejich měsíční rozpočet bude úvěrem méně zatížený. Na druhou stranu delší doba splatnosti znamená vyšší celkové náklady úvěru, jelikož klient spořitelně zaplatí více na úrocích i poplatcích.