Za operace s hotovostí se platí. A dost

To, že banky tlačí své klienty k tomu, aby chodili k přepážkám co nejméně, je všeobecně známo. Používejte platební kartu a přímé bankovnictví, je to levnější - radí svým klientům. Přesto i za návštěvu bankomatu většina klientů zaplatí, i když méně, než kdyby šli přímo do pobočky.

Poplatky za operace s hotovostí jsou u největších bank v podstatě obdobné. Z pohledu majitele účtu je nejlevnější vklad hotovosti na účet. Finanční ústavy samozřejmě vítají, když přibývají peníze na účtech, takže až na výjimky není vložení hotovosti u přepážky zpoplatněno. Za takovou transakci si naúčtuje přímý poplatek jen HVB Bank, a to deset korun, a Poštovní spořitelna, kde vklad Maxkartou stojí tři koruny.

 

I když ostatní finanční instituce mají ve svých sazebnicích tuto operaci zdarma, nakonec za ni klient stejně zaplatí. Tajemství je v takzvané účetní položce - to znamená změně zůstatku na účtu. Stejně si banka nechá zaplatit i za příchozí nebo odchozí bezhotovostní platby. Takže například v ČSOB stojí taková účetní položka čtyři koruny, v Raiffeisenbank si musí vkladatel připravit pětikorunu a v České spořitelně si řeknou o šest korun.

 

Výběr z bankomatu - slušně zaplacená nutnost

 

V podstatě každý dnes musí mít běžný účet - zaměstnanci, podnikatelé i studenti. A nejjednodušší cesta k vlastním penězům vede samozřejmě přes bankomat. Používat svou platební kartu a ovládat bankomat se každý snadno naučí. A přestože banky zpočátku výběry z bankomatu poskytovaly zdarma, nyní za ně většina klientů musí platit.

 

Z pohledu majitele účtu je na tom nejlépe Živnostenská banka a GE Capital Bank. V případě prvně jmenovaného finančního ústavu jsou výběry z bankomatů Živnobanky zdarma, v případě cizích bankomatů neplatí klient za první dva výběry v měsíci, každý další pak stojí 50 korun. U GE Capital Bank jsou první dva výběry v měsíci bezplatné, každý další stojí devět korun. Pro návštěvu cizích bankomatů stanovila banka jednotnou sazbu 25 korun.

 

Na dalším místě v pomyslném pořadí je eBanka, využití jejího pouličního automatu vyjde klienta na 4,90 Kč. V těsném závěsu by pak stála ČSOB, Komerční banka, Poštovní spořitelna či Raiffeisenbank - výběr stojí pětikorunu. Jedině Raiffeisenbank si za využití cizího bankomatu řekne pouze 15 korun, ostatní uvedené finanční domy klientů naúčtují za návštěvu konkurence 25 korun. Největší banka - Česká spořitelna - trestá své klienty za touhu po hotovosti ještě více: výběr z bankomatu

Srovnejte si platební karty v TÉTO sekci

spořitelny stojí šest korun, cizí bankomat vyjde na pětadvacet korun plus půl procenta z vybírané částky. Nejvíce zaplatí klienti Citibank, devět korun, a také zákazníci v HVB Bank - dokonce 30 korun za jeden výběr.

 

Operace s hotovostí u přepážky je drahá

To, že transakce prováděné u přepážky jsou nejdražší, je jasně vidět na výběrech hotovosti. Zatímco za výběr z bankomatu zaplatí klient v nejčastějším případě pět korun, za osobní kontakt s pracovnicí na pobočce může banka chtít i více než 50 korun.

 

Není nutné opakovat, že kromě poplatku za vlastní operaci banka počítá s účetní položkou, takže je třeba k ceně služby připočítat ještě několik korun za změnu zůstatku. Cenově nejlépe je na tom Poštovní spořitelna; výběr pomocí Maxkarty stojí sedm korun, za vydání hotovosti na základě šeku si spořitelna řekne dokonce jen dvě koruny. Kupodivu hned na druhém místě by se umístila Citibank s cenou 18 korun. Těsně za ní by skončila Živnostenská banka, kde výběr na přepážce přijde na dvacetikorunu.

 

Další banky už nejsou ke klientům tak cenově přátelské - ČSOB, HVB Bank a Raiffeisenbank si řeknou o 30 korun, GE Capital Bank ještě o pět korun více. V eBance stojí získání hotovosti přímo v bance 30 korun plus 0,15 procenta z

Navštivte sekci o běžných účtech a srovnejte si jednotlivé poplatky

požadované sumy. Takže výběr 20 000 korun přijde na 60 korun.

 

Samostatnou kapitolou jsou pak Česká spořitelna a Komerční banka. Ty si za výběr do 10 000 korun naúčtují 45 korun, pokud jde o sumu vyšší, poplatek se snižuje na 30 korun. Kromě toho Česká spořitelna ještě cenově zvýhodňuje výběry u přepážky pro důchodce, kteří za jakoukoliv částku zaplatí 15 korun. K tomu je však třeba připočítat ještě účetní položku. To znamená, že důchodce vyjde návštěva přepážky na 21 korun, ostatní klienty dokonce na 51 korun, požadují-li sumu do 10 000 korun.