Z úroků v bankách se zbohatnout nedá

  • 1
Kdo si nechává veškeré úspory na vkladech v bankách, nemůže počítat s tím, že díky připsaným úrokům závratně zbohatne. Česká národní banka během uplynulého roku snižovala základní úrokovou sazbu, což pochopitelně nenechaly tuzemské banky bez odezvy. Už tak nízké úroky za poslední rok ještě poklesly.

Trvalý sestup úrokových sazeb těší ty, kteří uvažují o spotřebitelském nebo hypotečním úvěru. Na druhou stranu to znamená, že bankovní vklady - ať už v českých korunách nebo devizách - mnoho důvodů k radosti nenabídly.

Rentiérem z bankovních úroků - to nehrozí

Ještě větší pokles výnosů než běžné účty zaznamenaly termínované vklady. Když si člověk před rokem uložil 100 000 korun na termínovaný vklad, mohl získat zhruba 1,5 procenta, tedy 1500 korun, po zdanění 15 procenty čistých 1275 korun. V současnosti jsou však úroky o více než polovinu nižší. Například Česká spořitelna loni na sklonku prázdnin nabízela pro termínovaný vklad na jeden rok a částku do 70 000 korun zhodnocení 1,6 procenta. Letos na konci června by však střadatel dostal jen 0,5 procenta. Díky nulovému růstu spotřebitelských cen nebyly alespoň výnosy znehodnoceny inflací.

Chcete si vybrat termínovaný vklad, nebo si přečíst více o tomto produktu? Navštivte naši speciální sekci.

Ani majitelé devizových termínovaných vkladů si nemohou pískat. Zůstatky eurových účtů jsou zhodnocovány zhruba na úrovni jednoho procenta, zatímco dolarová konta „vynášejí“ jen 0,1 až 0,3 procenta. Co však ovlivnilo jak běžné, tak termínované vklady v cizí měně, je vývoj kurzu vůči české koruně. V porovnání s loňským červencem posílila společná evropská měna o více než dvě koruny, naopak americký dolar o dvě koruny oslabil. Pro majitele devizových kont to znamená jediné - i přes malé připsané úroky si polepšili vklady v eurech, zatímco znehodnocení dolaru přebilo minimální výnosy dolarových účtů.

Běžné účty se na spoření nehodí

Snížení úroků, a tedy i výnosů se běžných účtů nijak výrazně nedotklo - úročení bylo již před rokem na minimální úrovni a za 12 měsíců se ještě více přiblížilo nule. Obvyklý výnos, který přinášejí nabízené běžné či žirové účty, se nyní pohybují mezi 0,1 až 0,5 procenta - takže z každé vložené stokoruny je možné získat deset až padesát haléřů před zdaněním.

V podstatě totožná situace je i u devizových účtů. Eurové účty jsou na tom alespoň o poznání lépe než dolarové. Běžné účty v amerických dolarech přinášejí svému majiteli výnos v průměru 0,1 procenta, zatímco vklady v eurech obvykle 0,5 procenta.

Inflace byla pro úspory příznivá

Podle posledních známých údajů Českého statistického úřadu za červen 2003 byla meziroční míra inflace 0,3 procenta. To znamená, že kdo si nechal úspory doma pod polštářem, reálná hodnota jeho finančních prostředků se snížila jen minimálně.

Změnila se tak situace oproti loňským úrokům, kdy růst cen vždy „ujedl“ část hodnoty peněz, které si člověk nechával doma. Meziroční inflace se tak minimálně vyrovná úrokům na běžném účtu a opravdu jen lehce prohrává s výnosy termínovaných vkladů.