Za soukromé vzdělání se připlácí

Rodiče, jejichž potomci studují na soukromých školách, musí počítat s dalším vydáním v podobě školného. To je odstupňováno podle školních stupňů - obecně se dá říci, že nejméně se platí v mateřských školách, následují základní a nejdražší jsou střední soukromé školy, kterých je také nejvíc.

Školné v mateřských školách nepřesáhne obvykle 12 tisíc korun za rok, vedle základní pedagogické péče o děti jsou v „ceně“ většinou také různé další aktivity. „Školné je u nás 450 korun měsíčně, 18 korun stojí denní stravování, děti mají možnost vybrat si pěvecký nebo herecký kroužek, výuku angličtiny či hry na flétnu, za to už rodiče nepřiplácí,“ říká ředitelka soukromé mateřské školy Čtyřlístek v Bohumíně Květuše Šelingová. Na nezájem rodičů si nestěžuje, stejně jako si nestěžují v soukromé školce Sedmikráska v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. „Školné je 1200 korun měsíčně, k tomu platí rodiče 25 korun denně za stravování. O školku pro pětadvacet dětí je velký zájem, letos jsme museli děti odmítat, někteří rodiče zapsali děti už na rok 2005,“ říká Jana Křečková. Rodičům podle ní vyhovuje, že děti ve školce stihnou i kroužky, hodně kreslí, pracují s hlínou, nejsou rozděleny podle věku.

Dvanáct set korun měsíčně platí za výuku rodiče sto čtyřiceti žáků První základní soukromé školy v Hradci Králové. „V této částce je zahrnuta výuka angličtiny i počítačů, takže o moc víc než na státní škole, která tyto aktivity nabízí dětem v odpoledních hodinách za peníze, rodiče na naší škole nezaplatí,“ míní ředitelka školy Svatava Černá.

Na středních soukromých školách se školné pohybuje podle zjištění Ústavu pro informace ve vzdělávání v průměru okolo 12 tisíc korun ročně, nejčastější je rozmezí mezi 10 a 20 tisíci korunami. Najdou se však soukromé školy, kde se platí za roční studium přes 100 tisíc korun. Jsou to zejména bilingvní zahraniční střední školy, kde děti získávají maturitu platnou nejen v tuzemsku, ale také v příslušné zemi.

Více než 150 tisíc korun stojí rodiče například jediný rok studia dětí na Francouzském lyceu v Praze a na The English Colledge in Prague. Studentům se dostane úplně shodného vzdělání jako v obdobných školách v zahraničí. Podle informací z Francouzského lycea tvoří tuzemští žáci zhruba čtvrtinu studentů, slevu na školném pro sociálně slabší rodiny ani stipendia žákům s nejlepším prospěchem lyceum neposkytuje. Na English Colledge platí rodiny s nižšími příjmy menší školné. „Nejnižší školné je letos 56 tisíc korun, pokud dítě patří mezi tři nejlepší z ročníku, dostává další slevu až ve výši 16 tisíc korun formou prospěchového stipendia,“ vysvětluje Jana Koulová.

 

Kolik stojí studium na středních soukromých školách

Typ školy

Školné za rok (Kč)

Soukromá střední škola podnikatelská Náchod

11 000

Hotelová škola Havířov

12 000

Ekogymnázium Brno

14 500

Moravské gymnázium Brno

14 000

Soukromá škola designu Čakovice

28 000

Manažerská akademie Jihlava

11 000

Střední umělecká škola Liberec

24 000 až 25 000

Gymnázium Jižní město

26 500

Pramen: webové strany škol