Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919. | foto: Archiv: Aurea Numismatika

Mít je doma, byli byste bohatí. Bankovky a mince za milionové ceny

  • 38
Některé bankovky, mince, medaile našich předků, mají dnes mimořádnou sběratelskou hodnotu. Většinou proto, že jich bylo vydáno nebo se dochovalo hodně málo. V aukcích jsou za ně zájemci schopni zaplatit obrovské sumy. Podívejte se, které jsou ty nejvzácnější.

Mohli jste ji vidět na nedávném veletrhu Antique. Unikátní československou státovku, podle odborníků nejvzácnější české platidlo vůbec. Pětitisícikorunu z roku 1919, která patří mezi nejméně dostupná československá platidla a jejíž dnešní hodnota se pohybuje mezi 3 a 5 miliony korun, nazývají svatým grálem.

Státovka (dnes bychom řekli bankovka, ale tehdy nebyla vydavatelem banka, ale nově vzniklý československý stát), pochází z první emise platidel Československé republiky a měla nejvyšší nominální hodnotou. „Tato první emise se po vzniku republiky realizovala narychlo, byla tedy technicky nedokonalá a měla jen omezené množství ochranných prvků. Proto byla napadena padělateli a stát již od roku 1920 začal stahovat z oběhu,“ vysvětluje Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika, která pětitisícikorunu na veletrhu představila.

Ústředním motivem státovky je secesní portrét ženy. Vydáno bylo celkem 500 599 kusů, z nichž se během stahování z oběhu nevrátilo pouze 98 kusů.

Veletrh Antique

  • Veletrh, na němž exponáty představují předem registrovaní a ověření starožitníci.
  • Koná se dvakrát ročně, na jaře a na podzim.
  • Návštěvnost se za rok pohybuje kolem 16 tisíc lidí, z velké části jde o laickou veřejnost, která si mapuje český trh se starožitnostmi a získává orientaci v cenách.

„Dnes víme o 36 z nich, velká část je ve sbírkách zahraničních bank, které státovku dostaly v době platnosti jako bankovní vzory. V soukromých sbírkách je jen zlomek, proto lze říci, že se jedná o naše nejvzácnější platidlo,“ dodává Roman Veselý, podle něhož se v aukcích dražila zatím jen dvakrát, v 80. letech se prodala za 50 tisíc korun, na začátku 90. let za 500 tisíc Kč.

K vzácným kouskům patří také například nevydaná pětikoruna z dob Rakouska Uherska, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 1 a půl milionu korun. Také některé mince a medaile, vydávané k určitým příležitostem mají obrovskou cenu. Hodnotu až milion a půl má v současnosti dukát z roku 1938, Bylo raženo totiž jen 56 kusů. Přes sto tisíc korun stojí královský a císařský dukát vydaný Karlem IV. před rokem 1356.

Kolem milionu korun zaplatíte v aukci za padesátidukátovou medaili sv. Václava a k dostavbě katedrály sv. Víta od Josefa Šejnosty. Na další vzácné kousky se podívejte ve fotogalerii.