Zájezdy se na splátky příliš nekupují

Zatímco na televizi na splátky se člověk dívá několik let, ze stejným způsobem pořízené dovolené mu zůstanou vedle dojmů, fotografií či videozáznamů také dluhy, které splácí ještě dlouhou dobu po návratu. Možná proto dovolená nepatří zatím mezi typické "zboží", kvůli kterému jsou lidé ochotni se zadlužit.

Zatímco na televizi na splátky se člověk dívá několik let, ze stejným způsobem pořízené dovolené mu zůstanou vedle dojmů, fotografií či videozáznamů také dluhy, které splácí ještě dlouhou dobu po návratu. Možná proto dovolená nepatří zatím mezi typické "zboží", kvůli kterému jsou lidé ochotni se zadlužit.

Podle Lucie Havlové z Globtouru se o úvěr na nákup zájezdu zajímalo v tomto roce přibližně dvacet procent zákazníků. V Čedoku, se kterým loni vycestovalo 185 000 lidí, nakoupilo dovolenou na splátky zhruba jen 1000 lidí. "Nejčastěji se tímto způsobem financují zahraniční letecké zájezdy nad 15 000 korun," uvádí tiskový mluvčí Petr Ulrych. Malý zájem o dovolenou na splátky registrují také pracovníci cestovní agentury Fischer.

 "Pět procent klientů si bere na zaplacení zájezdu půjčku, a to nejčastěji na rodinnou dovolenou u moře. Jsou to zájezdy, kdy rodiny využívají všech slev a děti jedou zdarma," upřesňuje  tisková mluvčí cestovní kanceláře Fischer Věra Kudynová. Menší zájem o dovolenou na splátky než o nákup jiného zboží zdůvodňují i psychologové: lidé si raději na dovolenou počkají a jedou až za své, než aby u vody přemítali o tom, z čeho ji ještě dlouhou dobu po návratu budou splácet. "Myslím si, že důvodem je i malá informovanost o tom, že se zájezdy dají na splátky koupit, a pak i konzervativní smýšlení lidí, kteří nechtějí mít dluhy jen kvůli své dovolené," doplňuje psycholožka Eva Vysloužilová ze společnosti TNS Factum.

Kolik za dovolenou na splátky zaplatí zájemci navíc, záleží na délce splácení i typu zvoleného úvěru. Nejjednodušší, ale také nejdražší je nákup dovolené na úvěrovou kartu, naopak nejlevněji vyjde zájezd zaplacený ze spotřebitelského úvěru. Na ten se však dají čerpat až vyšší částky, například v Komerční bance nejméně na 20 000 korun. Ten, kdo se rozhodne pro zájezd na poslední chvíli a nemá na něj hotové peníze, by asi u banky narychlo nepochodil. "K žádosti o úvěr je potřeba doklad o totožnosti a o výši příjmů a čestné prohlášení o majetkové situaci. Smlouvu o úvěru pak banka potvrdí během jednoho až pěti dnů," vysvětluje Lucie Havlová. Úvěr vyřídí většinou cestovní kanceláře s bankou samy. Celkem zaplacená částka závisí také na délce splácení - například za 10 000 korun půjčených v bance zaplatí klient při šesti splátkách jen 320 korun navíc, při sedmnácti už 850 korun.

U úvěrových a kreditních karet, které jsou úročeny více než spotřebitelské úvěry, starosti s papírováním odpadají, protože zájemce může kartou zaplatit zájezd hned při první návštěvě cestovní kanceláře. Pokud klient zájezd stornuje, zaplatí storno poplatky, ale jinak může podle Lucie Havlové z Globtouru od úvěrové smlouvy bez potíží odstoupit.

Kolik stojí zájezd za 50 000 korun na úvěr*

A)doba splácení: 17 měsíců

výše splátky: 3190 korun

celkem: 54 230 korun

B)doba splácení: 6 měsíců

výše splátky: 8600 korun

celkem: 51 600 korun

Poznámka: *při čerpání úvěru od Komerční banky

Pramen: Globtour