Začlenit postiženého žáka do normální školy má mnoho problémů

P r a h a -
Stojí-li dnes rodiče handicapovaného dítěte před volbou, zda jej vzdělávat v běžné základní škole, či zda jej umístit v některé ze speciálních škol, nezískají pro svou volbu dostatek informací. Zkušenosti s integrací různě handicapovaných žáků nemají ani učitelé ani rodiče, přestože oficiální ministerské dokumenty a moderní teoretické pedagogické publikace jednoznačně integraci doporučují a podporují. Praxe se tak rozchází s teorií a politickými prohlášeními. Celé diskusi o takzvané integraci chybí především příklady.

JE LEPŠÍ SPECIÁLNÍ, NEBO BĚŽNÁ ŠKOLA?

"Když ve školním roce 1997 začal Lukáš navštěvovat první třídu, byl v Praze jediným nevidomým žákem, který šel do prvního ročníku běžné základní školy. Zkušenosti v Praze byly tenkrát pouze s integrací částečně zrakově postižených, a s několika přechody ze speciálních škol ve vyšším ročníku," sděluje Lukášova maminka Alena Hosnedlová. Rodiče se rozhodli dát syna do normální školy, protože Lukáš byl výborně připraven speciální mateřskou školkou, kterou předtím navštěvoval a ve speciální základní škole by tak hodně věcí musel znovu opakovat. Většina rodičů stejně postižených dětí se jim ovšem divila. Proč si komplikují situaci s veškerým zařizováním a voděním Lukáše do školy, když by mohl navštěvovat speciální základní školu pro nevidomé v Praze na Hradčanech? Lukášovi rodiče navíc bydlí v Praze, a tak nestáli před nejtěžší volbou jako jiní žijící mimo hlavní město: dát dítě do speciální školy a poslat ho tedy i na internát. "Na první schůzce v základní škole Táborská byl přítomen celý učitelský sbor s panem ředitelem a ptali se mě, proč chceme Lukáše dát mezi normální děti a co od toho očekáváme. Byla jsem zaskočena, ale nakonec velmi ráda, neboť jsem svá stanoviska vysvětlila jednou, učitelé je akceptovali, rozhodli se Lukáše zapsat a víckrát se mě nikdo na důvody neptal. Celá škola tak Lukáše přijala," říká Alena Hosnedlová. Příprava na Lukášův příchod si ovšem vyžádala více času. "Chtěla jsem se na Lukáše dostatečně odborně připravit, neboť o tyflopedii jsem nevěděla téměř vůbec nic. Lukáš dostal roční odklad. Dohodli jsme se také na tom, že pokud by při výuce nastaly vážnější problémy, přejde Lukáš na speciální základní školu," sděluje učitelka Zdena Dundychová.

HANDICAPOVANÉ DĚTI ZNAMENAJÍ PRÁCI NAVÍC

Během školního roku se tak učitelka musela naučit slepecké Brailovo písmo, psát na Pichtově psacím stroji a připravovala si materiály pro Lukáše, aby mohl dělat a učit se to, co všichni ostatní. "Společně s Lukášovou maminkou jsme zajišťovaly učebnice ve slepeckém písmu a přepisovala jsem vlastní materiály, se kterými v první třídě pracuji. Vynalezla jsem metodu "přepsání" obrázků, které v učebnicích pro nevidomé chybí, ale bez nichž se výuka v první třídě absolutně neobejde," popisuje učitelka Zdena Dundychová. Právě na tom, že v České republice zcela chybí jakákoli pomoc učitelům, kteří integrují handicapované dítě, se shodují téměř všichni. Učitelům tak přibývá velké množství práce, a přesto nemohou sáhnout po připravených pomůckách a materiálech, které by mohli ve vyučování rovnou využít. Učitelé, kteří zkoušejí učit postižené děti se zdravými, o sobě navíc téměř nevědí, takže si nemohou sdělit vlastní zkušenosti a rady. Jednou za rok sice sdružení rodičů nevidomých dětí pořádá pro učitele seminář, nikdo jiný ovšem, včetně ministerstva školství, akce nijak nezajišťuje. Učitelé si tak musí poradit sami, což pro ně znamená nejen časový ale i psychický nápor, který může vést k vyčerpání a i k tomu, že se nepodaří začlenit handicapovaného žáka mezi ostatní. O podpoře integrace na českých školách se tedy hovořit nedá. Ministerstvo vydává každý rok pouze nezávazný metodický pokyn, ve kterém doporučuje jistý postup při integraci, institucionálně ji ovšem prakticky nezajišťuje. O situaci vypovídá i fakt, že speciální základní škola dostane na jednoho nevidomého žáka výrazně vyšší finanční normativ, než běžná základní škola, která jej bude integrovat. Finanční částka navíc záleží na možnostech každého školského úřadu.

DĚTI LUKÁŠE PŘIJALY PO SVÉM

S tím, že do třídy bude chodit i nevidomý žák, byli všichni rodiče obeznámeni a nikdo nebyl proti. Spolužáci přijali Lukáše velice dobře. Rychle jej zapojili do všech činností, takže Lukáš hrál i na honěnou. Nepomáhali Lukášovi sice při všem jako dospělí, zato s nimi mohl zkusit téměř vše, co prováděli i oni. "Byli výborná třída a dobře se sžili. Myslím, že u nás Lukáš dostal a zažil více než ve speciální škole. Poznal životní realitu, která jej čeká. Setkal se jak s pomocí a vstřícností, tak samozřejmě i s tvrdostí a bezohledností, právě jako je tomu v životě," domnívá se Zdena Dundychová. Lukáš je velice bystrý a inteligentní žák s fenomenální pamětí. Počítat se naučil bez problémů právě proto, že mohl jako ostatní pracovat a učit se na konkrétních předmětech a obrázcích. S psaním to bylo úplně jinak. Část podpisu se Lukáš naučil. Diktáty a texty psal ovšem na slepeckém stroji, a vše pak v Brailově písmu četla a opravovala učitelka.

KDE JSOU HRANICE?

"Po dvou letech v základní škole jsem ráda, že ji Lukáš může navštěvovat se všemi ostatními dětmi, přestože příznivkyní toho, aby se postižené děti začleňovaly do normální školy za každou cenu, nejsem. Pokud by totiž škola nemohla vyhovět speciálním potřebám handicapovaných, které jejich postižení vyžaduje, musela bych Lukáše dát do speciální školy. Mám obavy, jak se bude moci učit fyziku nebo chemii v běžné základní škole. Na speciální škole mají učitelé za dlouhá léta praxe vlastní techniky a zkušenosti, které se k dalším učitelům dostávají jen velmi těžce," sděluje Alena Hosnedlová.


Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...