Zájem o studenta brigádníka opadá

Nový zákon o zaměstnanosti měl studentům usnadnit pracovní činnost. Jenže studenti si kvůli odvodu sociálního pojištění a třeba i vzrůstu nákladů pracovních agentur nyní vydělají méně než dosud.

Nový zákon o zaměstnanosti měl studentům usnadnit pracovní činnost. Jenže studenti si kvůli odvodu sociálního pojištění a třeba i vzrůstu nákladů pracovních agentur nyní vydělají méně než dosud. Student bez praxe je po poslední legislativní úpravě stejně drahou pracovní silou jako člověk s ukončeným vzděláním.

Zaměstnavatelé tak dávají přednost lidem pracujícím na směny, maminkám na rodičovské dovolené, důchodcům nebo vlastním zaměstnancům. Studenti hledající brigádu mají možnost se obrátit přímo na konkrétní zaměstnavatele nebo pracovní agentury. "Zaměstnavatelé s nimi mohu uzavřít klasické smlouvy, dohodu o pracovní činnosti či provedení práce. S agenturami dohodu o provedení práce uzavřít nelze," vysvětluje mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Tato dohoda je pro studenta málo atraktivní, protože nezakládá účast na pojištění a odpracovat na ni může jen 100 hodin za rok. A od letošního října platí, že absolvent bude mít nárok na podporu jen tehdy, když v posledních třech letech odpracoval alespoň 12 měsíců a odváděl zdravotní a sociální pojištění. Studium se již jako odpracovaná doba pro důchodové účely nezapočítává.

Co ostatní

Starobní či plně invalidní důchodci a příjemci rodičovského příspěvku si mohou přivydělávat prakticky neomezeně. Avšak jen za určitých podmínek.

  • Ti, kteří jdou do předčasného důchodu, si mohou vydělávat jen na dohodu o provedení práce.
  • Starobní důchodci musí mít uzavřen pracovněprávní vztah pouze na dobu určitou, nejdéle na jeden rok. Tuto smlouvu lze opakovaně prodlužovat.
  • Rodič, který pobírá rodičovský příspěvek, zase smí v případě přivýdělku dát dítě do jeslí pouze maximálně na pět kalendářních dnů v měsíci.
  • Nezaměstnaní si mohou přilepšit k podpoře pouze o 3350 korun měsíčně. Pracovat mohou nanejvýše 20 hodin týdně.