World Trade Center – pohroma pro pojišťovny

  • 4
Zničení WTC teroristickým útokem bude mít přímý vliv především na velké americké a západoevropské zajišťovny a pojišťovny. Pojistná plnění se odhadují na miliardy dolarů. Akcie pojišťoven se nacházejí ve volném pádu.
Zničení World Trade Center (WTC) teroristickým útokem bude mít přímý vliv především na velké americké a západoevropské zajišťovny a pojišťovny. Chod velkých a významných finančních firem, jako jsou Credit Suisse First Boston, Morgan Stanley, Deutsch Bank či Commerzbank, které měly ve WTC kanceláře by neměl být výrazně poznamenán za předpokladu, že v nich nebyly jako na jediném místě uloženy důležité datové aplikace.

Škody ze zničení WTC se odhadují v miliardách dolarů. Pro srovnání - při teroristickém útoku na WTC v roce 1993, při kterém zahynulo šest lidí a který zdaleka nepůsobil tak děsivě, byly tehdy škody vyčísleny na 300 milionů dolarů. Většina těchto škod bude hrazena americkými a významnými západoevropskými zajišťovnami a pojišťovnami. Dále se dá očekávat, že pojištěny byly různým způsobem i firmy sídlící ve WTC, např. proti škodám v případě nuceného přerušení činnosti. Nelze vyloučit, že taktéž nebudou dosahovat relativně velikých rozměrů.

Pro potvrzení této hypotézy se stačí podívat na burzy v Evropě, kde se akcie pojišťovacích a zajišťovacích společností výrazně propadly. Evropské indexy pojišťovacího sektoru (např. Dow Jones European Stoxx insurance sector nebo Eurotop insurance secotr) se krátce po oznámení neštěstí propadly o více než 10%.
Nejvyšší pojišťovací plnění se v Evropě čeká od největší světové pojišťovny Allianz a největší světové zajišťovny Munich Re. Akcie obou ztratily téměř 15% své hodnoty.
Zajišťovny v podstatě slouží jako pojišťovny pojišťoven, tj. pojišťovny na ně přenášejí nadměrně velká rizika, které si samy netroufají pojistit, většinou se jedná právě o různé katastrofy, a tudíž by měly být více negativně ovlivněny než pojišťovny. Nejedná se jen o živelné katastrofy. U pojistek uzavřených v Americe se pojistné plnění obvykle vztahuje i na neštěstí či nehody způsobené terorismem.
Munich Re přiznala, že se jí newyorská katastrofa významně dotkne, a však rozhodně ne na úkor její finanční stability. Kapitál může zůstat silný, zisky však pravděpodobně výrazně poklesnou, což akcionáři velmi pocítí. Podobně se vyjádřila i druhá největší zajišťovna na světe, švýcarská Swiss Re, jejíž akcie oslabily o více než 17%.

Trhu teď každopádně bude vládnout nejistota, protože vyčíslení škod se bude objevovat později a a neustále se podle novějších informací upřesňovat. Bude to pravděpodobně otázka měsíců. Trhy nenávidí nejistotu a obvykle reagují nadměrně citlivě a paušálně. Nyní kvůli nedostatku informací utrpěl celý pojišťovací sektor, později se ale ztráty budou koncentrovat do menšího počtu pojišťoven a zajišťoven, které budou neštěstím opravdu silně zasaženy.

Aktuální zpravodajstí o teroristickém útoku na WTC najdete zde.