Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začít podnikat lze v síťovém marketingu

  10:30aktualizováno  10:30
Obchodní či podnikatelský talent u lidí, kteří byli třeba průměrnými pracovníky v původním zaměstnání, se může projevit v síťovém marketingu. Nezáleží přitom příliš na dosaženém vzdělání či praxi. Kdo však očekává, že tato činnost pro něho bude bezpracným strojem na peníze, bude zklamán.

Mnoho lidí, kteří hledají nové pracovní uplatnění, dostává mimo jiné i nabídky na zapojení do některé z firem využívajících systém síťového marketingu. Většina má přitom pojem síťový marketing (někdy též nazývaný multi level marketing - MLM) spojený s takzvanou pyramidou či letadlem. Tedy s něčím podvodným, čemu je třeba se zdaleka vyhnout.

Proč nejde o pyramidu?

Firma využívající systém MLM poskytuje konkrétní produkt konečnému uživateli, který nemusí být členem distribuční sítě. Příjmy firmy a celé distribuční sítě pak pramení výhradně z prodeje tohoto produktu. S ním může každý zájemce obchodovat sám nebo v tomto obchodu zaučí kohokoliv dalšího s tím, že dostává odměnu za obchod uskutečněný tímto podřízeným. Ten má pak stejné možnosti, čímž dochází právě k výstavbě sítě, kterou někteří lidé označují za pyramidu. Systém MLM však na rozdíl od ní žije z obchodu, který provádí směrem ven. Nikoliv z náboru členů - tím se právě od pyramidy zásadně odlišuje.

Jde o nábor členů a chybí výrobek? Utečte!

Marketing Manager! Co je přesná náplň této práce se dovíte v přiloženém článku ZDE.

Systémy označované jako pyramida či letadlo jsou obvykle založeny jen na příspěvcích členů celé sítě. Jejich úkolem je shánět další členy, kteří také zaplatí příslušný příspěvek. Protože přímá platba příspěvku (vkladu) by byla příliš průhledná a trestně postižitelná, zpravidla se platba maskuje například prodejem nějaké brožury. Její reálná hodnota ani zdaleka nedosahuje požadované částky. V jiných případech je takový poplatek vybírán za školení, na kterém se po zaplacení vkladu účastníci dozvědí, jak budou bohatí, když seženou další platící účastníky. Žádný reálný produkt, se kterým by bylo možno obchodovat mimo distribuční síť, zde neexistuje.

Kvalitní firma má tradici

Kvalitní firma, se kterou stojí za to spolupracovat, se dá poznat podle n

Pokud se necítíte na manažerskou pozici, zkuste telemarketing!

ásledujících kritérií. Zaprvé existuje na trhu mnoho let, a to pokud možno nejen v Česku. Produkt, který nabízí, vykazuje kvalitu a je pro zákazníky potřebný a užitečný. Přitom má veškerá povolení a zákonem požadované náležitosti pro jeho prodej v České republice. Firma nepožaduje nákup produktu jako nutnou podmínku spolupráce. Zaměstnance platí podle písemně daných pravidel jak za přímý zrealizovaný obchod, tak i za obchod lidí, které do firmy dotyčný přivede. Na špičkové pozici firma poskytuje další platbu (například firemní rentu). Jednotlivé pozice ve struktuře společnosti jsou písemně definovány a lze jich dosáhnout automaticky splněním daných kritérií. Naopak na jednotlivé pozice nelze jmenovat nikoho, pokud nesplnil daná kritéria. Struktura je směrem nahoru volně prostupná - lze tedy přeskočit méně úspěšné spolupracovníky nad sebou. Firma dodržuje důsledně výstavbu sítě a nedovoluje přechod mezi jejími jednotlivými soustavami, to znamená vzájemné přebírání podřízených.

Nejde o klasické zaměstnance

Spolupráce každého jednotlivce se systémem multi level marketing je podložena řádnou písemnou smlouvou o obchodním zastoupení či o spolupráci mezi podnikatelskými subjekty. Tato smlouva je za firmu podepsána vždy osobou k tomu oprávněnou dle údajů v obchodním rejstříku. To, že firma má povolení k příslušné činnosti na území České republiky a je zapsána v obchodním rejstříku, musí být samozřejmostí. S uzavřením smlouvy není spojen poplatek (či vstupní vklad). Nedostatečný objem obchodu by neměl být u takové společnosti důvodem k výpovědi smlouvy. Firma má také vybudován systém vzdělávání, který je bezplatný nebo pouze za cenu režie.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tomáš Kašovský
Život v Silicon Valley: drahé nájmy, moc práce, ale obrovská zkušenost

Tomáš Kašovský pochází z Ostravy a je to IT odborník. A už dva roky pracuje v americké mekce IT technologií, ve slavném Silicon Valley. Jak se žije v místě,...  celý článek

Ilustrační snímek
Test: Jakou máte v práci firemní kulturu?

Firemní kultura je soubor chování, jednání a psaných i nepsaných pravidel v jedné firmě. Je to atmosféra, která panuje v kanceláři, způsob, jakým se ve firmě...  celý článek

Ilustrační snímek
Cvičení v práci a lékařský dohled. Lidé chtějí zdravotní benefity

Nefinanční bonusy jsou pro řadu zaměstnavatelů nástrojem, jak si přitáhnout nové a udržet stávající pracovníky. Péče o zaměstnance se především díky mladým...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.