Vzory smluv

podle životní situace

články podle právních odvětví

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vzor: Výpověď nájemní smlouvy k bytu nájemcem

  • 0
České právo umožňuje nájemci vypovědět nájemní smlouvu k bytu vždy, a to i v případě, kdy to není v nájemní smlouvě výslovně sjednáno.

Výpověď nájemní smlouvy k bytu

Samotnou výpověď upravuje § 710 Občanského zákoníku. Ten předně stanoví, že výpověď musí být písemná. Dále musí být ve výpovědi uvedena lhůta, kdy má nájem skončit, jinak by byla výpověď neplatná. Tuto lhůtu určuje osoba, který výpověď podává, není-li již sjednána v nájemní smlouvě; výpovědní lhůta však podle zákona nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi. Při ukončování smlouvy doporučujeme před odesláním výpovědi pečlivě pročíst nájemní smlouvu, která může obsahovat některá další ujednání týkající se vrácení bytu, např. prodloužení minimální výpovědní doby nad dobu tří měsíců.

Pokud se jedná o tzv. společný nájem bytu manželi, kdy nájemci jsou oba manželé, musí i výpověď podepsat oba manželé společně.