Enkhtsetseg Tsendragchaa

Enkhtsetseg Tsendragchaa | foto: MF DNES

Začala jsem podnikat. Ale přišla krize

  • 27
Už to vypadalo, že se Mongolka Enkhtsetseg Tsendragchaa, česky si říká jednoduše paní Enché, konečně nebude muset strachovat, jak uživí rodinu. Před půl rokem se žena, která se třemi dětmi žije v Pardubicích, stala podnikatelkou. Jenže přišla krize.

Ale popořádku. Paní Enché přijel do Česka ze vzdálené středoasijské země poprvé v roce 1980. "Studovala jsem na ČVUT ekonomiku a řízení strojírenské výroby. Pak jsem se vrátila domů, do Mongolska," vypráví.

Doma však nemohla najít práci a roku 2001 se rozhodla, že se do země, kde se mezitím změnil režim, vrátí. "V Jablonném nad Orlicí jsem dostala práci. I když jsem pracovala jako montážní dělnice, byla jsem ráda, že mám zaměstnání," vzpomíná paní Enché obstojnou češtinou.

Pak se rozvedená žena se třemi dětmi přestěhovala do Pardubic. Zpočátku pracovala jako operátorka ve firmě Foxcon. "Jenže po půl roce jsem těžce onemocněla, nemohla jsem chodit na noční směny, a tak mi dali výpověď," vzpomíná. Ocitla se sice na úřadu práce, ale díky společnosti Most pro lidská práva se naučila pracovat s počítačem a udělala si i kurz pro tlumočníky. Loni v srpnu začala podnikat jako překladatelka.

Špatné časy pro Mongoly

"Zpočátku jsem byla úspěšná. Hodně Mongolů se přihlásilo na kurz češtiny. Jenže od listopadu začala firma Foxcon, a nejen ona, propouštět. Stovky Mongolů dostaly výpověď. Většina začala kurzy odhlašovat," říká paní Enché, která už musela zrušit svou kancelář a zase hledá práci.

A jak otevřeně přiznává, se třemi dětmi žádné finanční rezervy nemá. "Dcera dokončila základní školu, jeden syn studuje na Vysoké škole zemědělské a druhý syn letos studium přerušil a pomáhá mi. Jinak bych to nezvládla." Stěžovat si však paní Enché nechce. Jak říká: "Nebudu sedět a čekat na pomoc, jsou i horší případy." Zatímco sama neví, jak rodinu uživí, čas tráví tím, že pomáhá alespoň svým krajanům.

Vsaďte na Evropskou unii

Může se hodit

Velká nabídka volných míst s možností vložit vlastní inzeráty na www.jobdnes.cz

Svatava Baďurová, tisková mluvčí Úřadu práce v Ostravě, říká, že v takové situaci, v jaké se ocitla původem Mongolka paní Enché, je dnes také spousta Češek, Moravanek, Slezanek... "Dívala bych se na ni už ani ne tak jako na cizinku, ale jako obyvatelku Česka se třemi dětmi. To znamená, že se musí chopit každé příležitosti, jak si přivydělat a zlepšit rodinný rozpočet, brát tedy i krátkodobé příležitostné práce podle toho, jak jí to zdravotní stav dovolí," říká.

Podle ní je moc dobře, že se angažuje v pomoci krajanům, je docela možné, že se časem může najít nějaká pracovní příležitost i v oblasti neziskového sektoru zaměřeného na pomoc lidem v nouzi.

"Postupně se budou rozbíhat projekty spolufinancované z Evropského sociálního fondu pro různé skupiny osob ohrožených sociálním vyloučením, obtížně uplatnitelných na trhu práce a podobně.

Být paní Enché, zajímala bych se, zda by nebylo možné získat nějaké uplatnění například u některého realizátora takového projektu," radí Svatava Baďurová. Bylo by také dobré, aby druhý syn dokončil přerušené studium a aby i dcera vystudovala střední školu.