Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímáte se o dotace ze strukturálních fondů EU?

aktualizováno 
Cílem politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU je odstraňování vzniklých rozdílů mezi ekonomickou a sociální vyspělostí jednotlivých regionů EU. Strukturální fondy patří k nástrojům, jak tento cíl naplňovat. Jak fungují? O co lze žádat?

Neúspěch, frustrace, finance | foto: Profimedia.cz

Strukturální fondy, spravované Evropskou komisí, slouží k financování chudších regionů členských států. Snížením rozdílů ve vyspělosti těchto regionů by se mělo docílit vyšší hospodářské i sociální soudržnosti uvnitř celé unie.

Základem pro čerpání financí z těchto fondů je pět Operačních programů pro období 2004-2006 (celá ČR,nejčastěji mimo Prahy) a dva Jednotné programové dokumenty (pro hl.m. Prahu).

Operační programy se člení dle sektorů:OP Průmyslu a podnikání, OP Rozvoj lidských zdrojů, OP Infrastruktura, OP Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, Společný regionální OP

Na dvouleté období 2004-6 byla na strukturální fondy plánovaná podpora ve výši 1,5 mld EUR. Tato částka byla vyčerpána zatím jen z  části.

Několik čísel

Nosným  programem podnikatelský sektor je Operační program průmysl a podnikání (OPPP). Podívejme se na několik čísel týkajících se tohoto programu:

 • Ke dni 16.4..2006 byla přiznána dotace 573 projektům (3,81mldKč) a 1228ti projektům (1,43mldKč) byla uzavřena úvěrová smlouva. Mnoho dalších však čeká na rozhodnutí.
 • Celková vyčerpaná hodnota 5,24 miliardy Kč není malá, ale plán na  období 2004-6 pro OPPP činil téměř 8 miliard Kč.
 • Počty žádostí udávají souhrnně žádosti o dotace i úvěry. Z celkového počtu 3525 podaných žádostí do programu OPPP bylo uznáno 1801 žádostí, 1132 jich bylo naopak zamítnuto.
 • Nejvíce žádostí podaly moravské kraje, nejméně Karlovarský a Liberecký kraj.
 • Úspěšnost podaných žádostí  v jednotlivých programech je velmi různá.

Jako ukázku předkládáme  výsledky nejčastěji žádaných sekcí programu OPPP: 

Jak je vidět, nejvíce uchazečů uspělo v programu Start, vhodného pro začínající podnikatele. Naopak v programu Rozvoj byla většina žádostí zamítnuta, ať už z administrativních důvodů (administrativní nedostatky, neúplné zpracování žádosti) nebo kvůli nevhodně volenému projektu.

Jak do budoucna?

V současné době začíná vrcholit nápor žádostí o dotace, které by měly být přislíbeny z aktuálních zdrojů pro období 2004-2006.Vzhledem k tomu, že každé zpracování žádosti a proces rozhodování si vyžádají několik měsíců (řádově 2-6), navíc na některé programy již nemusí proběhnout další výzvy, je třeba neváhat a včas reagovat na výzvy,ktkré se týkají potřebného sektoru.

V následném období, letech 2007-2013,  se pro ČR na základě bruselského summitu předběžně počítá s orientační částkou pro strukturální fondy 525,5 mld Kč. Namísto současných 5ti by mělo být přibližně 24 operačních programů, přesně vystihujících dotační cíle.

Přístí programovací období začíná oficiálně 1.1.2007, ale schválení operačních programů Evropskou komisí proběhne až v únoru či březnu příštího roku, a teprve potom se mohou začít vypisovat výzvy žadatelům k předkládání projektů. Lze tedy přepokládat určité prodlení.

popisekJAK SE ZBAVIT POHLEDÁVEK?
Nástrojů je celá řada!


O co lze žádat?

 

Potřebujete:

 • Zrekonstruovat nebo vystavět  novou výrobní halu?
 • Pořídit nové stroje a další zařízení za účelem zvýšení technologické vybavenosti?
 • Zavést moderní, efektivnější technologie výroby?
 • Zlepšit organizační strukturu a metody řízení  podniku?
 • Podpořit  firemní exportní činnost a rozšířit svoji působnost na zahraničních trzích?
 • Vyprojektovat a postavit objekt určený k podnikání?
 • Přispět na rozvoj kvalifikace svých zaměstnanců?
 • Vybudovat hotel, restauraci  nebo jinak podpořit cestovní ruch ve vaší oblasti?
 • Investovat do třídění, zpracovávání nebo ukládání odpadů?
 • Přispět na zateplení provozní budovy nebo na energeticky úspornou technologii?

Zjistěte si, jestli splňujete základní podmínky a zažádejte o dotaci ze SF EU!

Co vás čeká?

 • Nejprve je třeba porovnat základní údaje o firmě s obecně platnými kritérii (velikost a zaměření firmy, místo realizace případného projektu apod.)
 • Následuje investiční poradenství  - doporučení vhodných typů projektů, které lze financovat pomocí fondů EU a které odpovídají situaci a potřebám firmy.
 • Na základě připraveného projektu je třeba podat obáhlou žádost o dotaci. V případě kladného vyřízení žádosti je žadateli dotace smluvně přislíbena.
 • Pokud následná realizace projektu proběhne v souladu se smlouvou stanovenými kritérii, obdrží žadatel dotaci.
 • Aby ji ale nemusel vrátit, je povinen ještě přesně specifikované následné období (po dobu 5ti let) podávat několikrát ročně zprávy o fungování projektu a dodržování smluvních podmínek

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.