Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Zájem o řecké dluhopisy prudce klesá. Euro dál oslabuje

  • 63
Svou laxní rozpočtovou politikou Řecko nekomplikuje situaci pouze sobě, ale především celé eurozóně. Z velké části právě kvůli Řecku klesá důvěra v evropskou měnu, která oslabila v posledních dvou měsících k dolaru o 7 %.

Stav řeckých veřejných financí i nadále zůstává jedním z hlavních činitelů, které v poslední době velmi negativně doléhají na náladu na finančních trzích nejen v Evropě. Přestože se první vážné obavy ohledně schopnosti Řecka financovat obří deficit začaly opět vynořovat koncem loňského listopadu, dodnes se situace neuklidnila a naopak se neustále vyostřuje.

Příkladem může být poslední lednový týden, kdy výnos z řeckých státních dluhopisů skokově vylétl téměř o jeden procentní bod, aby se dostal nejvýše od vstupu Řecka do eurozóny. Zatímco Německo si nyní může na deset let půjčit s úrokem 3,21 %, Řecko musí počítat s vysokou rizikovou prémií.

Výnos z řeckých státních dluhopisů se totiž pohybuje těsně pod 7 % a je zdaleka nejvyšší v celém šestnáctičlenném bloku. Jak hluboká je propast mezi Řeckem a zbytkem eurozóny, je jasně patrné ze srovnání s irskými dluhopisy, které jsou v eurozóně druhými nejrizikovějšími, ihned po Řecku. Jejich výnos se nyní pohybuje kolem 4,8 %, a je tedy o 220 bazických bodů nižší než v případě řeckých státních cenných papírů.

Vysoký požadovaný výnos ale začíná řeckému ministrovi financí Papaconstantinovi komplikovat život. Ten si bude muset jen v tomto roce půjčit více než 50 miliard eur, což při současném zájmu o řecké dluhopisy nemusí být vůbec jednoduché. První aukce přitom jeho ministerstvo provede již v druhém čtvrtletí, kdy bude prodávat dluhopisy za 25 miliard eur, a mezi obchodníky již nyní existují vážné obavy, že se nepodaří přilákat dostatečný zájem ze strany zahraničních investorů.

Opička byla na burze úspěšnější než renomované investiční fondy

Stejně jako při poslední aukci by pak ministerstvo muselo prodávat své dluhopisy s ještě vyšší rizikovou prémií. Výnosy dluhopisů by proto mohly znovu stoupat, což by ale značně navýšilo náklady obsluhy dluhu a celou situaci ještě více zkomplikovalo. "Pomalá smrt", kterou jako jeden z možných scénářů pro Řecko nedávno nastínila ratingová agentura Moody’s, by tímto dostala opět o něco viditelnější kontury.

Příčina rostoucí nedůvěry investorů leží v nízké věrohodnosti řecké vlády a jejího plánu na řešení současných problémů. Ve snaze uklidnit trhy se vláda koncem minulého roku zavázala, že do tří let sníží deficit z loňských 12 % HDP pod 3% hranici. Toho chce ale dosáhnout z více než dvou třetin opatřeními na příjmové straně a pouze z jedné třetiny prostřednictvím úspor.

Příjmy z vyšších daní, jejich lepšího výběru a obzvláště optimistické očekávání vyšších příjmů z postupného oživení řecké ekonomiky ale nakonec mohou zůstat pouze na papíře. Dokud se proto Řecko neodhodlá k drastickým škrtům na straně výdajů (cestu mu již ukázalo Irsko), důvěra v jeho dluhopisy bude i nadále velmi křehká a financování jeho deficitů komplikované.

Svou laxní rozpočtovou politikou Řecko nekomplikuje situaci pouze sobě, ale především celé eurozóně. Ta zatím nemá páky k tomu, aby Řecko donutila ke skutečně věrohodným reformám, a tak členské země zatím pouze nečinně přihlížejí tomu, jak klesá důvěra v evropskou měnu, která, z velké části právě díky Řecku, oslabila v posledních dvou měsících k dolaru o 7 %.

Důvěře ve společnou měnu v posledních týdnech nepřidává ani odtržení čelných představitelů eurozóny od reality. Zatímco totiž řecký premiér opakuje, že si Řecko své problémy vyřeší samo, a politici, včetně vedení ECB, vytrvale tvrdí, že Řecku pomáhat nebudou, je v poslední době stále více zřejmé, že se manévrovací prostor Řecka povážlivě ztenčuje a pokud se situace skutečně vyhrotí, eurozóna Řecku bude muset ve vlastním zájmu hodit záchranný kruh.