Z pokuty za volantem se už nevykroutíte. Zaplatíte ji kartou

Placení kartou se v Česku zabydluje, má ji už skoro každý. Celkem nosíme v peněženkách přes devět milionů plastových kartiček. Konečně si terminály pořídila i dálniční policie na pokuty od řidičů.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - platební karty, zámek, klíč | foto: Profimedia.cz

Od letošního března se dá elektronickou peněženkou platit na deseti nejfrekventovanější pobočkách Všeobecné zdravotní pojišťovny například zdravotní pojištění nebo penále a doplatky. Nově začneme kartou platit už i pokuty za rychlou jízdu a přestupky na vybraných českých dálnicích a v některých městech (více k novince čtěte zde).

Pokuty zaplatíme kartou od června

Hlídkové vozy policie začnou s dvaceti bezdrátovými platebními terminály. "Pilotní projekt odstartuje 1. června a termín jeho vyhodnocení je předběžně stanovený na konec letošního roku," říká Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny, která platební terminály policii poskytla.

Od placení pokut kartou si policie slibuje, že se tím sníží náklady na vymáhání pokut. Řada řidičů se totiž vymlouvá, že u sebe nemá hotovost, a zaplacení pokuty složenkou pak musí policie často urgovat.

Jak celý transakční systém vlastně funguje? "Transakce kartou je součástí tak zvaného čtyřstranného modelu, který se skládá z banky vydavatelské a jejího klienta, tedy držitele karty. Na druhé straně je banka, která placení kartou zpracovává, a její obchodník, kterému tato zúčtovací banka poskytuje služby a platební terminál," vysvětluje Miroslav Kozler, regionální manažer Visa Europe pro Česko a Slovensko.

Podívejte se na průběh transakce provedené platební kartou

Účtenka z terminálu slouží pro reklamaci

Celý bezhotovostní převod peněz probíhá podle známého scénáře. Platební kartu policista protáhne čtečkou, nebo ji zasune do zdířky platebního terminálu. Pak vyťuká na klávesnici částku, kterou máte zaplatit, a požádá vás o PIN. Jakmile PIN zadáte, chytrý platební terminál musí transakci ověřit a všechny informace o vaší kartě a částce, kterou máte zaplatit, putují rychlostí blesku do sítě platebního systému.

Systém rozpozná, která banka vám kartu vydala a odešle jí dotaz, zda máte na účtu dostatek peněz. Pokud ano, putuje z vaší banky do terminálu souhlas s transakcí v podobě autorizačního kódu. To vše během několika sekund.

Do ruky pak dostanete útržek dokladu, který vytiskne terminál s upozorněním: "Účtenku uschovejte pro případ reklamace." Tento malý kousek papírku by proto neměl skončit hned v koši.

Jak reklamovat dvojí zaúčtování transakce

Na výběr jsou dvě možnosti:
• Reklamaci můžete uplatnit u obchodníka. Zde předložíte výpis z účtu s duplicitně zaúčtovanou platbou. Obchodník zašle tuto reklamaci na zpracovatelskou banku, se kterou má uzavřenou smlouvu o akceptaci plateb. Ta transakci prověří a je-li reklamace oprávněná, platba se vrátí zpět na váš účet.
• Reklamaci můžete uplatnit ve vaší bance. S reklamací duplicitně zaúčtované platby můžete zajít přímo do vaší banky, která zajistí prošetření případu a u oprávněné reklamace připíše peníze na váš účet.
Zdroj: ČSOB

Nečistota může spojení zkomplikovat

Pokud se vám stane, že terminál kartu nepřijme, zkušení obchodníci to vysvětlují jednoduše. "Může být například zašpiněný magnetický proužek karty nebo se nečistota dostane do zdířky terminálu," přibližuje mluvčí Tesco Eva Karasová. "Může jít i o lidskou chybu, kdy pokladní špatně zasune kartu do terminálu," přiznává Libor Kytýr ze společnosti Ahold, která provozuje síť prodejen Albert.

Na vině bývá občas i špatné spojení s bankou nebo chvilkové přetížení celé komunikační sítě v době extrémní nákupní špičky. Může se také stát, že je karta poškozená. Pak nezbývá nic jiného, než požádat banku o vydání nové (jak na to, si můžete přečíst zde).

Zúčtovací banka hlídá všechny transakce

V případě, že platba kartou proběhne bez potíží a zaplacený nákup si odnášíme domů, celá bezhotovostní transakce zdaleka nekončí.

"Platební terminál v obchodě je obvykle naprogramovaný tak, aby nejméně jednou denně odeslal všechny uskutečněné transakce do zúčtovací banky, se kterou má obchodník uzavřenou smlouvu o přijímání karet," říká Pavel Javorský, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

Zúčtovací banka pak zařídí, aby se nejpozději do dvou dnů ocitly na účtu obchodníka peníze za nákupy, které v jeho obchodě zaplatili zákazníci kartou. A za tuto službu platí obchodník své zúčtovací bance dohodnutý poplatek, zpravidla dvě procenta z ceny nákupu. Zúčtovací banka má i další úkol, předat vaší bance detailní informace o všech transakcích, které se zobrazí ve výpisu z měsíčního účtu.

Každá čtvrtá transakce je kartou

Jen loni jsme platebními kartami provedli téměř 195 milionů transakcí, zakoupili zboží za více než 200 miliard korun a za jeden nákup tak kartou utrácíme v průměru 1 035 korun.

Podle údajů, které zveřejňuje Sdružení pro bankovní karty, lze v Česku platit kartami již na 63 tisících obchodních místech. Počet platebních terminálů, které u nás fungují, se pohybuje kolem 70 tisíc.

"Prostřednictvím platební karty je dnes uskutečňována zhruba každá čtvrtá transakce a výrazně roste počet plateb provedených v obchodních místech na úkor výběru hotovosti z bankomatů," dodává Peter Demjanovič z ČSOB.

Bezhotovostně platíme už nejen v obchodech či restauracích, ale i třeba v nemocnicích (o přirážkách obchodníků za platbu kartou si můžete přečíst zde).

Platební karta je americký vynález

• První platební karta se zrodila před 96 lety. Byla plechová a podobala se vojenským identifikačním štítkům, které používá většina armád. Společnost Western Union ji v roce 1914 nabídla zdarma svým věrným zákazníkům, kterým takto poskytla krátkodobý obchodní úvěr.
• Od počátku 80. let se na výrobu plastikových platebních karet vztahují stejné bezpečnostní podmínky jako na tisk bankovek. Ve světě je smí vyrábět jen několik desítek autorizovaných firem
• Nyní jsme svědky postupného přechodu bank od karet s magnetickým proužkem k chytrým čipovým kartám s programovatelným mikroprocesorem. Vynález čipu si nechal v roce 1974 patentovat Francouz Roland Moreno.
Zdroj: Encyklopedii platebních karet, nakladatelství Grada (o historii platebních karet čtěte více zde)

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...