Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za opožděné splátky chtějí banky své peníze zpět najednou

aktualizováno 
Dlužit bance peníze je v pořádku, pokud ovšem máte na příslušnou částku smlouvu. Jestliže ale písemnou dohodu porušujete tím, že neplatíte splátky nebo jste na běžném účtu překročili zůstatek, počítejte s tvrdými postihy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tuzemské finanční domy obvykle začnou reagovat záhy poté, co kupříkladu nedorazí na úvěrový účet dohodnutá splátka (cca 5.–30. den). Jako první přicházejí na řadu takzvané měkké metody vymáhání dluhů. Banka dlužníka nejprve kontaktuje telefonicky či prostřednictvím SMS a upozorní ho na vzniklý stav. Tento krok, až na výjimky (např. mBank), zpoplatněn nebývá. Jestliže klient nereaguje, následuje ale vymáhání tvrdší.

To znamená, že banka zasílá první, tentokrát již písemnou a zároveň zpoplatněnou, upomínku či výzvu. Přestože vás nemusí 150 až 550 korun vysoký poplatek zastrašit, připočítat k němu nezapomeňte navíc sankční úroky. Ty vám totiž věřitel k pohledávce po splatnosti přičítá už od prvního dne, kdy jste se dostali do prodlení (opožděná splátka apod.).

rada

Banky jsou vždy nakloněny individuální dohodě. Vždy se proto snažte řešit tíživou finanční situaci dříve, než si vyžádá upomínky a negativní hodnocení v úvěrových registrech. V úvahu přichází například odklad splátek, případně konsolidace půjček s cílem dosáhnout snížení měsíčních výdajů.

Výše sankčních úroků se pohybuje mezi 10 až 30 procenty ročně, přičemž záleží na konkrétní službě, kterou využíváte. Mezi nejvyšší ale patří sazby uplatňované u překročení zůstatku na běžném účtu, případně přečerpání kontokorentu. Posledním dnem, kdy sankční úrok platíte, je den předcházející dni, v němž jste dlužnou částku vyrovnali.

Nesplácíte, na upomínky nereagujete? Splaťte svůj dluh naráz

Pokud odkládáte řešení nepříjemné situace na později, neberete telefon a nereagujete na písemné upomínky, zaděláváte si na daleko větší potíže. Banka pochopitelně nebude čekat na své peníze příliš dlouho. Přikročí k vymáhání nikoliv jen neoprávněně dlužné částky, nýbrž v našem případě celého úvěru včetně příslušenství (tj. sankčních úroků, běžných úroků, poplatků a dalších sankcí).

Sankce spojené s nesplácením dluhů (běžné účty, kontokorenty, spotřebitelské úvěry)
Banka Úrok z prodlení
(v % p. a.)
Smluvní pokuty a jiné sankce
Citibank - smluvní pokuta 550 korun měsíčně
Česká spořitelna  až 29* 1.-3. upomínka 300 korun
ČSOB 15 upomínka 300 korun, výzva k úhradě 300**/500 korun
GE Money Bank

repo sazba ČNB + 7*** či 24,5

upomínka 250 korun
Komerční banka 25 1. upomínka bez poplatku, 2. a další 500 korun
LBBW 20 1. upomínka 300 korun, 2. a 3. upomínka 500 korun
mBank 30 telefonické připomenutí 50 korun, 1. upomínka 150 korun, 2. a další 500 korun
Poštovní spořitelna 15 upomínka 150 korun, 1. a další výzva 400 korun
Raiffeisenbank 29 1. upomínka 200 korun, 2. upomínka 300 korun a 3. upomínka 500 korun
UniCredit Bank aktuálně 12,5**** 250 až 2 000 korun
Volksbank 18***** cena za poštovné až 2 000 korun za neplnění podmínek smlouvy
Zdroj: banky
Pozn.: * 25 % p. a. u kontokorentu, dohodnutý úrok navýšený o 10 %
             p. a. u spotřebitelských úvěrů, 29 % p. a. u kreditní Chytré
             karty;
** platí pouze u kontokorentu;
*** platí pro spotřebitelské úvěry, 24,5 % p. a. platí pro běžné
     nepodnikatelské účty;
**** UniCredit Bank odvozuje výši sankční úrokové sazby od lombardní  
      sazby ČNB, kterou násobí 5krát;
***** platí pro všechny produkty vyjma kreditních karet, kde je sankční
       úrok 26 % p. a.

"Záleží vždy na individuální situaci a zejména na tom, jak klient s bankou spolupracuje. Obecně lze konstatovat, že pokud klient nesplácí a nespolupracuje, pak do zhruba 6 měsíců banka přistupuje k zesplatnění celého aktuálního dluhu," uvedla pro iDNES.cz Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.

Například v ČSOB je ale proces vymáhání dluhu o něco rychlejší. "Pokud klient nevyužije náhradního splátkového kalendáře a neuhradí své závazky po splatnosti, přistoupí banka po třetí, v termínu čtvrté, neuhrazené měsíční splátce k předčasnému splacení úvěru," vysvětluje Irena Zatloukalová, tisková mluvčí banky.

Ovšem vždy tyto dluhy nevymáhá banka sama. Některé banky u vybraných pohledávek spolupracují také s externími agenturami.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.