Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začněte spořit ve fondech, může se vám to vyplatit

aktualizováno 
Když peníze nejsou váš problém, můžete investovat. Za rok vyděláte třeba dvojnásobek. Nebo o část peněz přijdete.
S akciovými fondy získáte největší naději na zisk, ale také největší riziko ztráty.

S akciovými fondy získáte největší naději na zisk, ale také největší riziko ztráty. | foto: Profimedia.cz

Investování dává naději na pěkný zisk, předem však nevíte jaký. Nic není předem domluveno. Pro toho, kdo má v rezervě jen jednu výplatu, se investování moc nehodí, pokud však máte volné peníze, proč to nezkusit.

Ideální je začít s podílovými fondy. Tím, že do nich investujete se spoustou dalších lidí, dostanete se k cenným papírům, které byste si jinak nemohli dovolit koupit, rozložíte riziko a o správu fondu se starají odborníci.

Jak investovat do fondů

- podíly nakoupíte v bance, investiční společnosti nebo u makléře, potřebovat budete občanský průkaz

- sepíšete rámcovou smlouvu, v ní se domluvíte, že budete od společnosti kupovat podíly jejích fondů

- vyberete si fond, do kterého chcete investovat. Má samostatný účet, na který pošlete peníze. Minimální částku určuje každý fond individuálně, může to být 500 i 10 000 korun.

- jako variabilní symbol platby použijete buď číslo rámcové smlouvy, nebo své rodné číslo, podle pokynů společnosti, ta si automaticky strhne poplatek

- kdykoli můžete poslat další peníze

- do ruky nedostanete žádné podíly, vše je vedeno elektronicky, po každém pohybu na kontě (vklad, odkup) však dostanete aktuální výpis

- potřebujete–li peníze, obrátíte se na společnost s žádostí o odkup

- peníze vám pošlou na účet obvykle do týdne od podání žádosti, pokud jste prodali do půl roku po nákupu, musíte danit zisk

Když se podíváte na následující příklady, zjistíte, že většina fondů je za poslední rok v menším či větším propadu. Pro investora je to příležitost. Podílové listy jsou nyní levné. Nakoupí je, a až po krizi stoupne jejich cena, vydělá. Kam můžete uložit své peníze?

Zajištěné fondy

Co to je

Fondy, u kterých předem víte, že se vám vrátí minimálně vložené peníze, nebo je dokonce předem domluvena minimální hodnota výnosu.

Na co si dát pozor: Minimální zhodnocení některé fondy nabízejí v součtu za celou dobu trvání fondu. Informace "garantováno minimální zhodnocení 6,6 procenta" u fondu na 4 roky pak znamená výnos 1,65 procenta ročně.

Jaké bývají poplatky: Vstupní poplatek bývá 1 až 3 % z vložené částky, občas si fondy účtují i poplatek výstupní.

Fondy aktuálně v nabídce:

  • ČSOB Fixovaný Click 5, upisovací období do 31. 3. 2009, minimální investice 5 000 korun, vstupní poplatek 2 %, zajištěna návratnost 104 % původní investice, splatnost 5 let, 7 měsíců
  • 5. Zajištěný fond ČP Invest, upisovací období do 30. 4. 2009, minimální investice 3 000 korun, vstupní poplatek 0,5 %, zajištěna návratnost 104 % původní investice, splatnost 4 roky.

Podílové fondy peněžního trhu

Co to je

Hodně konzervativní fondy. Investují například do nákupu bankovních pokladničních poukázek. Výnos nebývá vysoký, ale riziko také ne. V současné době však i mnohé fondy tohoto typu prodělávají.

Na co si dát pozor: I když výnosy jsou podobné termínovaným vkladům nebo spořicím účtům, mějte na paměti, že podílové fondy nejsou pojištěné.

Jaké bývají poplatky: Při koupi podílových listů nula až jedno procento z vložené částky.

 Aktuální výsledky fondů 
 podílový fond  roční výkonnost
 ESPA Český fond peněžního trhu  –0,72 %
 IKS Peněžní trh PLUS  –5,88 %
 KB Peněžní trh  2,87 %
 KBC Multi Cash ČSOB CZK   0,40 %
 Pioneer – Sporokonto  –0,89 %
 Sporoinvest   –3,37 %
Pozn.: náhodně vybrané příklady výkonnosti fondů, zdroj – webové stránky investičních společností 

Podílové fondy dluhopisové

Co to je

Investují do státních či firemních dluhopisů. Doporučovaný investiční horizont jsou alespoň dva roky. Výnos bývá vyšší než u peněžního trhu, investice ale může víc kolísat – v některých chvílích můžete být i ve ztrátě.

Na co si dát pozor: Dost dluhopisových fondů je vedeno v cizí měně. Pak záleží nejen na hospodaření fondu, ale i na tom, jak si vůči dané měně stojí koruna.

Jaké bývají poplatky: Při koupi podílových listů dvě až tři procenta z vložené částky.

 Aktuální výsledky fondů 
 podílový fond  roční výkonnost
 ČSOB bond mix  1,95 %
 IKS Dluhopisový PLUS 0,28 %
 ING International Český fond obligací  –1,48 %
 KB Dluhopisový   2,38 %
 KBC Renta Czechrenta   –4,10 %
 Pioneer – obligační fond   0 %
Pozn.: náhodně vybrané příklady výkonnosti fondů, zdroj – webové stránky investičních společností 

Podílové fondy akciové

Co to je

Díky nim si můžete koupit akcie farmakologických, telekomunikačních, obchodních společností či třeba bank domácích i světových. S nimi získáte i největší naději na zisk, ale také největší riziko ztráty.

Na co si dát pozor: Měnové riziko platí stejně jako u dluhopisových fondů. Akciové fondy bývají dost úzce zaměřené, třeba na evropské elektrárenské společnosti nebo asijskou farmacii. Když se oboru nedaří, můžete dost tratit, proto je dobré akciové fondy kombinovat.

Jaké bývají poplatky: Při koupi i 5 procent ukládané částky. 

 Aktuální výsledky fondů 
 podílový fond  roční výkonnost
 Fortis Equity India  –53,21 %
 IKS Akciový PLUS  –45,47 %
ING Invest Biotechnology  –22,68 %
 KBC Equity Fund Technology  –37,58 %
 Pioneer – akciový fond  –38,83 %
 Sporotrend  –54,74 %
Pozn.: náhodně vybrané příklady výkonnosti fondů, zdroj – webové stránky investičních společností 

Existují i další typy fondů – smíšené (kombinace dluhopisových a akciových), fondy fondů (investují do jiných fondů) či v poslední době aktivně nabízené fondy životního cyklu. V těch se spoří pravidelně i nižší částky okolo 500 korun měsíčně, zato však delší dobu. Nejprve je investice dynamičtější (a více riziková), jak se blíží čas, kdy klient plánuje peníze použít, investuje konzervativněji.Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.