Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z převodu družstevního bytu platíte darovací daň!

aktualizováno 
Pokud si myslíte, že vkladem vlastnického práva bytové jednotky ve váš prospěch veškerá administrativa spojená s převodem družstevního bytu skončila, pak jste na omylu. K vašemu překvapení budete muset na základě doručení informace o zápisu vlastnického práva podat přiznání k dani darovací, i když vám fakticky nikdo nic nedaroval.

Převody družstevních bytových jednotek do osobního vlastnictví členů stále patří do skupiny velmi častých transakcí. Většina lidí dává přednost osobnímu vlastnictví, které je stvrzené zápisem vlastnického práva v jejich prospěch na katastru před právem k užívání družstevního bytu na základě nájemní smlouvy s družstvem.

V tomto vztahu je bytová jednotka totiž ve vlastnictví družstva a toto vlastnické právo je v této podobě evidováno na příslušném katastrálním úřadu. Na druhé straně ovšem stále existují členové, kteří s převodem do osobního vlastnictví nikterak nespěchají a preferují stávající nájemní vztah.

K převodu do vlastnictví je nutné mít vypořádány závazky vůči družstvu

NENECHTE SI UJÍT
klíč
Hypotéka není půjčka na pár dní
Každý, kdo zvažuje hypotéku jako formu financování bydlení, by si měl záměr dobře promyslet. Co vše zvážit?

tajemství
O čem v práci raději nemluvit
O tom, co nového chystá vaše firma, byste raději před kamarády mluvit neměli, i když to nemáte výslovně zakázáno v pracovní smlouvě.


Játrová paštika
Paštiky bez pravidel
Játrová paštika se vyrábí z vepřového masa a vepřových jater. Jak chutnají výrobky z českých obchodů?

Bytové družstvo bývá velmi často zatížené dlouhodobými investičními úvěry, které jednotliví členové pravidelně splácejí. Pokud člen družstva přemýšlí o převodu do osobního vlastnictví, pak je nezbytné uhradit tento dlouhodobý závazek. Teprve po akceptaci platby kryjící závazek člena vůči bytovému družstvu je možné podepsat smlouvu o převodu jednotky (družstevního bytu) a příslušného podílu na společných částech domu do vlastnictví nájemce – člena bytového družstva.

Na jedné straně této smlouvy stojí stavební bytové družstvo jako převádějící a na straně druhé člen jako nabyvatel. Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví zpravidla připravují družstva (jde o z jejich pohledu rutinní transakci, kterou uzavírají s mnoha různými družstevníky).

Co by měla smlouva obsahovat, popřípadě na co si dát pozor?

  • Správné označení smluvních stran
  • Označení budovy a pozemku, na němž se předmětná nemovitost nachází
  • Vymezení předmětu převodu (bytové jednotky) a spoluvlastnického podílu ke společným částem domu
  • Finanční vypořádání (nabyvatel by si měl ve smlouvě zajistit informaci, že před podpisem této smlouvy uhradil převádějícímu veškeré závazky)
  • Způsob zajištění správy společných částí domu
  • Kdo je pověřen k podání návrhu na vklad vlastnického práva u katastrálního úřadu, v jehož území se předmětná nemovitost nachází

Pozn.: Podpisy smluvních stran na smlouvě musí být notářsky ověřeny

Čekáme, čekáme až se katastr vyjádří

ruka

Do podnájmu? Pořádně si prověřte nájemce!
Čtěte ZDE.

Podává-li návrh na vklad převádějící, pak může dojít k určité prodlevě od podpisu smlouvy. Bytová družstva totiž zpravidla shromáždí těchto smluv více a pak je hromadně dávají na katastr. Doba mezi podáním návrhu na vklad a vlastním rozhodnutím katastrálního úřadu bývá individuální a je to otázka vyvolávající často nevoli mezi žadateli o zápis. Moje osobní zkušenost je v této souvislosti poměrně tristní. Katastru trvalo celých deset měsíců než vydal pravomocné rozhodnutí k mému bytu.

Shledá-li katastrální úřad převod bytové jednotky jako bezvadný, pak jej dříve nebo později provede a pošle nabyvateli smlouvu o převodu s potvrzením, že došlo ke vkladu práva na základě rozhodnutí číslo XY.

Podáváme daňové přiznání, i když žádnou daň neplatíme

Pokud katastr vklad skutečně povolí, tak právní účinky vkladu jsou spojeny s dnem doručení návrhu na katastr bez ohledu na dobu trvání řízení. Pro poplatníka - nabyvatele ovšem převzetím smlouvy o převodu bytové jednotky (obsahující vytoužený vklad vlastnického práva) začíná běžet lhůta pro podání daňového přiznání k dani darovací.

Asi nikdo z nás se v takové situaci necítí jako obdarovaný. V první řadě jsme s největší pravděpodobností práva k užívání družstevního bytu koupili od předcházejícího člena družstva. K tomu jsme potřebovali nutný souhlas družstva, avšak zaplatili jsme nemalou tržní cenu. Následně jsme buď pokračovali ve splácení dlouhodobých závazků družstva nebo v lepším případě k jejich splacení došlo dříve. Ani v jednom z těchto případů se sice necítíme jako obdarovaní, neboť jsme za byt museli zaplatit, avšak právní úprava tuto situaci skutečně charakterizuje jako dar.

Je výhodnější nájemní, či vlastní bydlení?
Více ZDE.

Poplatník je tedy povinen podat přiznání k dani darovací. Nedílnou součástí daňového přiznání bude kopie smlouvy o převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví a zpravidla také potvrzení družstva o účetní hodnotě bytové jednotky. Naštěstí jsou bezúplatné převody bytových jednotek do osobního vlastnictví fyzických osob od daně darovací osvobozeny. Této problematice se detailněji věnuje zákon 72/1994 o vlastnictví bytů a zákon 357/1992 o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitosti.

Jenom pro zajímavost se podívejme, kolik bychom v tomto konkrétním případě museli zaplatit na dani darovací, kdyby nebyl tento případ od daně osvobozen. Předpokládejme, že bude družstvo na současného nájemce převádět bytovou jednotku oceněnou na rovný jeden milión korun. Hodnota „darovaného“ majetku je základem daně darovací a sazba daně činí neuvěřitelných sedm procent (vztah dárce a obdarovaného patří do třetí skupiny, která je zatížena nejvyšší sazbou daně). Hypotetická daň by tedy činila hrozivých sedmdesát tisíc korun. Je vhodné doplnit, že poplatníkem daně darovací je nabyvatel.

Daňové přiznání podejte! Finanční úřad si vás najde

Námitka většiny poplatníků, že nemá smysl podávat daňové přiznání z titulu nulové daně je sice logická, avšak neobstojí. Dříve nebo později vás příslušný finanční úřad vyzve k dodatečnému podání daňového přiznání. Povinností poplatníka je podat daňové přiznání ve stanovené lhůtě, daň si sám vypočítat a při existenci výjimek, slev či dokonce úplného osvobození uvést příslušnou oporu v zákoně. Důvod pro osvobození poplatník uvádí přímo do daňového přiznání, které má pro tyto účely vyčleněnou vlastní kolonku. Pro výše uvedený případ najdeme oporu pro osvobození v paragrafu 20, odst.6 a písm.g zákona 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitosti.

Nepodá-li daňový subjekt daňové přiznání, pak lze očekávat výzvu finančního úřadu. S ohledem na znění zákona o správě daní a poplatků je správce daně oprávněn zjistit základ daně sám (v součinnosti s katastrem to nebude velkým problémem) a daň vyměří sám, aniž by k tomuto kroku potřeboval součinnost poplatníka. Na straně druhé jde o od daně darovací osvobozený převod majetku, a tudíž není z čeho uplatňovat penále za pozdní úhradu daně. Penále počítané z nulové daně zůstávají nula. Přesto je třeba říct závěrem, že nepodání daňového přiznání (byť z osvobozeného plnění) je v rozporu se zákonem.

Máte dost peněz a chcete bydlet v novém? Pak můžete vybírat, zejména pokud máte zájem o Prahu nebo některé z dalších větších měst. Více čtěte ZDE.

Co si myslíte o povinnosti podávat daňové přiznání k dani darovací u bezúplatných převodů bytových jednotek do vlastnictví fyzických osob? Opomněli jste tuto povinnost a finanční úřad vás vyzval dodatečně? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Ron Paul: Propad trhů o 50% je možný, ale nebude to jenom kvůli Trumpovi
Ron Paul: Propad trhů o 50% je možný, ale nebude to jenom kvůli Trumpovi

Podle bývalého republikánského kongresmana Rona Paula se pravděpodobné, že stupňující se nefunkčnost nové administrativ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.